InformacjeKnurówKultura i rozrywka

Knurów: Jam Session powraca do Knurowa

Wspólne muzykowanie „dla przyjemności”, „po godzinach”, w klubach, pubach bądź w prywatnych domach. Tak narodziła się tradycja Jam Sassion, która powstała na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Muzycy grający na co dzień w swoich rodzimych kapelach spontanicznie spotykali się w tym właśnie celu. Według znawców muzyki, nazwa „Jam Session” pochodzi od tego, że na początku takiego spotkania zjadano słoik dżemu. Już wkrótce w różnych miejscach w Knurowie będzie można znaleźć improwizowane koncerty w różnych klimatach muzycznych takich jak: jazz, blues, rock czy swing.

Jednym z inicjatorów Jam Session w Knurowie jest Zbyszek Nosiadek przy wsparciu Centrum Kultury w Knurowie oraz muzyków ze stajni Hard Rock Knurów -„Nasze pierwsze spotkanie będzie opierać się na naszych lokalnych muzykach, oczywiście każdy z nas zaprosi kogoś z zewnątrz do wspólnego muzykowania , improwizowania na żywo. Bazować będziemy na standardach w stylistyce bluesa i rocka. Jam Session ma być okazją do spotkania się w luźnym klimacie przy dobrej muzyce. Ponadto liczymy, że dzięki tej imprezie pozyskamy zdolnych nastolatków, w których zainwestujemy naszą wiedzę oraz czas aby rozwijać ich talent i pasję.” – mówi Nosiadek.

Jam Session to także możliwość muzycznego networkingu, szansa na to, że spotkamy muzyków, którzy będą dla nas interesujący. Nic tak nie pobudza muzycznej wyobraźni jak muzyka na żywo. Z sesji jamowych często wywodzą się zespoły muzyczne, projekty krótko i długo terminowe. Udział w Jam Session rozwija także nasz słuch muzyczny, gdyż musimy wzajemnie reagować dosłownie w czasie rzeczywistym na każdą zmianę melodyczną, harmoniczną.

Jam Session według planów organizatorów będzie odbywać się raz w miesiącu i jest wydarzeniem, w którym każdy może wziąć udział zupełnie za darmo. Pierwsza tegoroczna edycja zaplanowana jest na piątek 22 kwietnia w Galerii-Restauracji „Orso” zlokalizowanej przy ulicy Kapelanów Wojskowych 15a. Początek muzycznej podróży rozpocznie się o godzinie 20:00.

AW

Fot. Canva