Bardzo dobre występy sceniczne oraz piękny śpiew chóralny można było podziwiać podczas Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów i Chórów Powiatu Gliwickiego, który odbył się 27 października w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach. Była także okazja do zachwycenia się obrazami i wyrobami rękodzieła artystycznego twórców-amatorów z naszego terenu.

– Zarówno seniorzy, jak i chórzyści z powiatu gliwickiego zasługują na wielkie słowa uznania dla swych talentów – mówi wicestarosta Ewa Jurczyga. – W tym roku po raz pierwszy wystąpili wspólnie podczas imprezy, która połączyła w jedno dwa odbywające się w poprzednich latach przeglądy: czwarty twórczości seniorów i siedemnasty już powiatowych chórów. Efekt był wspaniały. Myślę już o zorganizowaniu przez powiat także warsztatów, na których twórcy rękodzieła artystycznego mogliby pokazać, jak tworzy się np. piękne origami, makatki, biżuterię czy wyroby szydełkowe. Warto bowiem wspierać i propagować twórczość naszych uzdolnionych artystów amatorów oraz seniorów.

Przegląd rozpoczął występ uznanego Chóru „Tryl” z Toszka pod dyrekcją Marii Garbal, który zaprezentował klastyczny repertuar, kończąc go patriotyczną pieśnią nawiązującą do 100-lecia niepodległości Polski. Następnie na scenę weszły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Wilczanki” z Wilczy, prezentujące m.in. piosenki z naszego regionu. Gwarą śląską można było zachwycić się podczas występu połączonych grup: teatralnej „UTEWUŚ” i muzycznej „TAMBURYN” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Knurowie. Przeniosły one publiczność w świat bajek naszego dzieciństwa. Nie szczędziły przy tym swej opowieści dużej dawki humoru, a ponadto zachwyciły pięknymi, baśniowymi strojami. Grupa artystyczna z Domu Dziennej Pomocy Senior-Wigor z Sośnicowic pokazała wzruszającą jesienną opowieść z piękną scenografią w barwach tej pory roku. Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Bojszowa przygotowały aż dwa występy. Pierwszy to dowcipna scenka przedstawiająca śląskie szkubki, która zdobyła nagrodę w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”, organizowanym przez Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach. W drugim występie panie, w pięknych czerwono-czarnych strojach, pokazały żywiołową wiązankę tańców rodem z Hiszpanii. Przegląd zakończył Chór „Veni Cantare” z Wielowsi pod dyrekcją Iwony Ewertowskiej-Mener, który zaprezentował bardzo różnorodny i bogaty repertuar.

Podczas przeglądu można było podziwiać liczne stoiska wystawiennicze. Barbara Kaczmarczyk ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Bojszowie prezentowała wyroby ręczne z kordonka. Helena Perkowska z Knurowa wystawiła m.in. swe hafty i ozdoby szydełkowe. Grupa „Zakręcone”, działająca w GOK-u Gierałtowice, w skład której wchodzą Halina Szołtysek, Olga Paleczna, Lidia Górny, Janina Szeja, Jolanta Mizera, Antonina Leszczyńska i Bogusława Kuklińska pokazała swe działa, takie jak np. frywolitki, hafty, biżuteria i obrazy. Joanna Urbanik z Gierałtowic wystawiła kroszonki i obrazki wykonane haftem krzyżykowym. Gabriela Kobiołka i Urszula Kędzior z UTW w Knurowie zaprezentowały m.in. misterne origami i ozdoby świąteczne. Z kolei swe obrazy wykonane z tysięcy drobnych kuleczek z plasteliny pokazał Władysław Klęk z Dziennego Domu Opieki Senior-Wigor w Sośnicowicach. Pan Władysław to prawdziwy senior seniorów tego przeglądu – ma 95-lat, a poza pracami plastycznymi zachwycił publiczność również swą grą sceniczną we wspomnianym wcześniej jesiennym przedstawieniu.

Uczestnicy przeglądu otrzymali dyplomy, pamiątkowe gadżety i statuetki. Nie zabrakło też wspólnej zabawy i śpiewu, w czym pomagały seniorom m.in. Ewa Jurczyga i radna Powiatu Gliwickiego, Anna Smyl. – Do zobaczenia za rok! – mówili wszyscy.

Info: starostwo.gliwice.pl