Knurów: Noworoczny Koncert Charytatywny dla Olka Stec

0
1176

Wraz z nastaniem nowego roku wszystko zaczyna się od nowa. Dlatego styczeń stał się symbolem czystej kartki, świeżego startu. Po raz kolejny zmieniają się nasze potrzeby oraz pragnienia. Decydujemy się na podjęcie wyzwań, o których myśleliśmy już od wielu miesięcy, ale zdarza się nam również pomyśleć, o tym jak chcielibyśmy spędzać czas wolny.

Jednocześnie styczeń to miesiąc, w którym rozpoczyna się szalony czas przepełniony muzyką i zabawą – karnawał. Z tej okazji  tradycyjnie w wielu miejscowościach na terenie całego kraju są organizowane koncerty noworoczne.

W podtrzymywaniu i utrwalaniu tej reguły nie wyłamuje się oczywiście Knurów. Dlatego miasto z początkiem roku próbuje skłonić ciekawymi ofertami do wyjścia mieszkańców z domu i do czynnego udziału w niezwykłych wydarzeniach kulturalnych.

Stąd w pierwszą niedzielę rozpoczynającego się roku 2019 ( 6 stycznia) – Dom Kultury w Knurowie-Szczygłowicach zaproponował knurowianom Koncert Noworoczno-Charytatywny z przesłaniem dla małego Olka Steca.

Aleksander Stec jest trzylatkiem i mieszka w Knurowie. Do lekarza trafił z bólem brzuszka, który bardzo zaniepokoił rodziców. Wstępne badania, które były wykonane sugerowały lamblie, na co chłopiec został leczony. Jednak ból brzuszka i brak apetytu wciąż się utrzymywał. Z radosnego i beztroskiego dziecka stał się smutnym i apatycznym chłopcem. Ponieważ objawy się nasilały zrobiono USG i na podstawie tego badania stwierdzono, że  Olek ma w brzuszku guz. Natychmiast skierowano go do szpitala dziecięcego w Chorzowie na oddział hematologii i onkologii dziecięcej. Przeprowadzono szereg badań, ale już po wstępnych diagnoza była ogromnym szokiem i bólem dla rodziców – nowotwór. Kolejne wykonywane badania, liczne rezonanse, tomografia, RTG, USG, punkcja szpiku, guza i kości niestety nie pozostawiły złudzeń – neuroblastoma IV stopień kliniczny. Jednym słowem jeden z najgroźniejszych nowotworów dziecięcych. Świat całej rodziny i przyjaciół Olka legł w gruzach. NB jest rzadkim litym nowotworem współczulnego układu nerwowego. Przyczyna jej powstawania jest nieznana, przeważnie dotyka niemowlęta i małe dzieci, często jest trudna do zdiagnozowania. Wiele różnych badań jest koniecznych do wykonania w celu zidentyfikowania choroby i stopnia jej rozsiania. U Olka nowotwór zaatakował wiele miejsc – brzuch.. nadnercze z naciekiem na nerkę, śródpiersie, węzły chłonne , szpik , a także kości. Wszystkie wykonywane badania potwierdzały i dawały kolejny cios zrozpaczonym rodzicom. W domu pozostał brat Aleksandra-Karol, który jest jego najbliższym przyjacielem. Bardzo bolesna jest dla chłopczyka rozłąka i brak kontaktu z rodziną i najbliższym otoczeniem. Oluś rozpoczął swoją walkę. Jest po pierwszych podaniach chemioterapii. Przed nim bardzo skomplikowany proces leczenia. W leczeniu stosuje się standardową wielolekową chemioterapię, zabieg chirurgiczny, chemioterapię mieloablacyjną oraz autologiczne przeszczepienie macierzystych komórek krwiotwórczych, radioterapię, a także leczenie tak zwanej choroby resztkowej.

Każda pomoc na tym etapie ma znaczenie, dlatego podczas Koncertu Noworocznego sprzedawano cegiełki w postaci ciast, maskotek czy innych bibelotów. Uzyskany dochód w czasie imprezy muzycznej został przeznaczony na rzecz wsparcia procesu leczenia, jak i ewentualnej rehabilitacji Aleksandra Steca.

