Mateusz Malcherek z Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców w stolicy Malezji, Kuala Lumpur.

Mateusz wcześniej przeszedł krajowe eliminacje, a w Kuala Lumpur rywalizował z przedstawicielami 27 państw z całego świata. Do udziału w Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców w Malezji pomagał przygotować mu się Donat Dubiel, który prowadzi w Knurowie Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki. Wcześniej Mateusz zdobył srebrny medal na XXV Konkursie „Fizyka a Ekologia”, zorganizowanym przez Pałac Młodzieży w Katowicach.

Jako temat pracy badawczej w tym konkursie wybrał hałas w środowisku. Badał poziomu hałasu zarówno w swoim liceum, jak i szkołach podstawowych. Wyniki były dość niepokojące, co skłoniło go do kontynuowania projektu, którego głównym celem byłoby zwiększenie świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych związanej z zagrożeniem, jakim jest hałas. Podczas prac badawczych nawiązał także współpracę z Politechniką Śląską w Gliwicach – dzięki czemu miał możliwość przeprowadzenia badań w komorze bezechowej oraz pogłosowej. Cennych rad udzielili mu dr Rafał Żuchowski oraz dr Roman Bukowski. Dzięki tej pracy zakwalifikował się na Ogólnopolską Konferencję Młodych Naukowców, gdzie zdobył srebrny medal – co było równoznaczne z zakwalifikowaniem na ICYS 2019 (International Conference of Young Scientists – Międzynarodową Konferencja Młodych Naukowców w Malezji). Zaprezentował tam precyzyjny miernik dźwięku, który mogłyby zostać zamontowany w każdej szkole.

– Moją pracę musiałem przetłumaczyć na język angielski i przećwiczyć jej prezentowanie w tym języku. Nad poprawnością wszystkiego czuwała moja nauczycielka języka angielskiego pani Joanna Bereszakiewicz. Przy powstawaniu mojej  pracy całościowo do momentu zakwalifikowania się na ICYS wspierał mnie Grzegorz Cuber, mój nauczyciel fizyki – mówi Mateusz Malcherek.

Uczeń „Paderka” na konferencji w Malezji zajął trzecie miejsce w kategorii „Inżynieria”. Gratulujemy!

Info: starostwo.gliwice.pl

1 KOMENTARZ

  1. W języku polskim nazwiska odmienia się przez przypadki.
    Dla ułatwienia dodam że dopełniacz odpowiada na pytania(kogo,czego).
    Polska język ,trudna język…

Comments are closed.