Knurów: Knurowski sport nie tylko piłką nożną i boksem mógł się pochwalić

0
467
Knurowski sport nie tylko piłką nożną i boksem mógł się pochwalić
 
Jaka jest pierwsza myśl, która przychodzi Wam do głowy, kiedy ktoś zapyta Was o przedstawicieli knurowskiego sportu? Najczęstszą odpowiedzią jest piłkarska Concordia (swego czasu Górnik) Knurów, Jerzy Dudek czy pięściarze tacy jak Józef Gilewski czy Damian Durkacz. A pamiętacie taką drużynę jak MKS Unia Knurów? Stanisław Rudzki był założycielem i trenerem powstałego w 1981 roku Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Unia” Knurów. Dwa lata później stworzono sekcję kobiecej piłki ręcznej, która przez lata reprezentowała nasze miasto na arenie krajowej.
Unia Knurów może się pochwalić brązowym medalem w Klubowych Mistrzostwach Polski w Krakowie czy brązowym medalem zdobytym w Turnieju Miast w 1992 roku w Krakowie. Ponadto sześciokrotnie knurowska Unia zdobyła mistrzostwo Śląska, pięciokrotne wicemistrzostwo Śląska, siedmiokrotnie III miejsce w rozgrywkach klubowych Śląskiego Związku Piłki Ręcznej. Szczypiornistki z Knurowa występowały w ówczesnej II lidze (dzisiejsza I liga).
Najbardziej znanymi wychowankami Unii Knurów są Izabela Duda (dwukrotna wicemistrzyni Polski, brązowa medalistka mistrzostw Norwegii – w reprezentacji Polski wystąpiła 76 razy zdobywając 181 bramek) oraz Gabriela Kornacka (brązowa medalistka mistrzostw Polski i reprezentantka kraju).
W związku z likwidacją Szkoły Sportowej przy MSP nr 1 we wrześniu 2000 roku, MKS Unia Knurów przestała istnieć.
 
A może wśród naszych Czytelniczek są Panie, które niegdyś występowały w barwach Unii Knurów?
 
AW