Warto okazać życzliwość i nieść pomoc innym. …  Małe radości i drobne gesty życzliwości, są najpiękniejszymi iskierkami naszej codzienności …

W myśl tej zasady w dniu 26 stycznia 2020 roku ( niedziela) odbył się niesamowity Koncert dla Franka Surdela.

Chłopczyk urodził się z rzadką chorobą genetyczną SMA1, której wyleczenie oznaczające przeżycie, wymaga podania najdroższego leku na świecie. Jego koszt wynosi 9 milionów złotych.

Przyjaciele Franka  postanowili wesprzeć go w tej trudnej walce o zdrowie i w tym celu zorganizowali w Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach wyjątkowy  koncert przeplatany niespodziankami.

Projekt ten dał też przy okazji bliskim sygnał, że wokół jest wiele ludzi, którzy chcą pomóc i nie są z tym sami.

Wydarzenie rozpoczęło się dokładnie o godz. 16:00 i trwało cztery godziny.

W tym przedziale czasowym wystąpili znakomici artyści, którzy reprezentowali różne gatunki muzyczne. Na scenie pojawili się między innymi:  Dominika Jaszczyńska (wokalistka z zamiłowania, architekt z zawodu), Joanna Niebroj ( wokalistka obdarzona niezwykle mocnym głosem, najlepiej czuje się w rockowo-bluesowych klimatach), Nous 2  czyli Klaudia i Andrzej ( lubią niezwykle nastrojowe i klimatyczne muzyczne wcielenia), Aeroplan ( zespół porusza się w szeroko rozumianej stylistyce rock-owej),  Strzała – Bartek Strzałkowski (wokalista i gitarzysta z Gliwic, muzykę wykonuje w klimacie rockowych ballad), Le FlueR ( laureat wielu konkursów i festiwali, zespół stawia na refleksyjne teksty i połączenie elektroniki z ciekawymi gitarowymi brzmieniami),  White Deer ( ich muzyka to mieszanka różnych stylów – blues, indie-rock, regge, country).

Jak to bywa z koncertem charytatywnym, tradycyjnie została przeprowadzona zbiórka funduszy. Tym razem szeroko otwarte serca  i portfele, a przede wszystkim chęć pomocy dzielnemu wojownikowi –  Frankowi połączyły mieszkańców Knurowa.

Darczyńcy na ten cel przekazali mnóstwo przedmiotów i gadżetów. Chętni mogli wylicytować między innymi: koszulkę z autografem samego mistrza skoków narciarskich – Kamila Stocha, złoty medal zunifikowanych (Międzyfederacyjnych) Mistrzostw Świata w KickBoxingu z 2017 roku wygrany przez Dawid Majcherczak z Knurowa, koszulkę reprezentacji Polski w siatkówce z podpisami następujących zawodników (przekazała pani Marzena Wojtanek) – Wilfredo Leon, Michał Kubiak, Piotrek Nowakowski, Olek Śliwka, Karol Kłos, Artur Szalpuk, Dawid Konarski, Paweł Zatorski. Ponadto obraz ” Człowiecze piękno”  namalowany przez 15-letnią malarkę z Knurowa  – Magdalenę Marcinowską, dużą maskotkę myszkę ze znanej na całym świecie Galerii Bukowski, dwa skrzaty (wysokość 130 cm) przekazane przez StyloweOne.

Podczas spotkania stoły kiermaszowe uginały się od różnych wspaniałości – rękodzieła i przepysznych ciast z Cafe i Cukierni Surdel.

W czasie wydarzenia panie mogły skorzystać z profesjonalnych porad makijażowych udzielanych przez Katarzynę Kowol z Make up & Beauty. Natomiast Martyna Lumpe skupiła się na brwiach i pomagała w samodzielnym wykonywaniu makijażu w tej części twarzy.

Pan Dawid Maciejewski (fizjoterapeuta) pomagał w: diagnozie bólów kręgosłupa i stawów obwodowych, diagnostyce zaburzeń układu pokarmowego, weryfikacji prawidłowej postawy u dzieci oraz udzielał wskazówek jak dalej radzić sobie ze swoimi dolegliwościami. Ponadto pani Iwona Dzindzio – fizjoterapeutka specjalizująca się we wspieraniu niemowląt prowadziła konsultacje.

Dodatkowa atrakcja dla najmłodszych to zajęcia umuzykalniające w formie  koncertu gordonowskiego pt. „Bajkowe nutki”. Przestrzeń swobody  z „żywą” muzyką instrumentalną i wokalną  zaprezentowała dla maluchów pani Agnieszka Olszańska wraz z towarzyszącymi muzykami z projektu ADDA czyli Asia Świdrak,  Damian Wdówka, Damian Stroka, Adam Szaruga. Poza tym pani Carol Gonzalez i pani Daria Kus dla dzieci przygotowały animacje w postaci: malowanie buziek, wspólne tworzenie plakatów dla Franka i niezbyt wyczerpujący sport.

Koncert dla Franka prowadził energetyczny pan Bartek Kwiatkowski wraz z aktorką i parodystką  z Krakowa –  Kasią Chlebny. Pani Kasia oprócz konferansjerki przygotowała dla widzów muzyczną niespodziankę. Na scenie wcieliła się znakomicie w postać Merlin Monroe, Tiny Turne  oraz innych gwiazd.

Czterogodzinna impreza z pełną mocą energii i endorfin oraz ze wspaniałą atmosferą i idealną organizacją po prostu udała się na sto dwa.

Na wczorajszy fantastyczny event przybyło blisko 500 wspaniałych przyjaciół Franka i zebrano na jego leczenie imponującą kwotę –  ponad 20 tys. złotych.

Relacja: Agnieszka Łyko