InformacjeKnurów

Knurów: Konferencja naukowa w ramach World Space Week 2019

Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie w minioną niedzielę uczestniczyli w konferencji naukowej w ramach World Space Week 2019 (Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej), która odbyła się we Wrocławiu: worldspaceweek.pl

Udział w konferencji związany jest z dwoma projektami realizowanymi przez członków koła. Pierwszy projekt to budowany przez nas mini satelita typu CanSat, który ma zostać wystrzelony rakietą na wysokość 3 km. Ten projekt realizuje sześciu młodszych członków koła. O nim opowiemy przy najbliższej okazji, a sporo informacji można znaleźć na naszym fanpage na Facebooku.

Drugim projektem jest budowa pierwszej wersji łazika marsjańskiego Mars Rover realizowana przez siedmiu starszych członków koła. W przyszłości chcemy, by łazik ten wystartował w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich. Na razie skupiamy się na zaprojektowaniu i wykonaniu konstrukcji mechanicznej przede wszystkim układu jezdnego i ramy podwozia. Wszystko musi być wykonane z lekkich materiałów, gdyż łaziki mają ograniczenia wagowe. Dlatego też materiałami konstrukcyjnymi będą aluminium i włókna węglowe – niestety są to bardzo drogie materiały. Dodatkowo nie dysponujemy obrabiarkami, stąd niektóre elementy będą musiały być wykonane przez firmy dysponujące odpowiednim zapleczem.

Ponieważ w czasie konferencji prezentowały się łaziki z Politechniki Wrocławskiej oraz Opolskiej stąd uzgodniliśmy wcześniej możliwość dokładnego przyglądnięcia się konstrukcjom ich łazików i zadawania mnóstwa pytań konstruktorom. Przede wszystkim studenci Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych „Scorpio” Politechniki Wrocławskiej bardzo chętnie odpowiadali na wszelkie pytania techniczne oraz praktyczne dot. rozgrywania zawodów. Służyli także radą w zakresie zalet i wad ich konstrukcji, za co niniejszą drogą chcemy im bardzo podziękować!

Budowa takiego łazika to olbrzymi wydatek liczony w dziesiątkach tysięcy złotych. Koszty budowy niektórych łazików, to kwoty dochodzące do 100 tys. zł. Z naszego budżetu nie jesteśmy w stanie pokryć nawet 10% tych kosztów, w związku z tym staramy się znaleźć sponsorów.

Oprócz rozmów ze studentami członkowie koła mogli poznać kilka polskich firm z branży kosmicznej, które wystawiały się na Targach Sektora Kosmicznego i Astronomicznego. Prezentował się między innymi Zakład Fizyki Słońca Polskiej Akademii Nauk. Przedstawiciele prezentowali czujniki wykonujące pomiary promieniowania rentgenowskiego emitowanego przez słońce. Członkowie koła dostali zaproszenie do zwiedzenia wrocławskiego instytutu.

Dodatkowo w ramach konferencji odbyło się kilka prelekcji naukowych na temat eksploracji kosmosu. Jedną z prelekcji wygłosił polski naukowiec pan Artur Chmielewski, pracownik Jet Propulsion Laboratory budującej między innymi łaziki wysyłane na Marsa. Jest to jeden z menedżerów projektu Rosetta z ramienia NASA. Pracował także przy misjach sond kosmicznych Galileo, Ulysses i Cassini-Huygens.

Super atrakcją były starty dwóch balonów stratosferycznych z aparaturą pomiarową oraz nadajnikami telewizyjnymi i trackerami lotu. Urządzenia te pozwalały na śledzenie przelotu balonów nad terytorium Polski oraz oglądanie przekazu telewizyjnego kuli ziemskiej – Potwierdzamy, Ziemia nie jest płaska – śmieją się członkowie koła. Balony były przygotowane na osiągnięcie pułapu 30km, po osiągnięciu którego pękają, a sprzęt pomiarowo-komunikacyjny opada na spadochronie.

I TUTAJ MAMY SUPER CIEKAWOSTKĘ !!!
Kierunek wiatru został chyba przez członków naszego koła zaczarowany, ponieważ jeden z balonów w 2,5 godziny doleciał i wylądował w Knurowie koło cmentarza przy ul. Rakoniewskiego, a drugi w Ornontowicach. Będąc jeszcze we Wrocławiu śledziliśmy lot balonów na specjalnej mapie i ku naszemu zaskoczeniu odkryliśmy ich miejsce lądowania. Niesamowity zbieg okoliczności … a może nie?! 🙂 Trasę lotu balonów można zobaczyć na jednym z poniższych zdjęć, a zdjęcia Ziemi z 30km na profilu organizatorów lotu: www.facebook.com/SP6ZWR/posts/2466773673372112

Naszą działalność można śledzić na naszym profilu: www.facebook.com/KoloNaukoweKnurow

Serdecznie zapraszamy

Info: Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki w Knurowie