Knurów/Leszczyny/Wisła: Przyjechał pierwszy od 18 lat pociąg pasażerski – Kubalonka

1
11995

Po długim okresie –  18 latach przerwy –  Knurów znów trafił na mapę połączeń kolejowych. Wszystko to za sprawą weekendowego przyspieszonego połączenia Kolei Śląskich z Gliwic do Wisły, które wiedzie także przez miasto Knurów. Nowe połączenie ma stanowić korzystną alternatywę dla zakorkowanych w trakcie weekendu dróg wiodących do Wisły. Kursy zostały zaplanowane na weekendy i święta, ale nie wykluczone, że w dalszej przyszłości pociągi pojawią się na tej linii również na co dzień.

Nowa trasa wiodąca przez Knurów miała swoją premierę dziś – 9 grudnia 2018 roku czyli  dokładnie wraz z wejściem nowego rozkładu.

Kurs nowego połączenia turystycznego o nazwie – Kubalonka wyjechał z Gliwic do Wisły Głębce przez m.in.:  Knurów, Leszczyny, Rybnik, Żory, Strumień, Chybie, Skoczów, Goleszów, Ustroń Zdrój, Wisła Uzdrowisko.

W związku z dużym zainteresowaniem przejazdem Kubalonką w niedzielny ranek,  Koleje Śląskie zdecydowały zwiększyć pojemność taboru. Dlatego tego dnia na tory wyjechał sześcioczłonowy skład czyli długi elf, dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Niedzielny debiut nowego połączenia z Knurowa do Wisły odbył się punktualnie o godz.7:45.  Pociąg zatrzymał się na specjalnie przygotowanym dworcu (perony) w Knurowie przy ulicy Dworcowej 40. Wcześniej perony zostały rzetelnie odnowione przez zarządcę infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe, by bezpiecznie pasażerowie mogli wsiąść do pociągu. A dworzec został w odpowiedni sposób zabezpieczony.

Bilety można było kupić na peronie w Knurowie u konduktora przed odjazdem pociągu, a osoby, które nie zdążyły z zakupem zostały obsłużone na pokładzie pociągu bez dodatkowych opłat.

Koszt biletu z Knurowa do Perły Beskidów – Wisły wynosi 16 zł ,w ofercie EKObiletu. Ponadto w ofercie rodzinna niedziela czyli w każdą niehandlową niedzielę, która akurat przypada na 9 grudnia 2018 roku – na inauguracyjny kurs pociągu – warto kupić bilet ulgowy dla dziecka do 16 roku życia i w ten sposób oboje rodzice jadą w podróż za darmo.

W czasie 3 godzinnej podróży do górskiego miasta położonego w głębi Beskidu Śląskiego na podróżnych czekały różne ciekawe atrakcje, między innymi doskonałą rozrywkę dla duszy zapewnił Zespół Regionalny Strumień, zaś dla osłody podniebienia przygotowano poczęstunek w postaci ciasteczek cieszyńskich.

Kubalonka w drogę powrotną z Wisły do Gliwic wyruszy tego samego dnia wieczorem i będzie obsadzona nowym czteroczłonowym,22WEd, w Knurowie zawita o godz.20:43.

Mieszkańcy Knurowa nie kryli zadowolenia z odtworzeniu ruchu pasażerskiego na terenie miasta. Mimo, że musieli na ten fakt czekać długie 18 lat, ich cierpliwość została nagrodzona w dniu 9 grudnia 2018 roku.  Były lawiny uśmiechu, nieopisana radość i popłynęły łzy szczęścia –  emocje sięgały zenitu. Bo jak powszechnie wiadomo knurowianie uwielbiają odwiedzać na weekend Beskid Śląski, a w szczególności Wisłę i Ustroń.

Śmiało można powiedzieć, że byliśmy świadkami historycznego momentu na peronie przy ul. Dworcowej 40. Z uwagi na to, że po latach nadarzyła się niebywała okazja do szybkiego i wygodnego przemieszczania się w kierunku gór cieszyńskich przez miłośników górskich eskapad, którą zapewniła Śląska Kolej na prośbę zainteresowanych miast, w tym oczywiście Knurowa.

Relacja: Agnieszka Łyko

1 KOMENTARZ

  1. Przed chwilą sprawdziłem na stronie KŚ i ekobilet na 6 godz. nadal kosztuje 16 zł a nie 17 zł jak jest napisane w artykule. W dodatku na tej relacji powinien obowiązywać bilet liniowy Gliwice-Wisła Głębce w cenie 15 zł – wszystko wskazuje, że nie został dodany w systemie, ale na logikę powinien obowiązywać, bo skrajne stacje relacji biletu liniowego się pokrywają.

Comments are closed.