Knurów: Odpust parafialny w Parafii św. Cyryla i Metodego

0
1657

W ciągu roku liturgicznego każda parafia przynajmniej raz przeżywa uroczystość odpustową. W tym dniu w sposób szczególny czci się patrona parafii, czyli są to jakby imieniny parafii.

Tegoroczna uroczystość ku czci patronów Parafii pw. św. św. Cyryla i Metodego w Knurowie odbyła się 16 lutego 2020 roku.

To szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia, wyrażający się konkretnie w darze odpustu. Jest to czas uwielbienia Boga za pośrednictwem patronów kościoła, św. Cyryla i św. Metodego i dziękczynienia za Ich orędownictwo i opiekę nad wiernymi. Jest to także dzień, który przypomina o powołaniu do świętości każdego z nas.

Odpust parafialny, czyli święto patronalne kościoła parafialnego jest przede wszystkim świętem wspólnoty wiernych tworzącej daną parafię. To szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia. To dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej miłości, wyrażającej się w darze odpustu. W końcu daje okazję poznania świętego patrona parafii i uwielbienia Boga za jego orędownictwo i opiekę. Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego chrześcijanina. Dzień odpustu jest związany z możliwością uzyskania daru duchowego jakim jest odpust zupełny czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy. Uroczystości zawsze towarzyszy bardzo charakterystyczny i wprost niezwykły klimat oraz radosny i serdeczny nastrój.

Wydarzenie odpustowe wyznacza nam drogę do Boga na cały rok, ale równocześnie skłania nas do wyrażania wdzięczności Bogu za przeżycie minionego roku.

Centralnym punktem uroczystości w Parafii była suma odpustowa odprawiana o godz. 11:30  –  ku czci świętych  patronów Cyryla i Metodego App. Słowian i Patronów Europy oraz w intencji parafian.

Uroczystej mszy odpustowej przewodniczył ks. Mirosław Pelc – proboszcz parafii. Natomiast tegorocznym kaznodzieją był ks. Eugeniusz Góra czyli były proboszcz kościoła.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, odświętne nabożeństwo odbyło się  z procesją dookoła kościoła, w której uczestniczyli wszyscy parafianie zgromadzeni na Mszy św., zaproszeni księża, poczty sztandarowe.

Wierni nieśli ikonę Cyryla i Metodego – świętych, dzięki którym słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie chrześcijańskiej wiary oraz jej zakorzenienie się w kulturze. Byli to święci , którzy łamali wszelkie znane wówczas zasady i tworzyli nowe zręby wiary chrześcijańskiej w naszej części Europy. Przybyli z Grecji z Salonik do Czech m.in. Velehradu i zaczęli głosić słowo Boże.

W czasie odpustu parafialnego w okolicy Kościoła pw. św. św. Cyryla i Metodego, tradycyjnie rozłożono kramy, na których wierni mogli zakupić odpustowe słodkości  oraz nabyć świecidełka i  najróżniejsze towary, np.  balony, maskotki, zabawki dla dzieci. Dlatego przez cały dzień stragany były najczęściej oblegane przez dorosłych z dziećmi.

Relacja: Agnieszka Łyko