Knurów: Musical „Życie Maryi”

0
1227

W niedzielę, 15 kwietnia 2018 roku na deskach knurowskiego Domu Kultury odbył się jedyny i niepowtarzalny w swoim rodzaju spektakl muzyczny pt. ”Życie Maryi”.

Widowisko muzyczno-artystyczne wystawił Zespół Ewangelizacyjny „Guadalupe” z Lublina, działający przy lubelskiej katedrze, wspólnie ze Wspólnotą Najświętszego Imienia Jezus.

Niecodzienne przedstawienie które odbyło się na sali widowiskowej przy ul. Górniczej 1 w Szczygłowicach to – pełnometrażowy musical, z autorską muzyką graną przez orkiestrę na żywo, scenografią, kostiumami i autentycznym żydowskim tańcem.

Wypada tu nadmienić, że niezwykły spektakl jest w równym stopniu wydarzeniem muzycznym, co przeżyciem religijnym.

Musical „ Życie Maryi”  został przygotowany w 2014 r. w Lublinie przez nieprzeciętnie utalentowanych młodych ludzi. Występuje w nim ok. 40 osób, w tym grająca na żywo dziesięcioosobowa orkiestra. Libretto do musicalu napisała główna wokalistka zespołu „Guadalupe”, także autorka muzyki Agnieszka Beszłej (grająca w musicalu rolę Maryi) wraz z Aleksandrą Rydzak. Scenografię wykonał Michał Czakon razem z członkami Akademii Młodzieżowej Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, na której malunki przygotowała Diakonia Adoracji i Pisania Ikon ze wspólnoty Najświętszego Imienia Jezus. Członkowie tej wspólnoty zajęli się również oprawą taneczną tego wydarzenia.

Spektakl muzyczny z Lublina przeprowadza słuchacza przez wszystkie etapy powołania Matki Bożej w Dziele Zbawienia – począwszy od sceny zwiastowania przez nawiedzenie świętej Elżbiety, narodzenie, ofiarowanie, odnalezienie Jezusa w świątyni jerozolimskiej, wesele w Kanie, nauczanie, aż po drogę krzyżową, śmierć, zakończonej tryumfem zmartwychwstania Jezusa i zesłanie Ducha Świętego.

Wydarzenie ewangeliczne  – wyśpiewane w pełnych ducha pieśniach uwielbienia, wytańczone entuzjazmem wiary, świetnie zagrane i skomponowane plastycznie. Wiele scen spektaklu tworzy żywe obrazy znane z ikonografii chrześcijańskiej, iskrzące się barwami, przetkane światłem.

Przybyła publiczność wychodziła z musicalu zachwycona, głęboko wzruszona, ponieważ wspaniała forma artystyczna w połączeniu z emanującym ze sceny entuzjazmem wiary sprawiają, że  nie tylko widz ogląda widowisko, ale się z nim utożsamia, staje się jego uczestnikiem, aktorem – wspólnie śpiewa, doświadcza, wspólnie się modli.

Jest to znakomity sposób na wartościowe spędzenie czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Prawdziwe umocnienie duchowe dla każdego.

Cieszący się niesłabnącym powodzeniem spektakl – Życie Maryi –  był już wielokrotnie wystawiany w całej Polsce, tym razem zawitał w progi Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach z inicjatywy pani Lidii Mierzwy – mieszkanki Knurowa.

Goście specjalni, którzy wzięli udział w niedzielnym widowisku to: Tomasz Rzepa – Przewodniczący Rady Miasta  oraz Mariusz Kowalczyk – Zastępca Dyrektora Centrum Kultury.

Na końcu musicalu aplauz zaskoczonej publiczności potwierdził trafność pomysłu zaproszenia artystów z Lublina, a także świadczył o sukcesie spektaklu wystawionego przez grupy modlitewne – Zespół Ewangelizacyjny Guadalupe i Wspólnotę Najświętszego Imienia Jezus.

Relacja: Agnieszka Łyko