KnurówKultura i rozrywka

Knurów: „My som stond. Bajtle grajom, godajom i śpiywajom”

Stowarzyszenie Orkiestra KWK Knurów zakończyła projekt pod nazwą
„My som stond. Bajtle grajom, godajom i śpiywajom”.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska . Edycja 2022

Projekt obejmował warsztaty dla dzieci z lokalnych szkół jak również koncerty plerowe. Do współpracy zaproszeni zostali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Knurowie, Miejska Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Knurowie, Miejska Szkoła Podstawowa nr 4 w Knurowie oraz podopieczni Ośrodka M. B. Uzdrowienie Chorych w Knurowie.

W programie warsztatowym znalazła się zabawa i nauka z wykorzystaniem wielu ciekawych narzędzi edukacyjnych aktywizujących dzieci, które bezpośrednio wpłynęły na rozwój procesów poznawczych poprzez bodźce słuchowe, wizualne, emocjonalne i dotykowe. Ciekawe połączenie teatralnych lalek( Teatr Lalek Marka Żyły) z prowadzącą zajęcia Karolinką (Anna Papiernik) posługująca się śląską godką oraz brzmienie orkiestry dętej (Orkiestra KWK Knurów, dyrygent Mariusz Kowalczyk) zabrało dzieci w ciekawą podróż do korzeni śląskich tradycji. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję poznać brzmienie i wygląd instrumentów a nawet stworzyć małą orkiestrę samodzielnie grając na instrumentach perkusyjnych. Poznali elementy damskiego i męskiego stroju śląskiego oraz munduru górniczego. Nie zabrakło również żartobliwych dialogów i przyswajania ciekawych słów śląskiej godki, śpiewania oraz wspólnego wykonania Trojoka – znanego śląskiego tańca ludowego.

Projekt obejmował nie tylko warsztaty dla dzieci ale również dwa Interaktywne Koncerty Miedzypokoleniowe w przestrzeni miasta, które cieszyły się ogromną popularnością wśród mieszkańców w różnym wieku. Publiczność mogła aktywnie brać udział w koncercie dzięki przygotowanym animacjom słowno-muzycznym, śpiewaniem pieśni śląskich oraz tańcem. Dodatkową atrakcją była interakcja z postaciami Teatru lalek Marka Żyły.

Foto: Agnieszla Łyko