Tydzień patriotyczny w MP nr 13 – dzień 4 i 5

W dniu wczorajszym przedszkolaki z grupy I i IV uczestniczyły w interdyscyplinarnym programie KinoSzkoła w Kino Scena Kultura w Knurowie. W ramach tego spotkania, dzieci obejrzały trzy krótkie filmy. Pierwszy z nich zatytułowany „Mały patriota”, pozwolił im przypomnieć sobie jak powstało Państwo Polskie, a także jakie są nasze Symbole Narodowe.

Kolejno przedszkolaki zobaczyły odcinek bajki o Bolku i Lolku „Maszeruje Wojsko”, dzięki któremu dowiedziały się, jaka jest rola wojska i na czym polega praca żołnierzy. Trzecia bajka to „Warszawska Syrenka”, która przybliżyła dzieciom historię powstania Warszawy oraz ustanowienia Syrenki Warszawskiej herbem i symbolem naszej stolicy.

Wczorajsze spotkanie było bardzo dobrą okazją dla dzieci do utrwalenia zdobytych wiadomości na temat powstania Polski, naszej stolicy oraz Symboli Narodowych naszego państwa – flagi, godła oraz hymnu.

Ponadto dzieciaki wybrały się na spacer ścieżką edukacyjną „Śladami wielkich Polaków”. Poznały takie postaci jak: Jan Matejko, Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Henryk Sienkiewicz, Józef Piłsudski.

Dzisiejszego ostatniego dnia tego wspaniałego tygodnia odwiedzili nas uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie w składzie: kapral Sonia Biedrowska, dowódca starszy kapral Patryk Kowaliszyn, starsi szeregowi Daniel Kacprzak i Paulina Swierze, szeregowy Łukasz Sadowski, kapral Miłosz Zakrzewski. Uczniowie przybyli z opiekunem mgr Anną Kubieniec mamą naszych przedszkolaków. Przyszli żołnierze zaprezentowali pokaz musztry, jak również wspomogli przedszkolaków w biegu sztafetowym z flagą Polski dla Niepodległej. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny!

Atrakcjom tego dnia nie było końca! Po sztafecie dzieciaki spotkały się na wspólnych śpiewach pieśni patriotycznych oraz wysłuchały „Legendy o Czechu, Lechu i Rusie” czytanej przez Przewodniczącego Rady Miasta Knurów Pana Tomasza Rzepę. Po wysłuchaniu legendy wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski o godzinie 11.11.

Ale to jeszcze nie wszystko! Po obiedzie dzieciaki wybrały się na przemarsz z flagą Polski, alejkami osiedla. Końca flagi nie było widać! Każdy przedszkolak niósł dumnie barwy naszego kraju. Za wypożyczenie flagi serdecznie dziękujemy żorskim harcerzom!

Tak oto zakończył się tydzień patriotyczny w Miejskim Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi nr 13 w Knurowie, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Anna Gleń, Katarzyna Borek

Info: MP 13