W niedzielę, 9 października 2022 roku, o godz. 12:30 odbył się w Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Knurowie-Szczygłowicach koncert słowno-muzyczny.
Przedsięwzięcie miało na celu upamiętnienie niezwykłej postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego i było adresowane do wszystkich mieszkańców Knurowa niezależnie od wieku.
Podczas godzinnego koncertu pt. „Wielki Polak – Kardynał Stefan Wyszyński” uczestnicy mieli okazję wysłuchać utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Charlesa Gounoda, Bułata Okudżawy, Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego.
W wyjątkowym koncercie wystąpili: Agnieszka Bielanik-Witomska (wokalistka, reżyserka, artystka przez lata związana z Kabaretem Pod Egidą Jana Pietrzaka), Krzysztof Świtała (trębacz, muzyk orkiestrowy, kameralista i solista, muzyk), Klaudiusz Jania (pianista, organista, kompozytor, dyrygent, aranżer).
Artyści pokazali bardzo dobry warsztat muzyczny. Słychać było, że instrumentaliści dobrze się rozumieją oraz nieobce są im grane melodie, a dysponująca krystalicznym, mocnym, magnetyzującym głosem wokalistka Agnieszka Bielanik-Witomska odnajduje prawdziwą przyjemność w śpiewanych tekstach.
Kolejną miłą propozycją muzyczną był występ młodzieży ze Studia Piosenki i Musicalu działającego przy Centrum Kultury w Knurowie pod kierownictwem Agnieszki Bielanik-Witomskiej
Natomiast Jakub Wróblewski czytał pomiędzy utworami teksty, które zostały napisane w oparciu o książkę Ewy Czaczkowskiej pt. „Kardynał Wyszyński. Biografia”.
Całość projektu dopełniła biograficzna wystawa elementarna pt. „Stefan Wyszyński” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Ta unikatowa ekspozycja składała się z kilkunastu plansz prezentowanych w przestrzeni kościoła.
Kompozycje przygotowane na ten dzień w wykonaniu wokalistki to m.in. „Zamiast”, „Modlitwa Okudżawy”, „Modlitwa wschodzącego słońca”, „Panna Pszeniczna.
Nie zabrakło też solowego akcentu trębacza – „Maryjo, Królowo Polski”
Podopieczni Agnieszki Bielanik-Witomskiej zaśpiewali między innymi „Mury”.
Na wydarzeniu pojawił się Prezydent Miasta Knurów Adam Rams wraz z małżonką. W krótkiej wypowiedzi włodarz miasta podziękował organizatorom za udane zrealizowanie przedsięwzięcia obejmujące hołd Prymasa Tysiąclecia.
Muzyka, śpiew, oprawa, słowo, publiczność, wszystko tego dnia idealnie współgrało.
Widownia z zapartym tchem i w ogromnym zaciekawieniem wysłuchała każdego utworu i bardzo gorąco przyjęła występ wszystkich wykonawców, nagradzając ich gromkimi brawami. Dla wszystkich było to niezapomniane przeżycie muzyczne i duchowe, które na długo zostanie w pamięci wielu osób,
W podzięce za udany występ profesjonalni artyści zostali obdarowani kwiatami przez Prezydenta Miasta Knurów Adama Ramsa i wicedyrektor Centrum Kultury Annę Papiernik.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Była to VI i ostatnia inicjatywa lokalna wyłoniona w konkursie programu „Blisko Akademia Danego Słowa”.
Relacja: Agnieszka Łyko