Knurów: Otwarcie XIII Knurowskich Dni Integracji „Bądźmy razem” w DK

0
849

W środę, 11 maja 2022 roku Dom Kultury w Knurowie-Szczygłowicach był miejscem oficjalnego otwarcia XIII Knurowskich Dni Integracji „Bądźmy razem” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Knurów Pana Adama Ramsa. Hasło genialne w swojej prostocie, o wymownym tytule „Bądźmy Razem” informuje, że wśród nas żyją osoby niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo, a do nas zdrowych ludzi należy zadanie zintegrować się z tymi osobami. Taki cel uda się osiągnąć jedynie, gdy my zdrowi ludzie bardzo szeroko otworzymy nasze serca na osoby niepełnosprawne czyli dostrzeżemy osobę sprawną inaczej, a potem zbliżymy się do niej, by razem tak zwyczajnie, po ludzku żyć, bawić się i pracować. Wtedy zauważymy, że osoba niepełnosprawna to zwyczajny człowiek, który jedynie różni się od nas wyglądem, sposobem zachowania, wymowy, ale tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować. Aby uzyskać wytyczony cel, corocznie od trzynastu lat jest organizowana inauguracja Knurowskich Dni Integracji, która pomaga w przełamaniu barier między środowiskiem niepełnosprawnych, a mieszkańcami Knurowa. Bo tak naprawdę nie ważne jest – czy osoba porusza się na wózku, czy na własnym nogach, jest niska czy wysoka, czy to dziewczyna czy chłopak. Najistotniejsze jest to, że osoby sprawne i niepełnosprawne łączy jedno – wszyscy mają wiele do zaoferowania otaczającemu światu i drugiemu człowiekowi.

Impreza konsoliduje nie tylko podopiecznych Ośrodka „Caritas” ale także uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, klas integracyjnych knurowskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz podopiecznych DPS i Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Pomysłodawcą i koordynatorem Knurowskich Dni Integracji jest pan Tomasz Rzepa / przy okazji Przewodniczący Rady Miasta/, który wespół z panią Beatą Nartowską poprowadził całą imprezę.

Wśród znakomitych gości, którzy zasiedli na widowni znalazł się m.in.: Prezydent Miasta Adam Rams, Zastępca Prezydenta Piotr Surówka, Radni Miasta Knurów, Waldemar Dombek – Starosta Powiatu Gliwickiego, Ewa Jurczyga- Członek Zarządu Powiat Gliwickiego, Marcin Chroszcz- Dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej, Łukasz Stawarz – Dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej, Daniel Binda – Dyrektor ds. Zarządzania i Organizacji Caritas Archidiecezji Katowickiej, przedstawiciele Centrum Pomocy Rodziny: Barbara Terlecka – Kubicius – Dyrektor oraz Zastępca Dyrektora Olga Bociańska Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach, Paweł Kobyliński – Prezes PCK Knurów, Stanisław Bogumił – Prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi.

Ponadto pojawili się: Dyrektorzy Miejskich Jednostek, przedstawiciele Kuratorów Oświaty, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji działających na terenie miasta Knurów, goście z poza Knurowa ( Bogumiła Kopczyk oraz przedstawiciele z Ośrodka dla Niepełnosprawnych Miłosierdzia Bożego z Borowej Wsi, przedstawiciele fundacji Dom Nadziei w Gliwicach na czele z Panią  Magdaleną Preidl-Sadłowską, przedstawiciele stowarzyszenia Cała Naprzód Gliwice z panem Bartłomiejem Kozłowskim na czele, przedstawiciele DPS Zameczek z Kuźni Nieborowskiej na czele z panią dyrektor Ewą Zamorą, Dyrektor Ośrodka Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej Dariusz Sitko, ks. Proboszcz Parafii Matki Bożej Częstochowskiej Krzysztof Tabath.

Środowe wydarzenie pod hasłem „Bądźmy Razem” rozpoczął materiał wspomnieniowy w postaci prezentacji multimedialnej. W ten sposób przywołano najważniejsze momenty, a co za tym idzie pozytywne chwile z poprzednich lat Dni Integracji.

