Knurów: Spektakl lalkowy przy tężni – Ciosek i Judytka

0
1011

Nareszcie nastał ten moment, kiedy pod tężnią solankową mogą się odbywać wydarzenia kulturalne.

Impreza pod gołym niebem została zorganizowana przez Centrum Kultury w Knurowie z okazji Dnia Dziecka. Prezent z postaci szalonego, jarmarcznego spektaklu był skierowany dla dzieci w każdym wieku. Organizatorom chodziło o to, by zarazić dzieci teatrem, wciągnąć ich w jego magiczny świat.

Przedstawienie lalkowe pt. „Ciosek i Judytka” zostało wystawione w pierwszą sobotę czerwca – 5 czerwca 2021 roku. Jego autorem i wykonawcą był Marek Żyła.

Marek Żyła – lalkarz, aktor i twórca kabaretowy. Od 2016 r. prowadzi Teatr Lalek Marka Żyły, którego jest założycielem, dyrektorem, aktorem, reżyserem i kierowcą. Teatr przygotował już 9 spektakli i występuje na terenie całego kraju. Uczestnik międzynarodowych przeglądach teatrów ulicznych i lalkowych. Zwycięzca drugiej edycji Śląskiego Konska. Dawniej członek kabaretu Noł Nejm, z którym zdobył nagrody (w tym wiele nagród publiczności oraz Grand Prix) na wszystkich ogólnopolskich festiwalach kabaretowych (PaKA, Mulatka w Ełku, Debeściak czy Lidzbark). Wielokrotny uczestnik RyJKa i zdobywca kilku Koryt Publiczności.

„Ciosek i Judytka” to przezabawny, dynamiczny utwór uliczny rodem z XVIII wieku, grany z przenośnej scenki, takiej, jakich używali wędrowni lalkarze ponad 300 lat temu.

Młodzi widzowie wracali do domu niezwykle podekscytowani, zadowoleni i pełni wrażeń, tym co zobaczyli na scenie.

Relacja: Agnieszka Łyko