InformacjeKnurówNewsy

Knurów: Piknik Militarny

W dniu 11 listopada 2024 roku na terenie parku przy ul. 1 Maja w Knurowie odbył się „Piknik Militarny”, w ramach obchodów Dnia Niepodległości.

Impreza szybko się rozkręciła, bo przygotowano wiele licznych atrakcji zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Jednym słowem wydarzenie było adresowane do całych rodzin.

Piknik oficjalnie rozpoczął się godz. 13:00 i na wstępie odśpiewano hymn Polski przy akompaniamencie Orkiestry Dętej KWK Knurów pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka wraz z klasami mundurowymi i ratowniczymi Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie.

Jeśli piknik militarny to nie mogło obyć się bez stoisk. Spacerując można było zauważyć mobilny punkt rekrutacyjny Wojskowego Centrum Rekrutacji Gliwice oraz stoisko Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego i stoisko Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Karpaty” (3 Dywizja Strzelców Karpackich).

Wśród wystawców pojawił się punkt 1 Knurowskiej Drużyny Harcerskiej im. ks. Alojzego Koziełka, który zapraszał na degustację harcerskiego popcornu i gorącej herbaty.

Była możliwość obejrzenia strażackich samochodów od środka na ekspozycji OSP Knurów i OSP Szczygłowice.

Funkcjonariusze Policji z Knurowa pokazywali policyjny radiowóz oraz wyposażenie policjanta, który bierze udział w zabezpieczeniu imprez.

Natomiast Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie proponował loterię militarną.

WTZ  zapraszało do swojego straganu na zakup rękodzieła.

Dodatkowo Szpital w Knurowie Sp. z o o zapraszał do bezpłatnego pomiaru: ciśnienia tętniczego, glukozy, cholesterolu oraz kwasu moczowego.

Pojawiło się też stanowisko kreatywne dla najmłodszych z Centrum Kultury w Knurowie, gdzie  była możliwość własnoręcznego wykonania kokardy wzorowanej na orderach w barwach narodowych czyli kotylionu biało-czerwonego.

Widoczne również było stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej w Knurowie, na którym odbywała się wystawa książek historycznych oraz wymiana książkowa w dobrym stanie. Pozycje wydane po 2010 roku dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Całość została wzbogacona występami artystycznymi. Na scenie pojawili się uczniowie z Miejskiej Szkoły Podstawowowej nr 1 w Knurowie im. Powstańców Śląskich, którzy zatańczyli etiudę z flagą.

Potem na estradzie pojawił się Damian Dziwoki, który zaśpiewał piosenkę pt. „Dziwny jest ten  świat” (opiekun Stefania Stefaniak).

W koncercie dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Jana Brzechwy zaczęły od zaśpiewania piosenek – „Serce dla Polski”, „Ważna data”, z łatwością przeszły do tańca  „Przybyli ułani pod okienko”, kończąc na piosence „O mój rozmarynie”, którą wzbogaciły grą na instrumentach.

Natomiast solista Michał Narczyk z przedszkolakami z Przedszkola Terapeutycznego Dobre Miejsce wykonał „Szara Piechota”, a następnie Laura Rumpel zaśpiewała  piosenkę pt.  'Mój dom”.

Ponadto zaproszono na koncert pt. „Dla Niepodległej”  Orkiestrę KWK Knurów z solistami. Słuchacze usłyszeli: Laurę Rumpel w utworze  „Przybyli Ułani pod okienko”,  Damiana Dziwoki „Szara Piechota”, Inge Zawade „Ułani, ułani”, Agatę Foja „O mój rozmarynie”. Wszyscy młodzi artyści wystąpili pod czujnym okiem nauczyciela –  Stefanii Stefaniak.

Młodzież ze Studia Piosenki i Musicalu pod kierunkiem Agnieszki Bielanik-Witomskiej przy Centrum Kultury w Knurowie zaprezentowała  pierwsze trzy piosenki nawiązujące do Powstania Warszawskiego z okazji 80 Rocznicy Wybuchu: „Warszawskie dzieci” – Pola Rzepka;  „Warszawa Ma” –  Milena Cebula, Nadia Grzegorzyca, Aleksandra Jędrychowska;  „Modlitwa Armii Krajowej”-  Bartosz Błażejak.  Kolejne trzy piosenki dotyczyły 35 Rocznicy upadku komunizmu w Polsce: „Stan gotowości” – zespół Bez Nazwy; „Nadzieja” – Dominika Dyrbuś ; „Szklana pogoda”  – Adam Sochacki i zespół Bez Nazwy. Piosenka finałowa wyrażała miłość i przywiązanie do naszej Ojczyzny: „Powrócisz Tu” – Paula Piłat i Krzysztof Przybyła wraz z zespołem Bez Nazwy.

Następnie na estradzie zawitała utalentowana solistka Hania Modliszewska -laureatka wielu festiwali i konkursów muzycznych. Zaśpiewała piosenkę „Dziewczyna z granatem w ręku”.

Po niej w wystąpił młody aktor, solista, laureat wielu konkursów i festiwali – uzdolniony Jakub Krysiuk. Wykonał piosenkę pt.„Róża i bez” z filmu Jak rozpętałem II wojnę światową.

Młodzi artyści – Hania Modliszewska i Jakub Krysiuk szlifują swój talent w Centrum Kultury pod kierunkiem Pana Jacka Żyły.

Poza tym odbył się  występ Chóru Vivo z MSP nr 9 im. Marii Konopnickiej  – piosenka „Szara piechota” z solistką Małgorzatą Wieczorek.

Zespół Acustica Musa z Ośrodka Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Knurowie – Warsztat Terapii Zajęciowej przygotowany przez Pana Mirosława Borsuka wykonał piosenkę „Kocham wolność”.

Klamrą zamykającą część artystyczną był występ  utytułowanych Mażoretek Scarlet Knurów. Podopieczne trenerki Marty Jabłońskiej w pięknych strojach oczarowały widownię choreografią.

Podczas tak ciekawego i intensywnego wspólnego świętowania nie mogło zabraknąć smacznego posiłku. Na każdego uczestnika czekała tradycyjna grochówka serwowana przez Caritas – Ośrodek Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Knurowie.

Imprezę plenerową poprowadziła Anna Papiernik.

Ten dzień sprawił dużo frajdy uczestnikom, bo był pełen wrażeń i mnóstwa atrakcji.

Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko