1 lutego 2020 roku w Klubie Kultury Lokalnej „Sztukaterii” w  Knurowie został zorganizowany Koncert – na mobilną harcówkę.

Harcerze w trakcie sobotniego wydarzenia prowadzili zbiórkę publiczną na „Mobilną Harcówkę” dla zuchów, harcerzy oraz seniorów z Knurowa.

Co to jest „Mobilna Harcówka” ? Odpowiedź jest jedna – Projekt zrodził się wśród środowiska harcerskiego, które posiadając własny sprzęt ( namioty, sprzęt pionierki, kuchenny, medyczny, agregat prądotwórczy, oświetlenie) nie ma go gdzie magazynować.  Dlatego powstał pomysł mobilności, aby cały sprzęt mógł być z zuchami i harcerzami z Knurowa na wspólnych wyjazdach po za miastem.

To projekt Towarzystwa Miłośników Knurowa na rzecz dzieci i młodzieży oraz Seniorów zrzeszonych w różnych organizacjach społecznych. Dzieci i młodzież poprzez ogólnodostępny sprzęt harcerski, który zostanie scalony w jednym miejscu, w specjalistycznym kontenerze kwatermistrzowsko-pionierskim  będzie mogła uczyć się podstawowych technik harcerskich. Ponadto to projekt, który promuje turystykę i krajoznawstwo i uczy spędzać czas na łonie natury. Na dodatek projekt ten związany jest również z ratownictwem i ochroną ludzkości, gdyż sprzęt zgromadzony w jednym zasobniku może być wykorzystywany również podczas nieszczęśliwych wypadków przez specjalistyczne służby przy udziale harcerzy. Obecnie na terenie Knurowa czynnie działa: Knurowska Gromada Zuchowa „Młodzi Odkrywcy”, I Drużyna Harcerska Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Śląskiej Hufca Ziemi Gliwickiej, a także Krąg Seniora Stowarzyszenie Ruchu Harcerskiego „Czuwaj” oddział Knurów.

Związek Harcerstwa Polskiego Knurów, działa bardzo prężnie pod przewodnictwem ks. Piotra Larysza, który jest harcmistrzem oraz wikariuszem w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie.

Koszt mobilnej harcówki jest dość wysoki, bo wynosi około 40 tys. złotych. Na razie udało się uzbierać 1200 zł. Ale harcerze nie poddają się – liczą każdy grosz i marzą o kolejnej wyprawie z kompletnym wyposażeniem.

Wieczorna impreza była także podziękowaniem za służbę, wolontariat i wielką determinację przez kadrę harcerzy i zuchów.  Ponadto był to pierwszy etap podsumowania projektu „ Mobilna harcówka”.

W koncercie wystąpił zespół „Po Godzinach”. Muzycy z Knurowa w składzie: Barbara Lisiewicz – wokal, Krzysztof Skowroński – gitara basowa, Jerzy Rogoń – gitara solowa i Eugeniusz Jurczyga – gitara, Krzysztof Gabryś – perkusja.

Lokalni artyści zaprezentowali super repertuar, który przypadł do gustu zgromadzonej publiczności.

Na scenie pojawiła się również Weronika Wicher  z ZHP Knurów, która zaśpiewała i zagrała na gitarze.

Po skończonej imprezie wszystkich zaproszono na pyszne kremówki i smaczne ciasta.

Relacja: Agnieszka Łyko