W czasie filmiku ze sceny popłynął w stronę słuchaczy hymn Knurowskich Dni Integracji, który został specjalnie stworzony na jubileusz X-lecia przez terapeutę z Ośrodka Matka Boża Uzdrowienia Chorych Caritas w Knurowie – Mirosława Borsuka.

Hymn zaśpiewał zespół w składzie: Mirosław Borsuk – współautor tekstu i autor muzyki, terapeuta z warsztatów terapii zajęciowej, Michał Hein – werbel, Grażyna Kłósko – tamburyn, śpiew Asia Świdrak pracownik Centrum Kultury w Knurowie.

Kolejnym punktem wyjątkowego spotkania było przypomnienie przez panią Beatę Nartowską i Tomasza Rzepę wiersza: pt. „Drugi człowieku” Marty Dąbkowskiej:

Jeśli nie masz powodu żeby się uśmiechać Uśmiechnij się do mnie Moja radość spowodowana twoim uśmiechem Wywoła uśmiech na twej twarzy

Jeśli nie masz dokąd iść Przyjdź do mnie Moja radość z twojej obecności Nakreśli ci drogę

Jeśli nie wiesz po co żyjesz Wiedz że Twoje słowa twój uśmiech twój cień na ścianie Kubek z upitą prze ciebie herbatą Nadają sens mojemu życiu Sprawiają je piękniejszym

– nie pytaj po co – lecz dla kogo

Czasem bardziej się opłaca zrobić cos dla kogoś niż z jakiegoś powodu I zyskać dużo więcej niż się dało

Kim jest pani Marta Dąbkowska? – Niepełnosprawna poetka, gość honorowy III knurowskich Dni Integracji, która 19 lutego 2019 roku przegrała walkę z chorobą. Mistrzyni pióra miała wielki dar. Potrafiła zarażać ludzi wokół radością i optymizmem. Wiele jej wierszy niesie przesłanie pełne nadziei, pokazując, że życie tu na ziemi jest tylko początkiem czegoś znacznie piękniejszego, czego nie da się do końca pojąć rozumem. Mimo choroby i niepełnosprawności, z którą zmagała się przez całe swoje życie, potrafiła cieszyć się każdą chwilą, a poprzez twórczość poetycką i realizowanie swoich życiowych pasji pokazywała, że nie istnieją rzeczy niemożliwe, a każde cierpienie ma sens.

W środowe popołudnie w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach w trakcie XIII Knurowskich Dni Integracji nie zabrakło części artystycznej. Imprezę uświetnił występ Zespołów Marzenie i Marzenie BIS trenujące w Klubie Kultury Lokalnej Sztukateria, pod kierunkiem Joanny Kusy Szpotańskiej w niezwykłej choreografii jej autorstwa. Była to inscenizacja taneczna do muzyki Thomasa Bergersena pt. „Ocean – Princess”.

W drugiej odsłonie na scenie wystąpiła niezwykła 19-letnia wokalistka – Maria Boiarko, która posiada artystyczną duszę (maluje obrazy, studiuje wokalistykę estradową). Jest już na trzecim roku, teraz z konieczności uczy się zdalnie. Jej uczelnia znajduje się w Kijowie. Przed wojną i okupantem rosyjskim uciekła z rodzinnego Biedrańska. W Knurowie razem z rodziną znalazła pomocną dłoń, zrozumienie i przyjaźń.

Podczas uroczystości ciekawą propozycją i jednocześnie interesującym przeżyciem było niezwykłe spotkanie z gośćmi honorowymi – Darią Barszczyk i Dorota Kaczmarek.

