Śmiech przedłuża życie, zapewnia zdrowie i poprawia samopoczucie, stąd stały jego deficyt. Dlatego pod koniec karnawału Dom Kultury w Knurowie-Szczygłowicach zaprosił w swe progi ekipę kabaretową.

Nietuzinkowy wieczór żartów odbył się  w sobotę – 22 lutego 2020 roku.

Porcję szczerego uśmiechu zapewnił widzom Kabaret pod Wyrwigroszem, który świętuje  ćwierć wieku aktywności na scenie.

Z okazji jubileuszu kabaret wyruszył w wielką trasę koncertową po Polsce i zagranicy. W napiętym grafiku znalazł się również Knurów.

Twórcy Kabaretu Pod Wyrwigroszem pochodzą z Krakowa, a na scenie działają od ponad 25 lat. Tego kabaretu więc zbytnio nie trzeba nikomu przedstawiać.

Początkowo grupa nosiła nazwę Somgorsi. Obecną nazwę kabaret przyjął po reaktywacji w 1994. Pochodzi ona od lokalu Wyrwigrosz, w piwnicy którego występował kabaret.

Kabaret Pod Wyrwigroszem to grupa ciesząca się mianem jednego z najpopularniejszych polskich kabaretów. Została założona z inicjatywy Maurycego Polaskiego i Łukasza Rybarskiego, absolwentów PWST w Krakowie. Zespół uzupełniają Beata Rybarska, Andrzej Kozłowski oraz współpracujący z kabaretem Tomasz Olbratowski – dziennikarz i satyryk. Kabaret Pod Wyrwigroszem to wybuchowa mieszanka wielu gatunków teatralno-muzycznych. Wizytówką kabaretu są z pewnością fantastyczne parodie, także wiele typowo kabaretowych piosenek efektownie zaśpiewane.

Ich spektakl to wszystko, co w kabarecie najlepsze – atrakcyjnie dobrane tematy skeczy, niepodrabialna gra i pointy trafiające w punk, wszystko podane w charakterystycznej dla Kabaretu pod Wyrwigroszem najlepszej jakości.

W programie jubileuszowym artyści przypomnieli po krótce swoje najlepsze skecze, monologi i piosenki. Nie zabrakło oczywiście ciekawych nowości. W dwugodzinnym występie prezentowali szalone tempo, niezliczoną ilość przebieranek, komedię omyłek. Ponadto zaserwowali niezwykle zabawne teksty pełne drwiny i rubasznego humoru, komentujące aktualną rzeczywistość społeczną, polityczną.

Widowisko przybrane w styl farsowy – niezwykle cięte dowcipy, gesty, powiedzonka swą formą balansuje między teatrem i kabaretem.

Swoista oryginalność, rozwiązania estetyczne i stylistyczne Kabaretu pod Wyrwigroszem są gwarancją dobrej zabawy na najwyższym poziomie.

Tak było i tym razem podczas występu na deskach Domu Kultury w Knurowie-Szczygłowicach. Kabareciarze sprawili, że przez dwie godziny rozbawiona publiczność śmiała się do łez i co chwilę wybuchała salwami śmiechu. Po prostu spektakl, który obejrzała knurowska publiczność, to wspaniała farsa kabaretowa, która przeniosła widza w świat uśmiechu i dobrego humoru.

Relacja: Agnieszka Łyko