Punktualnie o godz. 19:00 rozpoczął się Koncert Noworoczny w Domu Kultury w Szczygłowicach, gdzie widowisko muzyczne uświetnił niezawodny Big-Band Orkiestra Dęta KWK „Knurów” pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka. Zespół instrumentalny prowadzony przez M. Kowalczyka przypomniał kilkanaście znanych i lubianych utworów muzyki rozrywkowej, klasycznej, operetkowej i musicali. By magia świąteczna nie prysła zbyt szybko orkiestra także zagrała polskie piękne kolędy.

W partiach solowych zaprezentowali się MARTA PAGACZ-JANIK (sopranistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, artystka Opery Śląskiej w Bytomiu. Uczestniczy w licznych koncertach na scenach muzycznych w Polsce),  ANNA TCHÓRZEWSKA-MIKULSKA ( ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski  na Akademii Muzycznej w Katowicach, śpiewała i tańczyła w zespole Mazowsze, obecnie śpiewak – tancerz w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny), AGNIESZKA GABRYŚ ( wokalistka, to także studentka dwóch kierunków – Pedagogiki i Arteterapii i absolwentka Prywatnej Szkoły Muzycznej Venos Studiu w Zabrzu. I całkiem niedawno wystąpiła w Idolu, w którym dostała się do najlepszej trzydziestki., śpiewająca od 3-go roku życia), JOANNA ŚWIDRAK ( wokalistka jest doskonale znana szerszej publiczności. Joanna w trakcie swojej kariery artystycznej współpracowała zespołu Del Arte, również z Tatapali, Jahoo oraz brała udział w literacko-muzycznym projekcie Fantazman. Obecnie występuje i nagrywa z reggae’ową formacją Shashamane od wielu lat towarzyszy w występach popowej wokalistce Paulli). MARTYNA WOLSZTYŃSKA ( ukończyła studium wokalno-baletowe i zdobywa swoim głosem sceny muzyczne), MICHAŁ CZOK ( Studiował kierunek „wokalno-aktorski” na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu)

W programie artystycznym licznie zgromadzona publiczność wysłuchała, m.in. takie utwory jak: „Moje serce to jest muzyk” z repertuaru Ewy Bem, „Gdybym był bogaty” – piosenka z musicalu „Skrzypek na dachu”, „Time to Say Goodbye” z repertuaru Andrea Bocelli, „Starzyk” Józefa Szweda, „ Powiadają, żem jest ładna” – Katarzyny Gärtner oraz „Biały śnieg i Ty”, „Kolęda dwóch serc”, „W żłobie leży”.

Na zakończenie wydarzenia muzycznego wszyscy artyści z akompaniamentem Big-Band Orkiestra Dęta KWK „Knurów” pod batutą Mariusza Kowalczyka zaśpiewali dwie kolędy – „Mędrcy świata”, „Przybieżeli do Betlejem”.

Widowiska Noworocznego podjął się charyzmatyczny, potrafiący zbudować nastrój wyjątkowości – Tomasz Paweł Sadownik czyli ceniony śpiewak -baryton, dyrygent Chóru Kameralnego Slavica Musa i  Męskiego Zespołu Wokalnego Calvi Cantores., który także na końcu zaśpiewał wspólnie ze wszystkimi artystami.

Przy magicznej, świątecznej scenografii cudownie brzmiały słowa piosenek i kolęd. A osoby, które przyjęły zaproszenie Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach, niedzielny wieczór spędziły w sposób uroczy, elegancki, pogodny i pełen szczerego uśmiechu.

Gromkie brawa, owacje na stojąco i prośby o bisy były najlepszą nagrodą dla muzyków i artystów, co jednocześnie świadczyło, że widownia bawiła się pierwszorzędnie na Koncercie Noworocznym w Szczygłowicach.

Relacja: Agnieszka Łyko

pierwsza połowa Koncertu