Rozpoczęcie roku kalendarzowego to dla wszystkich duże przeżycie. Bo wraz z nowym rokiem, każdy z nas naturalnie rozpoczyna kolejny rozdział życia wierząc, że będzie on jeszcze lepszy niż poprzedni. Dlatego styczeń stał się symbolem czystej kartki, świeżego startu. Przewracamy kartkę w naszej księdze życia i zaczynamy od nowa.
Kolejny raz tworzymy własną mapę potrzeb i podejmujemy działania zmierzające do ich zaspokojenia. Zdarza się nam również pomyśleć, o tym jak chcielibyśmy spędzać czas wolny.

Jednocześnie styczeń to miesiąc, w którym rozpoczyna się szalony czas hucznych zabaw i balów czyli karnawał. Z tej okazji tradycyjnie w wielu miejscowościach na terenie całego kraju są organizowane koncerty noworoczne.

W podtrzymywaniu i utrwalaniu tej reguły nie wyłamuje się oczywiście Knurów. Dlatego miasto z początkiem roku próbuje skłonić ciekawymi ofertami do wyjścia mieszkańców z domu i do czynnego udziału w niezwykłych wydarzeniach kulturalnych.

Stąd w pierwszą niedzielę rozpoczynającego się roku 2020 ( 5 stycznia) – Dom Kultury w Knurowie-Szczygłowicach zaproponował knurowianom Koncert Noworoczno-Charytatywny z przesłaniem dla 4-miesięcznego Franka Surdela.

Chłopczyk urodził się z rzadką chorobą genetyczną SMA1, której wyleczenie oznaczające przeżycie, wymaga podania najdroższego leku na świecie. Jego koszt wynosi 9 milionów złotych. Każda pomoc na tym etapie ma znaczenie, dlatego podczas imprezy wolontariusze podjęli się zadania kwestowania na rzecz Franka.
Gdy wybiła 19:00 – rozpoczęło się znakomite widowisko muzyczne w Domu Kultury na ul. Górniczej 1 – trwające dwie godziny.

Wieczorną imprezę otworzyła instrumentalna forma muzyczna, wykonana przez niezawodny Big-Band Orkiestra Dęta KWK „Knurów” pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka. Zespół przypomniał kilkanaście znanych i lubianych utworów muzyki rozrywkowej, klasycznej, operetkowej i musicali. By magia świąteczna nie prysła zbyt szybko orkiestra także zagrała polskie piękne kolędy.

Natomiast w partiach solowych zaprezentowali się: MICHAŁ GASZ (piosenkarz, aktor musicalowy, autor tekstów i kompozytor. Absolwent GWSH w Katowicach. Zwycięzca XII finału telewizyjnej „Szansy na sukces”. Wystąpił w świątecznym programie z Piotrem Rubikiem w 2007 roku i od tego dnia jest solistą w jego zespole koncertując w kraju i za granicą. Współpracuje z zespołem wokalnym laureatów „Szansy na Sukces”. Nagrywa partie wokalne do filmów animowanych oraz fabularnych. Współpracuje z telewizją, teatrami muzycznymi, projektami muzyki: jazz, soul, rock progresywny, piosenka aktorska. Śpiewa i tworzy w swoich zespołach: ShaleyesH, GaDMuTrio, Niegrzeczni, Gash. Jest solistą Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej. Od 2015 r. śpiewa w zespole Czerwono – Czarni (legenda BigBitu). Finalista i zdobywca wielu nagród Grand Prix na ogólnopolskich festiwalach piosenki polskiej, m. in. XLII KFPP Opole – Debiuty, Top Trendy, Sopot Hit Festival 2009, Rock for People, Rock Stars Festival, AntyFest Antyradia); JOANNA ŚWIDRAK – wokalistka doskonale znana knurowskiej publiczności. Joanna w trakcie swojej kariery artystycznej współpracowała zespołu Del Arte, również z Tatapali, Jahoo oraz brała udział w literacko-muzycznym projekcie Fantazman i przez jakiś czas towarzyszyła w występach popowej wokalistce Paulli. Obecnie występuje i nagrywa z reggae’ową formacją Shashamane; KATARZYNA SPERCZYŃSKA ( sopranistka, studia na Nowojorskiej Akademii Filmowej); MARTYNA WOLSZTYŃSKA ( ukończyła studium wokalno-baletowe i zdobywa swoim głosem sceny muzyczne); AGNIESZKA GABRYŚ ( wokalistka, to także studentka dwóch kierunków – Pedagogiki i Arteterapii i absolwentka Prywatnej Szkoły Muzycznej Venos Studiu w Zabrzu. I całkiem niedawno wystąpiła w Idolu, w którym dostała się do najlepszej trzydziestki., śpiewająca od 3-go roku życia); MICHAŁ CZOK ( studiował kierunek „wokalno-aktorski” na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu). PIOTR ZARZYKA (akordeonista, urodził się w Lublinie. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat. W roku szkolnym 2014/2015 ukończył w Zespole Szkół Muzycznych, Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Oskara Kolberga w Radomiu na wydziale instrumentalnym w zakresie gry na akordeonie. Student drugiego roku studiów stacjonarnych drugiego stopnia – magisterskich, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, na Wydziale Wokalno – Instrumentalnym, kierunek instrumentalistyka, specjalność gra na instrumencie – akordeon. Pracował z wybitnymi wirtuozami akordeonu z Polski i Europy. Koncertuje w kraju i za granicą. Wielokrotny laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne); KACPER PINOCY ( prawie 14-latek, mieszkaniec Knurowa. Oprócz nauki w szkole podstawowej, chodzi do szkoły muzycznej w Gliwicach. Gra na pianinie.).

Na zakończenie wydarzenia muzycznego wszyscy artyści z akompaniamentem Big-Band Orkiestra Dęta KWK „Knurów” pod batutą Mariusza Kowalczyka zaśpiewali kolędy.
Przy magicznej, świątecznej scenografii pięknie brzmiały słowa piosenek i kolęd. A osoby, które przyjęły zaproszenie Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach, miło i przyjemnie spędziły niedzielny wieczór.

Gromkie brawa i prośby o bisy były najlepszą nagrodą dla muzyków i artystów, co jednocześnie świadczyło, że widownia bawiła się pierwszorzędnie na Koncercie Noworocznym w Szczygłowicach.

Relacja: Agnieszka Łyko