Knurów: Miting lekkoatletyczny im. Emila Kiszki w Zespole Szkół im. I.J. Paderewskiego

0
1038

Miting lekkoatletyczny im. Emila Kiszki przy Liceum Ogólnokształcącym w Knurowie.

VI Mitting Lekkoatletyczny im. Emila Kiszki. Przed chwilą imieniem tego wielkiego sportowca został nazwany kompleks obiektów sportowych przy Zespole Szkół I.J. Paderewskiego przy ul. 1 Maja 21.

Emil Kiszka – czterokrotny mistrz Polski i olimpijczyk – pochodził z Krywałdu (Knurowa), żył w latach 1926 – 2007.

Zapytany kiedyś przez Przegląd Lokalny co miało największy wpływ na to, że w małym Krywałdzie wychował się sprinter światowej klasy, Kiszka odpowiedział: „Solidna praca i sportowy tryb życia – to cechowało mnie od najmłodszych lat”.

Jego rekord życiowy to 10,5 sekundy w biegu na 100 m.

info: Dawid Rams

———

VI Miting Lekkoatletyczny im. Emila Kiszki

10 czerwca 2022 roku już po raz szósty odbył się Miting Lekkoatletyczny imienia Emila Kiszki, który miał miejsce przy Zespole Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Knurowie. Zawodom towarzyszyło wyjątkowe wydarzenie – oficjalne nadanie obiektom sportowym przy Liceum imienia znakomitego zawodnika z Knurowa, Emila Kiszki oraz konferencja upamiętniającą stulecie powstania klubu Unia Krywałd. Warto podkreślić ze w uroczystościach wziął również udział sztandar klubu, który został wniesiony przez poczet sztandarowy składający się z zawodników klubu w osobach: Sylwii Polak, Janiny Wawrzynek i Stanisława Bogumiła. Na uroczystość przybyli goście w osobach Waldemara Dombka, starosty gliwickiego, Ewy Jurczygi, członka zarządu powiatu gliwickiego, Marii Owczarzak – Siejko, skarbnika powiatu Gliwickiego, Adama Ramsa, prezydenta Knurowa, Tomasza Rzepy, przewodniczącego Rady Miasta Knurów, Dawida Ramsa, przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Powiatu Gliwickiego, Stanisława Rudzkiego, radnego Powiatu Gliwickiego i kierownika zawodów oraz Jana Furgoła, radnego Miasta Knurów. Uroczystości rozpoczęła Dorota Gumienny, dyrektor Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego, która w swojej przemowie podkreśliła, że przyjęcie imienia tak wielkiego sportowca to jednocześnie oddanie hołdu jego osobie i talentowi, który był niepowtarzalny. Następnie głos zabrał starosta gliwicki, Waldemar Dombek – „Dzisiejszy dzień jest ważny także dla mnie – osobiście wywodzę się z Unii Krywałd, która przekazała mi wspaniałe wartości. Unia Krywałd nie zakończyła swojej działalności – jest w naszych sercach i pozostanie w nich na zawsze.” Wyjątkowo wzruszającym momentem było także przemówienie jednego z zawodników Unii Krywałd, Joachima Sznapki, który w imieniu zawodników wyraził radość i wdzięczność za nadanie imienia Emila Kiszki obiektom sportowym, podkreślając przy tym jego wielkość jako zawodnika ale i człowieka. Kolejno głos zabrał prezydent miasta Knurów, Adam Rams, życząc zawodnikom dobrej zabawy i rywalizacji fair play. Na koniec przemówił kierownik zawodów, Stanisław Rudzki witając zgromadzonych gości i zawodników – „To już szósty miting, myśle ze nie ostatni. Pandemia nieco pokrzyżowała nam plany, ale już z powrotem działamy.” Po przemowach nastąpiła musztra paradna, w której wzięli uczniowie klas mundurowych ZSZ nr 2 w Knurowie oraz zawodnicy startujący w mitingu.
Po zawodach odbyła się konferencja upamiętniająca 100-lecie powstania Unii Krywałd, na której nie zabrakło byłych zawodników legendarnego klubu z Knurowa, dla których to spotkanie było wyjątkowe. Przedstawiono kilka prezentacji, między innymi dyrektor ZSIJP, Dorota Gumienny mówiła o sukcesach szkoły i obiektach sportowych, Karol Tunk opowiadał o dziejach Unii Krywałd, zaś Joachim Sznapka przedstawił zbiór fantastycznych zdjęć, które z pewnością przypomniały zawodnikom czasy startowania w zawodach. Na koniec starosta gliwicki, Waldemar Dombek rozdał przybyłym gościom pamiątkowe medale, co spotkało się z ogromna radością zawodników. Emocji w dniu dzisiejszym było wiele, od radości ze zwycięstwa poprzez wzruszenie na wspomnienie o dawnych czasach, ale najważniejsze, że wszyscy którzy brali udział, zgodnie potwierdzili, że są bardzo szczęśliwi, że mogli tam być.

Wyniki VI mitingu lekkoatletycznego:
Bieg na 100 m dziewcząt:
1. Julia Górak
2. Zuzanna Szyma
3. Wiktoria Szydło

Bieg na 200 m dziewcząt:
1. Anita Grad oraz Kinga Szendzielorz
2. Jessica Król
3. Martyna Skupień

Bieg na 600m dziewcząt:
1. Zuzanna Wanat
2. Anna Baron
3. Sandra Bończyk

Bieg na 100 m chłopców:
1. Radosław Oszust
2. Mateusz Maśnica
3. Jakub Biliński

Bieg na 200 m chłopców:
1. Mateusz Maśnica
2. Szymon Woszczyk
3. Mateusz Ferensztain

Bieg na 800 m chłopców:
1. Mateusz Żylski
2. Maciej Frączkowski
3. Mateusz Godziejewicz

Skok w dał dziewcząt:
1. Oliwia Smentek
2. Alicja Moczoł
3. Wiktoria Szydło

Skok w dal chłopcy:
1. Krzysztof Ludwiczak
2. Jakub Biliński
3. Wiktor Litwa

Pchniecie kulą dziewcząt
1. Vanessa Burakowska
2. Emilia Świstuń
3. Magdalena Jonderko

Pchniecie kulą chłopcy
1. Paweł Chalimowski
2. Szymon Skalmierski
3. Alan Nowara

Sztafeta 4×100 m dziewcząt
1. ZSIJP Knurów – LO
2. ZSIJP Knurów – Technikum
3. ZSZ 2 Knurów

Sztafeta 4×200 m dziewcząt
1. ZSIJP Knurów – LO
2. ZSMK Pyskowice
3. ZSZ 2 Knurów

Sztafeta 4×100 m chłopców
1. ZSIJP Knurów – LO
2. ZSIJP Knurów – Technikum
3. ZSZ 2 Knurów

Sztafeta 4×200 m chłopców
1. ZSMK Pyskowice
2. ZSIJP Knurów – Technikum
3. ZSIJP Knurów – LO
Wszystkim medalistom serdecznie gratulujemy!

info: powiat gliwicki