Czasem staramy się żyć teraźniejszością i nie myśleć za wiele o przeszłości, ale każdy ma swoją własną historię. Niektórzy czują potrzebę, żeby poznać swoje pochodzenie. Może to być zwykła ciekawość, chęć dowiedzenia się, jakie drogi doprowadziły naszych protoplastów właśnie w miejsce, w którym się urodziliśmy.

Stąd genealogia to obecnie bardzo modny temat. Coraz bardziej popularne staje się odkrywanie historii własnej rodziny i tworzenie drzewa genealogicznego. Wcześniej drzewo genealogiczne wykorzystywano tylko do udowodnienia czystości linii przodków.

W dzisiejszych czasach sytuacja się diametralnie zmieniła. Genealogia stała się narzędziem samopoznania korzeni rodzinnych. Pomaga odkryć, skąd pochodzimy i jak daleko sięgają nasze korzenie. Zbadanie ścieżek, którymi kroczyli nasi przodkowie, może prowadzić do niezwykle ciekawych odkryć.

Drzewo genealogiczne to najpopularniejsza forma przedstawiania powiązań pomiędzy przodkiem, a jego potomkami lub pomiędzy daną osobą i jej przodkami. Robienie drzewa genealogicznego rodziny to świetna okazja do wspólnej zabawy i piękna pamiątka, która pokazuje nowemu pokoleniu ich ciotki, wujków i dziadków.

Zbiór danych potrzebnych do zbudowania drzewa genealogicznego może być przedstawiany w różnej postaci, np. wykresu i tablicy (obecnie najbardziej popularnych) lub drzewa.

Niełatwo dotrzeć do informacji o krewnych wiele pokoleń wstecz, jednak przy odrobinie determinacji poszukiwania te mogą być bardzo interesujące. Rzetelnie przygotowane drzewo genealogiczne może stać się niezwykłą pamiątką przekazywaną przez następne pokolenia.

Idealnym wspomnieniem rodzinnych historii są także zbliżające wielkimi krokami – Zaduszki. To czas pamięci o tych co już odeszli, których już nie ma wśród nas, o przemijającej historii, którą warto utrwalić dla potomnych. Każdy z nas posiada wspomnienia, które siedzą bardzo głęboko w naszej pamięci, bo każdy zmarły był „kimś”, był „jakiś”. Dlatego wskazane jest skłonić się do chwili refleksji nad czasem minionym i warto podzielić się także tym z innymi.

Z taką właśnie inicjatywą do mieszkańców Knurowa wyszła Ewa Granieczny – genealożka, ale przede wszystkim knurowianka i pasjonatka historii regionu.

Pani Ewa postanowiła przejść od teoretyzowania do aktywnych działań i spróbowała zrealizować w praktyce swój plan.

W tym celu w dniu 20 października 2018 roku, o godz. 17:00  w Klubie Kultury Lokalnej „Sztukateria” przy  ul. Kosmonautów 7a w Knurowie zorganizowała pierwsze spotkanie tematyczne pt. „Nasi przodkowie – o rodzinnych historiach, genealogii i pamięci”.

Podczas spotkania można było usłyszeć, w jaki sposób budować drzewo genealogiczne, bezpiecznie gromadzić wiedzę o przodkach i ją przekazywać kolejnym pokoleniom. Nie zabrakło licznych przykładów i ciekawostek z historii knurowskich rodzin. Mimo, że spotkanie miało formę prelekcji, to na koniec odbyła się wspólna dyskusja i wspominki.

Wieczorek wspomnieniowy odbył się w miłej i ciepłej atmosferze i miał bardzo kameralny charakter.

Pani Ewa Granieczny ma w zamyśle, prowadzić w przyszłości takie spotkania regularnie, gdyż tematyka historii miasta i genealogii z nim związanej jest nieprzebrana.

Relacja: Agnieszka Łyko