Daria Barszczyk to absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego na Bydgoskiej Akademii Muzycznej. Laureatka I miejsca podczas XVI Festiwalu Zaczarowanej piosenki w Krakowie w 2021r, oraz zdobywczyni nagrody Stowarzyszenia artystów i wykonawców Polskich „SAWP” podczas 58 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w konkursie Debiuty. Pani Darii towarzyszył Jan Gembala: Absolwent Toruńskiej szkoły muzycznej, wraz z zespołem nominowany do fryderyka w kategorii „Muzyka korzeni” w 2018 r. Producent, aranżer i kompozytor. Razem wykonają zarówno autorskie kompozycje, jak i własne aranżacje piosenek znanych polskich i zagranicznych artystów.

Dorota Kaczmarek znana również jako Dori Kaczmarkova. Swoje pierwsze kroki na scenie stawiała już od najmłodszych lat w zespole „FAMILIJNY BLUES” następnie rozwijała swoje skrzydła w zespole wokalnym „TREMA” Jest laureatką wielu nagród, jednak szerszej publiczności ukazała się dopiero niedawno w 12 edycji programu THE VOICE OF POLAND” Zaśpiewała List z repertuaru Kamila Bednarka, mogliśmy usłyszeć ją także w wykonaniu ZŁOTO – Mroza, czy NA SEN –Urszuli. W Październiku 2021 roku razem ze swoim trenerem Markiem Piekarczykiem mogliśmy oglądać ja na Bocheńskiej scenie podczas koncertu Integracja Malowana Dźwiękiem. Dori udziela się nie tylko muzycznie, prowadzi również swój profil na tik – toku oraz Instagramie na którym można znaleźć dużo rozrywki i humoru.

Jak tradycja nakazuje, na ceremonii otwarcia Knurowskich Dni Integracji, został przekazany symboliczny klucz do bram Knurowa przedstawicielom lokalnie działających organizacji takich jak: 1) Caritas Knurów, 2) Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Knurowie, 3) Miejska Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie, 4) Przedszkole nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Knurowie, 5) Zespół Szkół Specjalnych w Knurowie, 6) Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, 7) Dom Pomocy Społecznej „Zameczek” w Kuźni Nieborowskiej, TRION (Turystyka Rehabilitacja Integracja Osób Niepełnosprawnych, 9) Stowarzyszenie „Słoneczko”, 10) Klub Biegacza „ORŁY z Knurowa”, 11) Fundacja Gram Kibicuję Pomagam. Wszystkim podopiecznym knurowskich i nie tylko placówek integracyjnych i opiekuńczych oficjalnie wręczył klucz do bram miasta sam Prezydent Miasta Knurowa – Pan Adam Rams.

W trakcie wczorajszego spotkania integracyjnego „ Bądźmy razem” odbyło się ponadto wręczanie dyplomów oraz nagród za rok konkurs „Knurów – dobre przykłady”. Tak jak w latach poprzednich celem konkursu było wyłonienie i uhonorowanie osób i organizacji pozarządowych, które w minionym roku szczególnie wyróżniły się podczas realizacji działań i wsparcia na rzecz społeczności lokalnej miasta. W tym roku laureatem w kategorii lider został Pan Ariel Wojdowski, natomiast w kategorii Organizacje laureatem został Uniwersytet Trzeciego Wieku w Knurowie.

Pan Ariel Wojdowski znany jest między innymi z propagowania i promowania działalności klubów sportowych w Knurowie, działalności charytatywnej w ramach Stowarzyszenia ,,Cała naprzód” . Jest współautorem pomysłu na stworzenie bulodromu w parku przy ul. Szpitalnej w celu aktywizacji mieszkańców w kierunku uprawiania sportu. Jest Liderem Społecznym w Akademii Danego Słowa- projektu realizowanego przez Centrum Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ariel Wojdowski jest też autorem cykli artykułów i felietonów publikowanych w internecie, w których popularyzuje wiedzę historyczną o Knurowie, opisuje najciekawsze wydarzenia z życia miasta, przeprowadza wywiady z mieszkańcami i osobami, które utożsamiają się z Knurowem.

