W poniedziałek (3 lutego 2020 roku) odbyło się uroczyste podsumowanie działalności Projektu „Gram Kibicuję Pomagam” w połączeniu z wernisażem fotografii Radosława Czapli pod tytułem „Mali bohaterowie”.

Impreza została zorganizowana w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach i trwała od godz. 17:00 do godz. 19:00.

Projekt „Gram Kibicuję Pomagam” powstał w 2015 roku, a głównym założycielem był i jest do dnia dzisiejszego Jacek Szurgot. Projekt zrodził się z przekonania, że jedna osoba może niewiele, ale działając wspólnie jest większa szansa by zmienić świat. Jest to projekt promujący pomaganie przez sport, mający na celu zachęcić wszystkich ludzi do uprawiania sportu i przy okazji pokazać,  że warto pomagać drugiemu człowiekowi.

Turnieje charytatywne pokazują, że ludzie lubią i chcą pomagać, przy okazji miło spędzając czas. Połączenie kibicowania i pomagania sprawia, że uczestnicy imprez, czują, że mają realny wpływ na los drugiego człowieka. Rywalizacja wzmacnia poczucie wspólnoty, bo choć drużyny walczą na boisku, łączy je wspólny cel – pomoc drugiemu człowiekowi.

Turniejowy „sztab”, który jest od początku to: Basia Malczyk , Adam Sobierajski, Piotr Dwulatek, Patryk Pietraczyk ,Tomasz Smołka, Zbyszek Rabczewski, Kasia Kołodziej, Honorata Pacia.

Z dniem 27 listopada 2019 roku Projekt stał się Fundacją, natomiast treść nazwy nie uległa zmianie i nadal jest to „Gram Kibicuję Pomagam”. Fundacja wspólnie z stowarzyszeniami i fundacjami planuje w dalszym ciągu szereg działań, którymi będzie starać się pokazać zwłaszcza osobom młodym, że pomaganie przez sport jest idealną okazją do zmiany na lepsze.

Organizatorzy na imprezę podsumowującą zaprosili wszystkich przyjaciół, z którymi przez te kilka lat mieli możliwość współpracować. Są to osoby, sponsorzy – firmy, fundacje i stowarzyszenia, potrafiące pomóc bezinteresownie ludziom potrzebującym, w ten sposób zmieniając ich życie na lepsze.

Zaproszono do udziału w uroczystej gali współorganizatorów, sponsorów -właścicieli i przedstawicieli firm, stowarzyszenia, fundacje, ekipę projektu, zarząd fundacji, sponsorów, partnerów, komentatorów, drużynę rocznika 2010, wolontariuszy drużyny siatkarskiej oraz specjalnych gości. Każdemu z osobna  w podzięce za dobre serce wręczono drobne upominki w postaci statuetki,  dyplomu w połączeniu z królową kwiatów – różą.

Na imprezę przybył Piotr Surówka – Zastępca Prezydenta Knurowa, który odebrał podziękowania z rąk Jacka Szurgota i Adama Sobierajskiego. Podziękowania dla/i w imieniu mieszkańców Knurowa. Prezydent w ciepłych słowach mówił o projekcie i zaangażowaniu mieszkańców w pomaganie, będące miłym ewenementem, na skalę z pewnością krajową o ile nie światową. Wspomniał również, że chyba nie ma miesiąca, żeby w naszym mieście nie była zorganizowana, na wysokim poziomie, mobilizacja do pomocy potrzebującym.

Wśród nagrodzonych na scenie pojawiła się ekipa MOSiR Knurów: 1) Krzysztof Stolarek, 2) Zbyszek Rabczewski, 3) Patryk Pietraczyk, 4) Marcin Kasprzyk, 5) Piotr Konarski, 6) Zenon Gałach, 7)  Jacek Pietraczyk, 8) Tomasz Smołka.

Jacek Szurgot nadmienił, że bez MOSiR nie powstała by ekipa „Gram Kibicuję Pomagam”.

Następnie na estradę weszła ekipa Projektu: 1) Basia Malczyk, 2) Honorata Pacia, 3) Kasia Kołodziej, 4) Adam Sobierajski, 5) Piotr Dwulatek, 6) Marek Krysiuk.

Kolejni, którym wręczono podziękowania to sponsorzy – właściciele lub przedstawiciele firm: 1) MVK Line, 2) Firma Komstal, 3) Firma Domrok, 4) Grupa Reklamowa Redeye, 5) Firma Komart Knurów, 6) Firma Fuchs Oil Corporation, 7) Stacja diagnostyczna Control Car, 8) Restauracja Zielony Ogród, 9) Firma Ubercrafter, 10) Restauracja Parkowa, 11) Optyk Celina Trzaska, 12) Firma Pasja Informatyki, 13) Firma Tomaszek Tour, 14) Firma Leroy Merlin, 15) Firma All Sport, 16) Firma Siódme Niebo, 17) Firma Tomix, 18) Firma Studio 9HD, 19) Firma Coca Cola, 20) Geodezja Ireneusz Kobiałko, 21) Mateusz Pogoda oraz media 22) Redakcja Przeglądu Lokalnego, 23) Portal informacyjny iKnurów.pl.

