Knurów: Spektakl Polski Teatr Historii pt. „Muzyczna opowieść o najważniejszych wydarzeniach naszego narodu”

0
604

W niedzielę, 20 września 2020 roku, o godz. 18:00 odbyło się ostatnie wydarzenie w ramach XII Knurowskich Dni Integracji.

Ciekawa oferta dla miłośników aktorstwa, teatru, historii przygotowana została przez Polski Teatr Historii z Mikołowa.

Sztuka pt. „Muzyczna opowieść o najważniejszych wydarzeniach naszego narodu” została wystawiona w Parafii pw.  Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie.

Producent widowiska to Sebastian Chmura, a reżyser – Sebastian Dylnicki. Scenariusz napisał: Krzysztof Maćkowski, natomiast muzyką zajął się Jacek Sroka-Ritau, a aranżacje orkiestrowe wykonał – Adama Mazoń.

Aktorzy, którzy wyśmienicie zagrali w „Muzycznej opowieści o najważniejszych wydarzeniach naszego narodu” to: Sebastian Dylnicki, Paweł Gwizdała, Martyna Łaszczok.

Polski Teatr Historii tworzą ludzie z pasją i zaangażowaniem.

Główna idea Polskiego Teatru Historii opiera się na promowaniu wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Mimo, że wartości chrześcijańskie i duch patriotyzmu Polaków podtrzymują solidne korzenie. To jednak nadal jest potrzeba wzmocnienie narodowej tożsamości przez kolejne pokolenia Polaków. By pamięć o postaciach oraz wydarzeniach w dziejach Rzeczypospolitej nigdy nie zaginęła.

W repertuarze teatru znajdują się spektakle nastawione na ewangelizację poprzez sztukę, a tematyka obejmuje ważne postacie historyczne związane z Kościołem katolickim i istotne zagadnienia teologiczne. Wszystkie przedstawienia mają charakter muzyczny.

W muzycznym przedstawieniu zaprezentowanym mieszkańcom Knurowa zostały ujęte autorskie utwory Jacka Sroki – Ritau. Pojawiają się także motywy z polskich pieśni tj. „Bogurodzica” czy „Z dawna Polski Tyś Królową”. Spektakl ma uświadomić Rodakom na nowo, jak wiele konsekwencji niesie wydarzenie sprzed 1050 lat. W oparciu o Krzyż wspominają takie wydarzenia jak niezapomniane: Bitwy pod Grunwaldem i Wiedniem. Nie zabrakło wzmianki o Potopie szwedzkim.

Artyści nie pozwalają, by w niepamięć widowni odeszły ani chwile chwały, ani klęski. Słuchacze odczuli ból rozbiorów, upadłych powstań –  a wszystko po to, aby nie zapomnieli przy tym o każdorazowej mobilizacji Polaków w najtrudniejszych momentach. Za pośrednictwem sztuki byliśmy na nowo dumni z Papieża Polaka. W odwołaniu do czasów teraźniejszych nie zabrakło wzmianki o Światowych Dniach Młodzieży.

Scenografia starannie przemyślana, oprawa graficzna za pomocą kultowych obrazów, które od wieków wpisały się w świadomość Polaków.

Aktorzy doskonale odnaleźli się w swoich rolach, włożyli mnóstwo pracy i energii, by odsłonić prawdziwe oblicze postaci. Każdy z nich potrafił z  dużym zaangażowaniem zbudować napięcie  i pozwalał w przemyślany sposób odkrywać kolejne wątki sztuki. Ich wyczucie rytmu, dialogu i lekkość dykcji, przyprawiona szczyptą własnej interpretacji dała obraz najważniejszych wydarzeń naszej Rzeczypospolitej.

Relacja: Agnieszka Łyko