Knurów: Nowa linia autobusowa powstanie w Knurowie

0
1686

Od blisko 1,5 roku trwają intensywne rozmowy, negocjacje i spotkania dotyczące uruchomienia na terenie naszej Gminy linii metropolitalnej. Linie metropolitalne to system połączeń autobusowych ZTM, które usprawniają podróżowanie po Metropolii. Jest to atrakcyjna oferta ze względu na zwiększenie częstotliwości kursowania, niemal całodobową obsługę i wprowadzenie regularnych odstępów odjazdów.

Wdrożenie linii metropolitalnych, oznaczonych literą „M”, popularnie zwanych M-kami, jest rozłożone w czasie. W 2021 r. uruchomionych zostało dziesięć linii, kolejno: M1, M2, M3, M4, M18, M24, M22, M101, M102 i M108. Przejazd liniami metropolitalnymi możliwy jest na podstawie biletów ZTM. 1 stycznia 2022 r. uruchomione zostały kolejne dwie metrolinie – M19 i lotniskowa AP.

Na terenie naszej Gminy ma funkcjonować linia M105 zapewniająca połączenia Knurowa z Pyskowicami przez Gliwice. Termin uruchomienia połączenia przewidywany jest w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Uruchomienie linii minibusowej nr 610 jest planowane wspólnie z ZTM o zeszłego roku i jest odpowiedzią gminy na potrzeby mieszkańców.
Nie jest to linia okrężna, tylko linia komunikująca osiedla domków jednorodzinnych zlokalizowanych w obrębie ulic Jęczmienna/Koziełka, 26 Stycznia, Rakoniewskiego oraz rejon cmentarza komunalnego z centrum Knurowa. Ze względów technicznych, nie ma możliwości obsługi obecnie funkcjonującymi na terenie Knurowa liniami autobusowymi powyższych rejonów, a więc linia minibusowa byłaby altrernatywą dla mieszkańców.

Uruchomienie nowej linii autobusowej na tym odcinku wiąże się nie tylko posadowieniem słupków przystankowych, ale również z przebudową dróg, a co za tym idzie uzyskaniem niezbędnej dokumentacji projektowej, uzyskaniem pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót budowlanych (w zależności od zakresu), wyłonienia w drodze przetargu projektanta i wykonawcy robót.

Planowany termin uruchomienia linii to III kwartał bieżącego roku.

Na liniach 610 i M105 będzie obowiązywał cennik opłat Zarządu Transportu Metropolitalnego, gdyż to ZTM jest organizatorem publicznego transportu na terenie naszej Gminy.

info: knurow.pl


Zarząd Transportu Metropolitalnego wspólnie z Gminą Knurów intensywnie pracują nad utworzeniem nowego połączenia autobusowego w mieście. Linia 610 według wstępnych założeń będzie kursować między innymi na obszarach dotąd nieskomunikowanych. Pasażerów ucieszy fakt, że autobusem będzie można dojechać na cmentarz komunalny, który zlokalizowany jest przy ulicy Rakoniewskiego.

Ponadto, nową linią komunikacji miejskiej według proponowanej trasy dojedziemy w rejony takich takich ulic jak: Jęczmienna, Różana, Jaśminowa, Moniuszki czy Koziełka. Linię 610 będą obsługiwać pojazdy niskopodłogowe typu minibus. Kursy będą realizowane w każdym kierunku co godzinę w dni robocze oraz co dwie godziny w dni wolne od pracy. W nowo utworzonym połączeniu autobusowym będą honorowane bilety ZTM-u zgodnie z obowiązująca taryfą przewozu osób i bagażu w komunikacji miejskiej. – „We współpracy i w miarę możliwości gmin i przewoźników, stale dostosowujemy siatkę połączeń do oczekiwań pasażerów. Dążymy do tego, aby rozkłady jazdy maksymalnie spełniały oczekiwania podróżnych. Szczegółowe, ostateczne i potwierdzone ustalenia dot. linii 610 opublikujemy standardowo na naszej specjalnej stronie internetowej poświęconej zaplanowanym zmianom w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej” – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM-u.

Nie jest znana jeszcze data uruchomienia nowej linii autobusowej. Wszystko zależy od terminu zakończenia inwestycji drogowych oraz utworzenia odpowiedniej infrastruktury przystankowej przez Urząd Miasta w Knurowie w miejscach gdzie jeszcze takowej nie ma. – „Od blisko 1,5 roku trwają intensywne rozmowy, negocjacje i spotkania dotyczące uruchomienia na terenie naszej Gminy linii metropolitalnej. Linia 610 nie jest to linia okrężna, tylko linia komunikująca osiedla domków jednorodzinnych zlokalizowanych w obrębie ulic Jęczmienna/Koziełka, 26 Stycznia, Rakoniewskiego oraz rejon cmentarza komunalnego z centrum Knurowa. Ze względów technicznych, nie ma możliwości obsługi obecnie funkcjonującymi na terenie Knurowa liniami autobusowymi powyższych rejonów, a więc linia minibusowa byłaby alternatywą dla mieszkańców” – informuje Urząd Miasta w Knurowie.

Warto dodać, że na terenie naszej Gminy ma funkcjonować linia metropolitalna M105 zapewniająca połączenia Knurowa z Pyskowicami przez Gliwice. Termin uruchomienia połączenia przewidywany jest w pierwszym kwartale bieżącego roku.

AW