Knurów: Otwarcie Centrum Przesiadkowego w Szczygłowicach

0
3014

Okazją do dzisiejszego eventu było uruchomienie nowo wybudowanego Centrum Przesiadkowego w Szczygłowicach. Na które mieszkańcy czekali parę dobrych lat. Obiekt zlokalizowany poprzednio na placu kopalnianym, został już dawno zapomniany przez właściciela terenu. A że jak zapomniany, to i powoli zaczął straszyć. Najpierw totalnym brudem, smrodem i popularnie, przywoływanym ubóstwem, potem zaś dewastacją i brakiem gospodarczej ręki.

Obiekt do którego niestety miasto nie mogło rościć żadnych praw, nie mógł być też przez nie pielęgnowany. W związku z brakiem możliwości dogadania się co do formy własności z kopalnią, miasto postanowiło wskazać teren na którym mógł powstać punkt przesiadkowy na taki z uregulowanym statusem własności. Tak też zapadły decyzje, żeby na drugim końcu dzielnicy, przy ul. Książenickiej, nie opodal sieciowego spożywczego marketu, powstało nowoczesne Centrum Przesiadkowe.

W dniu 19 października 2019 roku, byliśmy więc naocznymi świadkami, jak realizuje się układany od wielu lat projekt i nowoczesny obiekt został oddany do dyspozycji mieszkańców korzystających z dobrodziejstwa komunikacji zbiorowej.

Jedną z atrakcji przygotowanych przez knurowski magistrat, była możliwość powrotu cielesnego do minionej epoki, w której na szosach komunikacyjnych, królował nikt inny jak Polski pomysł transportu – Jelcz 043,  popularnie zwany „ogórkiem”. Wielu mieszkańców miasta skorzystało z okazji i wypełniło swoją obecnością, każdy z przygotowanych wycieczkowych kursów.

Udział swój mieli również druhowie ochotnicy z knurowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy chętnie pokazywali i użyczali do oglądnięcia, swój nowy nabytek, w postaci pożarniczego Mercedesa.

Nie obyło się również, bez udziału knurowskich zuchów i harcerzy, którzy korzystając z okazji uskutecznili akcję charytatywną, mającą na celu zbiórkę na mobilną harcówkę.

Wśród zaproszonych przez Prezydenta Miasta Adama Ramsa i zastępców Krystyny Kosteleckiej i Piotra Surówki, nie zabrakło parlamentarzysty Jarosława Gonciarza, przedstawiciela Górnośląskiej Metropolii oraz radnych knurowskich z przewodniczącym Rady Miasta Tomaszem Rzepą. Najważniejsi jednak mieszkańcy Knurowa, przybyli chętnie i w całkiem sporych ilościach, żeby osobiście zwiedzić zakamarki Centrum Przesiadkowego, które mamy nadzieję, będzie nie dość że wizytówką tej części miasta, to jeszcze wpisze się w jego wizualny rozwój, ciesząc oko i spełniając praktyczną funkcję.

Z dniem 21 października 2019 teren Centrum Przesiadkowego zostaje oddany do regularnego ruchu autobusów komunikacji miejskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem video i zdjęciowym przygotowanym przez naszych fotoreporterów.

/arc/

pisaliśmy już o tym

Knurów: Otwarcie Centrum Przesiadkowego Knurów-Szczygłowice