Kolejny raz odbył się festyn integracyjny w ramach XII Knurowskich Dni Integracji „Bądźmy Razem”.

Impreza tego typu jest co roku organizowana w maju. Ze względu na pandemię termin został przesunięty o kilka miesięcy. Z tego powodu plenerowe wydarzenie odbyło się – 19 września 2020 roku w parku przy ul. Ogana.

Tegoroczny piknik rodzinny obfitował w niespodzianki i z pewnością każdy z gości znalazł coś dla siebie.

Ciekawym urozmaiceniem biesiadnej zabawy okazały się występy artystyczne na specjalnie przygotowanej scenie plenerowej.

Jako pierwsza na estradzie zaprezentowała się dobrze znana wszystkim – Orkiestra KWK „Knurów” pod batutą Mariusza Kowalczyka.

Orkiestra zdobyła nagrodę Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury, ma na swoim koncie kilka klipów promujących Centrum Kultury w Knurowie, jak i zabytki powiatu gliwickiego z udziałem zespołów promujących miasto Knurów.

Następnie scenę opanowały młode artystki pokazując swoją pasję do muzyki i ogromny talent – Joanna Świdrak i Agnieszka Gabryś. Wokalistki doskonale znane są knurowskiej publiczności. Wystąpiły przy akompaniamencie Orkiestry Dętej pod kierunkiem Mariusza Kowalczyka.

Joanna Świdrak – wokalistka w trakcie swojej kariery artystycznej współpracowała zespołem Del Arte, również z Tatapali, Jahoo oraz brała udział w literacko-muzycznym projekcie Fantazman i przez jakiś czas towarzyszyła w występach popowej wokalistce Paulli. Obecnie występuje i nagrywa z reggae’ową formacją Shashamane. Ostatnio pojawiła się w teledysku Orkiestry KWK „Knurów”, gdzie zaśpiewała utwór „Czerwone korale”.

Agnieszka Gabryś – wokalistka, to studentka dwóch kierunków – Pedagogiki i Arteterapii i absolwentka Prywatnej Szkoły Muzycznej Venos Studiu w Zabrzu. I całkiem niedawno wystąpiła w Idolu, w którym dostała się do najlepszej trzydziestki., śpiewająca od 3-go roku życia.

Chwilę później na scenę wkroczyły z choreograficznym układem taneczno-marszowym, urocze, młode i w paradnych strojach –  Mażoreteki „Scarlet” z Centrum Kultury.

Zespół Mażoretek „Scarlet” prowadzi instruktorka Marta Jabłońska. Dziewczyny reprezentują wysoki poziom artystyczny – uczestniczą w licznych konkursach i festiwalach. Zdobyły nagrodę Prezydenta Miasta Knurów w dziedzinie kultury. W 2018 zajęły I Miejsce w Ogólnopolskich Konfrontacjach Tanecznych Pasja Tańca. Wraz z Orkiestrą KWK Knurów wystąpiły w programie telewizyjnym „Dzień dobry TVN”, a także wspólnie reprezentowały nasze Centrum Kultury w Niemczech podczas jubileuszu niemieckiej orkiestry (Milkałer Szałamaje).

Kolejnym punktem programu był niesamowity taniec na wózkach. Grupa „Zakręcone Tancereczki” zademonstrowała publiczności również wysoki poziom artystyczny. Dziewczynki udowodniły, że w tańcu nie ma barier. Trenerką pozytywnie i tanecznie zakręconych artystek jest Katarzyna Sowińska.

Główna gwiazda wieczoru, na którą wszyscy czekali z ogromną niecierpliwością to Monika Kuszyńska z zespołem.

Monika Kuszyńska zdobyła sławę jako wokalistka zespołu Varius Manx. W 2006 roku jej karierę przerwał poważny wypadek samochodowy i od tamtej pory jest sparaliżowana. Mimo, że przeszła wiele cierpienia nigdy się nie poddała. Po trzyletniej przerwie, w 2009 powróciła na rynek muzyczny za namową Beaty Bednarz, która zaproponowała jej napisanie tekstu, a następnie nagranie partii wokalnych do utworu „Nowa rodzę się”, który znalazł się na trzynastym albumie studyjnym Bednarz pt. Pasja miłości. W 2010 wystąpiła publicznie w telewizji po raz pierwszy od wypadku, wykonując utwór w programie Dzień dobry TVN. W czerwcu była jurorką podczas 6. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie. We wrześniu zagrała pierwszy koncert po wypadku, który odbył się w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie.

Od lat stanowi inspirację nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale dla wszystkich, którzy zmagają się w swoim życiu z trudnościami.

Jest laureatką Superjedynki.  Reprezentowała Polskę w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji (2015).

Była uczestniczką bądź bohaterką wielu programów i reportaży telewizyjnych. Prowadzi czynnie działalność charytatywną, głównie na rzecz osób niepełnosprawnych, za co została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Św. Brata Alberta.

Piosenkarka wszędzie, gdzie się pojawia, funduje słuchaczom pełen emocji występ.

Na festynie integracyjnym w Knurowie głos Moniki Kuszyńskiej przyprawiał słuchaczy o ciarki na ciele. Bo piękna, ciepła barwa głosu artystki intryguje i urzeka. Piosenkarka stworzyła doskonały klimat koncertu, miała super relację z publicznością. Dlatego jej występ można uważać za bardzo udany i wart zapamiętania.

Sobotnie wydarzenie pod chmurką to już historia, ale z pewnością na długo pozostanie w pamięci knurowian. Dzięki przyjemnym dźwiękom, niesamowitym emocjom i mocno płynącej energii z estrady.

Warto zaznaczyć, że projekt miał jasno wyznaczony cel  –  zwiększenie świadomości publicznej i pokazania, że ludzie niepełnosprawni żyją wśród nas i wszystko czego potrzebują z naszej strony, to akceptacji, zrozumienia i integracji w każdym aspekcie życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Przedsięwzięcie tego rodzaju jest ponadto doskonałą okazją, aby ukazać mieszkańcom miasta możliwości spędzenia wolnego czasu w przestrzeni plenerowej wśród rodziny, przyjaciół i lokalnej społeczności.

Organizatorom w pełni udało się zrealizować wszystkie główne koncepcje planu, zresztą jak rokrocznie od ponad dwunastu lat. Dlatego Festyn Rodzinny w ramach  Knurowskich Dni Integracji został wpisany do gminnego kalendarza wydarzeń jako pozycja stała, cykliczna.

Relacja: Agnieszka Łyko