Ciekawostki z ...InformacjeKnurów

Knurów: Kosmiczne wyzwania i innowacje

Dziesiąty rok działalności Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie nietypowo został rozpoczęty w Krakowie, gdzie w czasie międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC) członkowie knurowskiego koła prezentowali swoje kosmiczne projekty. ERC to jedna z czterech największych i najważniejszych imprez tego typu na świecie, podczas których zespoły studenckie renomowanych uczelni z kilkudziesięciu państw przyjeżdżają ze swoimi dużymi łazikami marsjańskim, by rywalizować na improwizowanej marsjańskiej powierzchni. W czasie zawodów łaziki i studenci muszą wykonywać wiele zadań zarówno technicznych jak i naukowych.

„W tym roku ponownie kibicowaliśmy zespołowi AGH Space Systems, w którym liderem jest były członek naszego Koła, Szymon Bednorz” – mówi Donat Dubiel, opiekun knurowskiego Koła. W poprzednich latach wygrywali wiele z najważniejszych imprez tego typu na świecie, w tym roku w Krakowie zajęli drugie miejsce.

Koła z Knurowa prezentowało swoje projekty na stoisku ESERO Polska (Biuro Edukacji Kosmicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej) przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Zaprezentowaliśmy cztery projekty związane z kosmosem – mówi opiekun Koła. Pierwsze dwa to mini satelity typu CanSAT, AGO Knurów 1 oraz ScanSAT Knurów 3. Ten pierwszy w 2020 roku wygrał polską eliminację konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Trzecim projektem był łazik Knurów Mini Rover z ramieniem robotycznym. W tym przypadku wszyscy zwiedzający mogli sterować łazikiem po zaimprowizowanej powierzchni Marsa i wykonać wydawałoby się proste zadanie jakim było podniesienie przedmiotu i włożenie do zasobnika. Trudność polegała przede wszystkim na tym, że osoba sterująca łazikiem nie widziała go bezpośrednio, lecz mogła jedynie obserwować to co pokazują kamery zamontowane na łaziku.

Czwartym projektem były rakiety i wyrzutnia rakiet na sprężone powietrze, które w tym roku zawitają do knurowskich szkół oraz szkół gmin ościennych w ramach projektu Międzyszkolnych Zawodów Rakiet Pneumatycznych (www.rakiety.knei.pl).

Na stoisku ESERO każdy kto chciał mógł zbudować rakietę z papieru i wystrzelić za pomocą naszej skomputeryzowanej wyrzutni – mówi Wojciech Dałkowski (klasa 7, MSP9) członek Koła, konstuktor rakiet na paliwo stałe. Nasz zespół zaprojektował i wykonał trzy wyrzutnie, które pozwalają wystrzelić rakiety wykonane z papieru na wysokość maksymalną około 100 metrów. Przy wsparciu naszego opiekuna zaprojektowany został także komputer rakiet wielkości mniejszej od monety 2 zł, który wkładany jest do rakiety przed lotem. W czasie lotu zapisywane są w nim dane z wielu czujników, które później pozwalają na przeanalizowanie całego toru lotu rakiety.

Mamy nadzieję, że zajęcia z teorii budowy i lotu rakiet oraz ich samodzielna budowa przez uczniów szkół podstawowych będą ciekawą alternatywą dla nauki przedmiotów STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka).

Aktualnie trwa też nabór nowych członków Koła od pierwszej klasy szkoły podstawowej do trzeciego roku studiów. Aby zostać członkiem Koła należy przyjść na spotkanie organizacyjne. Terminy i szczegóły dostępne są na stronie: www.knei.pl.

Info: Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki w Knurowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *