Knurów: Naukowo… puszczają latawce. SKY CRANE (podniebny dźwig) – pierwszy lot za nami!

0
572

SKY CRANE (podniebny dźwig) – pierwszy lot za nami!

Jeśli ktoś z Was wczoraj pomiędzy 16:00, a 17:15 widział na Placu 700-lecia duży biały latawiec, to był to nasz Sky Crane. Latawiec testowali członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie: https://www.facebook.com/KoloNaukoweKnurow

To latawiec typu Rokkaku o wymiarach 2m x 1,65m. Latawiec ten będziemy wykorzystywali w niektórych projektach związanych z GPS, pomiarami ciśnienia, prędkości wiatru oraz budowanych urządzeń latających. Latawiec ten charakteryzuje się bardzo stabilnym lotem i generowaną dużą siłą, co pozwala nam na wykorzystanie go jako dźwigu.

Nadspodziewanie dobrze nam poszło!

Na początku puszczaliśmy go do około 20m wysokości na cienkiej lince do naprawy sieci rybackich. Wstępnie go wytrymowaliśmy, by dobrze szedł do góry.

Na małej wysokości latawiec dość mocno „myszkował” w lewo i w prawo, i parę razy spadł na ziemię. Było to spowodowane przede wszystkim zawirowaniami wiatru powstałymi z okolicznych budynków. Podczas jednego z upadków zdarzyła się awaria ponieważ rurka węglowa przebiła mocną taśmę kieszeni napinającej materiał latawca.

Po naprawie i korektach trymowania daliśmy grubą i ciężką linkę główną, i odważyliśmy się puścić go wyżej, gdzie wiatr miał stabilny kierunek i siłę. I to było to!!!

Osiągnęliśmy wysokość około 177 metrów nad gruntem (pięć dziesięciopiętrowych wieżowców). Siła z jaką ciągnął latawiec była ogromna. Marek oszacował tę siłę „na oko” na 5kg przy słabym wietrze i 20kg przy mocnym (patrz jeden z filmików).

Na przyszłe loty musimy zakupić rękawice budowlane ze skórą. Trudno było go utrzymać, a sprowadzanie go z powrotem na ziemię trwało wiele minut – dłonie bolały    Wykonamy także kołowrotek na liny główne.

O kolejnych lotach będziemy informować na FB.

Zdjęcia i filmiki (częściowo autorstwa państwa Kwaśniok)

 

Przy okazji informuję, że prawdopodobnie od poniedziałku 15 lipca pracownia będzie czynna.

info:

Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki w Knurowie