W dalszej kolejności to: 1) ŚIZPN Podokręg Zabrze – vice prezes pan Tomasz Kulczycki, 2) Stowarzyszenie APN Knurów – Artur Litwin, Dawid Dybcio, Damian Wdówka, 3) Stowarzyszenie TTKF Szczygłowice, 4) Stowarzyszenie MKS Concordia Knurów, 5) Stowarzyszenie Febys, 6) Stowarzyszenie Garda Gierałtowice, 7) Stowarzyszenie Fight Club Knurów, 8) Stowarzyszenie Spartan Knurów, 9) Stowarzyszenie Orły z Knurowa, 10) Stowarzyszenie Cała Naprzód –  Angelica Suchocka, 11) Stowarzyszenie WOPR Knurów, 12) Firma One Step Active Studio, 13) Państwowa Straż Pożarna, 14) HDK PCK Oddzial Knurów – DKMS, 15) Fundacja Iskierka – Magdalena Stajno,  Patrycja Stec, 16) Delegacja drużyny APN Knurów 2010 na czele z kierownikiem panem Marcinem Białasem.

Po chwili zaproszono na scenę komentatorów: 1) Piotr Skorupa, 2) Grzegorz Podeszwa, 3) Tomasz Chruśnik, 4) Adam Dziuba, 5) Adrian Kasprzyk.

Wkrótce potem pojawili się przyjaciele: 1) Anna Wojnowska, 2) Agnieszka Łyko, 3) Aneta Kowalska, 4) Monika Stec, 5) Magda Droździak-Wrona, 6) Alicja Twardawa, 7) Dominika Nowacka, 8) Państwo Sieprawscy, 9) Paweł Przesdzing, 10) Marek Grabowski, 11) Kacper Kubik, 12) Tomasz Pfefier, 13) Mirosław Zelent, 14) Dimitr Zwolski, 15) Arek Wolak, 16) Iwona Dziuba, 17) Łukasz Schmith, 18) Mateusz Hadam, 19) Rafał i Łukasz Wolsztyńscy.

Nie zabrakło zarządu Fundacji „Gram Kibicuję Pomagam” w osobie Agnieszki Mierzwa-Daniluk, która wcześniej współpracowała z projektem. A także pojawiła się Asia Szurgot z rodziną i Sebastian Daniluk z rodziną. Podziękowania dostali również : 1) Radosław Czapla, 2) Asia Świdrak, 3) Dyrekcja Domu Kultury w Knurowie, 4) MOSiR Knurów oraz fotograf – Radosław Czapla.

Prezentację przeplatano dwoma filmami. Pierwsza odsłona multimedialna trwała 2,5 minuty,  pokazała trudy prowadzenia fundacji. Kolejny filmik trwał trochę dłużej, bo około 5 minut i w tym czasie  przybliżono temat fotografii.

Ciekawym urozmaiceniem uroczystości okazały się występy zdolnych artystów z Knurowa. Na estradzie zaśpiewali: Bartek Kaszuba, Marta Pagacz-Janik, Martyna Wolsztyńska, Jakub Krysiuk. Po występie każdy wokalista otrzymał  podziękowanie – statuetkę. Artyści wprowadzili wszystkich uczestników w atmosferę relaksu i w miły nastrój.

Na zakończenie imprezy w sali widowiskowej, zaproszono gości do holu Domu Kultury na przygotowany specjalnie dla  ich poczęstunek.

Po za tym zaproszono wszystkich na wernisaż fotografii Radosława Czapli pt. „Mali bohaterowie”. Wystawa ma charakter charytatywny – ma na celu przedstawienie sylwetek dzieci z miasta Knurów, potrzebujących pomocy i wsparcia w leczeniu. Dlatego pod każdym zdjęciem zostały umieszczone dane fundacji, do której dziecko należy. Każdy oglądający, jak sobie życzy może wybrać sobie bohatera, któremu chciałby przekazać 1% podatku.

Do powstania wystawy głównie przyczyniła się Fundacja „Gram Kibicuję Pomagam” przy wsparciu Domu Kultury, MOSiR Knurów, Centrum Kultury.

Krótkie przybliżenie postaci Radosława Czapli –  Pan Radosław od początku swojej działalności zawodowej zaangażowany jest w różne projekty społeczne. Od lat współpracuje z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami na Śląsku. Przez ponad dekadę pracował jako psychoterapeuta z młodzieżą w ośrodku terapii „Dom Nadziei”. Z wykształcenia pedagog specjalny, ale również plastyk o specjalności fotografia artystyczna, absolwent Wrocławskiej Szkoły Fotografii. Obecnie prowadzi własną działalność – prowadzi warsztaty fotograficzne w Knurowie i Katowicach oraz zajmuje się wieloformatowym wydrukiem fotografii. Dodatkowo prowadzi treningi wspinaczki z dziećmi i młodzieżą w Gierałtowicach i w Arenie Gliwice. W jego fotografii głównym tematem jest człowiek i natura.

Prowadzenia imprezy podjął się sam Jacek Szurgot wraz z Joanną Świdrak i Adamem Sobierajskim. W konferansjerce nie było kokieterii tylko merytoryczne i odpowiedzialne łączenie poszczególnych punktów programu, by gładko toczyło się całe wydarzenie.

Relacja: Agnieszka Łyko