Knurowski Uniwersytet Trzeciego Wieku kontynuuje od 2021 roku -w nowej formule organizacyjnej- tradycje UTW w naszym mieście. Skupia blisko 200 słuchaczy, mieszkańców Knurowa i okolicznych gmin, działając w ramach aż 18 sekcji zainteresowań. Od edukacyjnych, kulturalno-artystycznych, po sportowo-rekreacyjne i wolontariat. Integrując społeczność ,,60+” promuje Knurów nie tylko na terenie Powiatu Gliwickiego, ale i podczas ogólnopolskich i regionalnych wydarzeń senioralnych. Pomimo trudności związanych z epidemią COVID-19, Uniwersytet organizował wykłady edukacyjne, wycieczki krajoznawcze, czy tez ogólnodostępne imprezy kulturalne.

Zwycięzcy konkursu „Knurów – dobre przykłady” otrzymali gratulacje i nagrody z rąk Władz Miasta ( Prezydenta Miasta – Adama Ramsa i Wiceprezydenta Miasta – Piotra Surówki).

Bardzo ciekawym urozmaiceniem wydarzenia był wernisaż wystawy prac Magdaleny Marcinowskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Cała Naprzód. Propozycja tego typu pozwoliła uczestnikom wrócić do domu jeszcze bardziej ubogaconym i dodatkowo pozwoliła zobaczyć ile piękna drzemie w drugim człowieku.

Wystawę prac młodej knurowianki, uczennicy Liceum Sztuk Plastycznych w Gliwicach na profilu fotograficznym. Sztuka towarzyszy jej od najmłodszych lat przygotowano w holu Domu Kultury.

Artystka najchętniej tworzy ilustracje oraz fotografie. W swojej twórczości sięga po takie techniki jak: malarstwo akrylowe, kolaż, rysunek. Inspirują ją emocje i refleksje towarzyszące po kontaktach z ludźmi niepełnosprawnymi intelektualnie oraz posiadającymi zaburzenia psychiczne.

W skład prezentowanej ekspozycji wchodzi 13 ilustracji przedstawiających surrealistyczne postacie. Artystka zaprasza nas do wyimaginowanego świata składającego się z dwóch grup spokrewnionych ze sobą. Jedni to Hipkowie, natomiast drudzy to Filigowie. Przedstawicieli obydwu tych społeczności charakteryzują różne niepełnosprawności, schorzenia oraz fobie. Pierwsza z nacji to postacie tragiczne, które nie znalazły zrozumienia w otaczającym je świecie i z powodu swoich zaburzeń nie zdołały przetrwać. Natomiast w przypadku drugich autorka udowadnia, że nie przeszkadza im to w normalnej egzystencji, co więcej pełnią nierzadko specjalne, bardzo odpowiedzialne funkcje.

Dla uświetnienia wernisażu, zaproponowano gościom poczęstunek przygotowany przez firmę PROTOS – panią Alinę Mazur i Ewę Szymańską.

Gospodarze na zakończenie Gali wypowiedzieli piękne i jakże ważne słowa – „Pytasz – co mogę zrobić Skoro człowiekiem tylko jestem Mówisz nie mam nic. Pytasz gdzie jest sens? Lecz otwórz oczy szeroko, I zobacz Jest tyle do zrobienia w około Masz ręce które do słabszych wyciągasz w potrzebie Którymi podejmujesz dźwigania trud Masz uśmiech, który świat rozjaśnia gdy słońca brak na niebie Znasz słowa co najgrubszy stopią lód Masz serce z otwieranym wiekiem Otwórz je więc szeroko a wszystko się uda Jesteś tylko człowiekiem i aż człowiekiem Zdolnym małymi rzeczami czynić wielkie cuda”.

W ten sposób organizatorzy prosili o naprawdę „szeroko otwarte oczy”, aby móc zauważyć osoby, które potrzebują naszej troski i pomocy. Często wystarczy tak niewiele: jeden telefon, podanie ręki, dobre słowo, serdeczna rozmowa czy też szczery uśmiech, aby zachęcić niepełnosprawnych do wyjścia z domu. Dni integracji mają, być szansą na ułatwienie wykonania tego pierwszego kroku.

Relacja: Agnieszka Łyko