Rokrocznie z knurowskich parafii i okolic odbywają się piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Jednak w tym roku z powodu pandemii koronawirusa ruch pielgrzymkowy został wstrzymany.

Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej Rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy – Marian Płaszczyk (Rycerz Komandor z Knurowa)  postanowił wyjść naprzeciw pielgrzymom naszego rejonu (powiatu gliwickiego) i nie tylko. Z tej okazji po raz pierwszy pan Płaszczyk zorganizował Pieszą Pielgrzymkę pod patronatem św. Aleksego Rzymianina, tylko przygotował ją w zmienionej formule, ale też ciekawej.

Kim jest Aleksy Rzymianin, którego wybrał organizator za patrona pielgrzymki knurowskiej  – to przede wszystkim patron licznych zakonów, a także opiekun, pielgrzymów, wędrowców, ubogich. Ponadto jest orędownikiem podczas trzęsienia ziemi, suszy, złej pogody, w czasie epidemii i plag. Święty uważany jest za patrona rybaków. Wierni modlą się również do niego o to, by pomógł im pozbyć się grzechu dumy i wyniosłości.

W piątkowy ranek, 3 lipca 2020 roku po mszy świętej w Kościele pw. św. św. Cyryla i Metodego w Knurowie, pątnicy wyruszyli spod figury św. Barbary usytuowanej na skwerze miejskim u zbiegu ulic Kopalnianej i Dworcowej.

Zakończenie pielgrzymki zaplanowano na 5 lipca, na godz. 18:30 na Jasnej Górze, gdzie ma się odbyć msza święta przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

Zanim pielgrzymi wyruszyli w drogę do Częstochowy przyjęli błogosławieństwo oraz zostali pokropieni wodą święconą przez Proboszcza ks. Mirosława Pelca.

Czas niepokoju, czas epidemii to także wyjątkowy moment, by przypomnieć sobie słynne słowa naszego Wielkiego Polaka – Jana Pawła II. Słowa „Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia ” wypowiedziane przez Ojca Świętego podczas homilii w Gdańsku w 1987 roku.

Kluczowym dla tej pielgrzymki hasłem przewodnim stały się właśnie te papieskie słowa skierowane do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte.

Tegoroczni pątnicy, którzy zdecydowali się wziąć udział w pielgrzymce pochodzą z okolicznych miejscowości takich jak: Łany Wielkie, Żernica, Pilchowice, Stanica, Wilcza, Książenice, Człuchów i liczna grupa z knurowskich parafii. Do pokonania mają w ciągu trzech dni około 90 km. W dobie pandemii organizator ograniczył ilość uczestników do 40 osób. Całe przedsięwzięcie zostało przygotowane z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jedynym problemem było zapewnienie zgodnie z wymogami warunków zakwaterowania. Dlatego każdego dnia po przejściu wyznaczonego pątniczego odcinka uczestnicy wydarzenia wracają do swoich domów, by rano wyruszyć autokarem do miejsca startu.  Po trzech dniach ( 3.07 – 5.07 2020r.)  przebywania na pielgrzymkowym szlaku, dotrą przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej zostawiając troski, problemy i prośby.

…… Dziś, gdy wokół nas niepokój,

Gdzie się człowiek schronić ma,

Gdzie ma pójść, jak nie do Matki,

Która ukojenie da?

Więc błagamy, o Madonno,

Skieruj wzrok na dzieci swe

I wysłuchaj, jak śpiewamy prosząc Cię:

Madonno, Czarna Madonno,

Jak dobrze Twym dzieckiem być!

O, pozwól, Czarna Madonno,

W ramiona Twoje się skryć!

Tekst pieśni „ Czarna Madonna” jest śpiewany najczęściej podczas pielgrzymek na Jasną Górę. I tym razem też tak było, że podczas trasy Pieszej Pielgrzymki pod patronatem św. Aleksego Rzymianina uczestnikom cisnęły się słowa tej pięknej pieśni maryjnej.

Autorką tej wyjątkowej pieśni maryjnej jest Alicja Gołaszewska, kompozytorka, organistka i dyrygentka. Pieśń Czarna Madonna powstała w 1971 roku i zaliczana jest do współczesnych pieśni religijnych.

Trzydniowy pielgrzymi szlak:

I dzień: rozpoczęcie spod figury św. Barbary w Knurowie, dojście do Tarnowskich Gór

II dzień: Tarnowskie Góry – Starcza

III dzień: Starcza – Jasna Góra, zakończenie mszą świętą w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, o godz.18:30.

Relacja: Agnieszka Łyko