Knurów/Kielce: European Rover Challenge z KNEiI

0
195

Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie jako wolontariusze wspierali organizacyjnie międzynarodowe zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge, które odbyły się w dniach 10-12 września w Kielcach.

Wolontariuszami knurowskiego Koła byli Bartłomiej Dudek, Bartłomiej Pacia, Szymon Bednorz i Oskar Górka. W niedzielę dołączyła jeszcze do nich 4 osobowa młodsza grupa, która wraz z opiekunem obserwowała łaziki oraz rozmawiała z zagranicznymi zespołami, a dzięki starszym kolegom pełniącym rolę wolontariuszy miała dostęp do „parku maszynowego”, czyli zaplecza, gdzie zespoły pracowały przy swoich łazikach.
Zawody podzielone były na dwie formuły, stacjonarną oraz zdalną – mówi Donat Dubiel, opiekun koła – W obu formułach wzięło udział po 20 zespołów reprezentujących uczelnie wyższe z całego Świata.
Formuła stacjonarna polega na zbudowaniu łazika, który ma do wykonania wiele różnych zadań oraz własną misję naukową. Dowolność w projektowaniu konstrukcji łazika pozwala drużynom puścić wodze fantazji przez co konstrukcje bardzo różnią się między sobą. Wystarczy powiedzieć, że waga łazików wahała się między około 20-100 kg. To pokazuje jak różne łaziki brały udział w zawodach stacjonarnych. Torem, a właściwie placem gdzie rozgrywana była konkurencja był specjalny obszar na terenie Politechniki Świętokrzyskiej złożony z kraterów, skał, a nawet wulkanu, który ożył podczas oficjalnego zakończeniu zawodów.
Formuła zdalna, polegała na sterowaniu przygotowanym przez organizatorów niewielkim łazikiem, z którym zespoły łączyły się przez Internet znajdując się w pomieszczeniach centrum dowodzenia misją na własnej uczelni – mówi Szymon Bednorz – Taka formuła otworzyła drzwi dla wielu drużyn, które nie mogły przyjechać do Kielc, by wziąć udziału w formule stacjonarnej lub nie miały własnego łazika.
Celem wsparcia przez nas zawodów było przede wszystkim poznanie imprezy z punktu widzenia drużyn, by przygotować się do uczestnictwa z naszym łazikiem Knurów Rover, które planujemy na 2023 rok – mówi Oskar Górka – To bardzo trudne zawody poprzedzone procesem kwalifikacyjnym. Dla nowego zespołu jak w naszym przypadku, w dodatku nie reprezentującego uczelni wyższej niezmiernie istotne jest zdobywanie wszelkiego rodzaju doświadczenia jeszcze przed startem w tak trudnej imprezie.
Dodatkowym celem było zdobywanie nowych kontaktów w tym międzynarodowych oraz
zapoznanie się z warunkami panującymi na terenie po jakim poruszają się łaziki – mówi Bartłomiej Pacia – Aby pokazać skalę trudności z jaką mamy nadzieję przyjdzie się nam zmierzyć wystarczy powiedzieć, że drużyny Turecka i Szwajcarska, które zajęły odpowiednio miejsca 2 i 3 przyjechały w składzie po 24 zawodników!
W ciągu najbliższych tygodni zaprezentujemy łazik naszego projektu, który wykonała dla nas
gliwicka firma Aiut Sp. z o.o. nasz partner strategiczny wspierający drużynę Knurów Rover – mówi Donat Dubiel – Wśród sponsorów jest także sklep Kamami.pl, który użycza część sprzętu niezbędnego do budowy łazika. Bez tego wsparcia nie mielibyśmy szans na realizację tak złożonego i kosztownego urządzenia jakim jest łazik marsjański. Dlatego chcielibyśmy tą drogą serdecznie podziękować sponsorom.
Przygotowujemy się także do Dni Knurowa 2022, podczas których zaprezentujemy nasz łazik „w akcji” oraz jak to było w bieżącym roku wiele innych naszych projektów – mówi Bartłomiej Dudek – W drugiej części roku szkolnego planujemy odwiedzić szkoły z naszymi łazikami Knurów Rover oraz Knurów Mini Rover. Chcemy bowiem pokazać młodzieży, że chcieć, to móc!
Osoby które chciałyby dołączyć do naszego koła zapraszamy na spotkanie organizacyjne 1
października.

Szczegóły na stronie: knei.pl