Knurów: „Na Geburstagu u Karolinki” – zabawa z Orkiestrą KWK Knurów

0
476

Sobota i do tego w wakacje to fantastyczna okazja na relaks na świeżym powietrzu. Jest to także idealny moment, aby spędzić czas z rodziną , spotkać się ze znajomymi.

Do tego dobra muzyka jest doskonałym łącznikiem między pokoleniami i nadaje barwy naszemu życiu w sposób naturalny.

I z tą myślą mieszkańców Knurowa zaproszono w dniu 2 lipca 2022 roku na  „𝐆𝐞𝐛𝐮𝐫𝐬𝐭𝐚𝐠 𝐮 𝐊𝐚𝐫𝐨𝐥𝐢𝐧𝐤𝐢”.

Impreza muzyczno-ruchowa została zorganizowana po raz pierwszy w mieście Knurów w ramach Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To jedyna w Polsce i najmłodsza w Europie metropolia, która powstała pięć lat temu na mocy rządowego rozporządzenia i z tej okazji postanowiono uczcić jubileusz.

Start rozpoczął się o godz. 17:00 przemarszem Orkiestry KWK Knurów pod batutą dr Mariusza Kowalczyka , szczudlarzy, mieszkańców Knurowa oraz uczestników Caritasu z Knurowa. Barwny korowód pełen śląskich akcentów (stroje ludowe) przeszedł ulicami miasta na tle zabytków starego Knurowa z placu zabaw na III Kolonii w kierunku parku przy ul. dr. Floriana Ogana.

Na terenie parku organizatorzy zaproponowali dla dzieci animacje, a dla dorosłych potańcówkę z Orkiestrą na tzw. ”kręgu”.

Już na wejściu najmłodsi imprezowicze mogli wyhasać się do woli na dmuchańcach, skorzystać ze stoiska kreatywnego  (zabawa z chustą animacyjną, zabawa w zgadywanie bajek) czy bezpłatnego malowania buziek oraz otrzymać bajkowo kolorowe balony.

W muzyczną podróż w trakcie potańcówki zabrała Asia Świdrak , z wielką gracją i swobodą wykonała między innymi utwory takie jak: „Swey”, „Moje serce to jest muzyk”,  „Don’t Know Why”, „I’m So Excited”.  Natomiast Grzegorz Kania zaśpiewał m.in.: „Poszła Karolinka”, „Wszystkie rybki”, „Pod papugami”. Solistom akompaniowała niezawodna Orkiestra KWK Knurów pod kierunkiem dr Mariusza Kowalczyka.

Wyjątkową atrakcją tego dnia byli zaproszeni szczudlarze wielobarwnie ubrani, którzy napotkanym milusińskim rozdawali słodkie przysmaki w postaci cukierków.

Przez cały czas były dostępne stanowiska gastronomiczne KGW Gierałtowice, gdzie każdy mógł się posilić i dalej bawić „Na Geburstagu u Karolinki”. Ponadto chętni nie wydając ani złotówki mogli skosztować smaczny kołacz śląski.

Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość odwiedzić stoisko pszczelarskie wraz w z wyszczególnionym asortymentem (m.in. miodem wielokwiatowym, rzepakowym, mniszkowym,  kremowanym).  Oferowane miody różniły się nie tylko barwą, smakiem, zapachem, ale również zdrowotnymi właściwościami.

Wydarzenie pod gołym niebem pod hasłem „Na Geburstagu u Karolinki” zostało zorganizowane przez Centrum Kultury w Knurowie przy współpracy Urzędu Miasta Knurów ze środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Inicjatywa zrealizowana, w celu utrzymania i wzmocnienia lokalnych tradycji oraz podtrzymania żywotność górnośląskiego dziedzictwa kulturowego. Działanie tego typu stanowi doskonały  czynnik edukacyjny jednoczący wspólnotę. Przedsięwzięcie głównie dedykowane dzieciom czyli przyszłym kontynuatorom folkloru miejskiego.

Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Tego typu spotkania niosą zawsze radość i uśmiech dla każdej osoby dorosłej czy dziecka.

Relacja: Agnieszka Łyko