Międzyszkolny Konkurs pt. Legendy i nie-legendy o Knurowie – Maja Imbiorska

 

Legenda o Fochu

 

   Podczas ostatniej wigilii moja babcia, siedząc przy rozpalonym kominku, opowiedziała mi bardzo ciekawą legendę o knurowskiej kopalni, w której pracował mój dziadek.

   Dawno , dawno temu w naszym mieście pewien mieszkaniec o imieniu Ferdynand zapragnął znaleźć coś, czego nikt nigdy nie widział i nie znał. W poszukiwaniu drogocennego skarbu zaczął kopać na swoim polu dziurę w głąb ziemi. Po kilku miesiącach jego uwagę przykuł czarny jak smoła kamień. Chcąc przekonać się, czy znalezisko jest coś warte , udał sie do mędrców , aby wypowiedzieli się, co na ten temat myślą. Po pewnym czasie Ferdynand zaniepokojony brakiem informacji, postanowił ich odwiedzić. Pojawił się podczas wieczornego spotkania przy ognisku pytając , co z jego kamieniem. Wszyscy uznali go za głupca wierzącego w czarny brudny kamień. Zdenerwowany poprosił o zwrot przedmiotu kpin. Rozwścieczony cisnął kamień do ognia i z fochem na twarzy udał się do swojej chaty.

   Po pewnym czasie mędrcy zauważyli , że kamień się pali . Jakież było ich zdumienie, kiedy w miarę upływu czasu drewno wygasło , a kamień się żarzył i wokół roztaczało się przyjemne ciepło. Wtedy mędrcy postanowili odnaleźć Ferdynanda i przekazać mu to , co zaobserwowali , jednocześnie przepraszając za zachowanie. Wszyscy stwierdzili, że należy wydobywać ten czarny skarb. Ferdynand ogrodził swoje pole i miejsce wykopalisk. W ciągu kilku najbliższych tygodni zorganizował narzędzia i ręce do pomocy. Nadzorował też wszystkie prace, lecz nie był z nich do końca zadowolony i wiecznie chodził z nadąsaną miną. Uważał, że ludzie zaangażowani w jego przedsięwzięcie nie starają się i za mało wydobywają czarnego złota, czyli węgla, górnicy nazywali swojego nadzorcę „Panem Fochem”, ponieważ chodził wiecznie niezadowolony.

   Stąd nazwa i związana z nią legenda o jednym z szybów kopalnianych na terenie miasta Knurów. Nazwę „Foch” szyb otrzymał po śmierci Ferdynanda, aby upamiętnić odkrywcę czarnego złota w tym miejscu.

 

Maja Imbiorska klasa 5 „a”

Miejska Szkoła Podstawowa nr 9

im. Marii Konopnickiej w Knurowie

nauczyciel prowadzący: Joanna Nowak