Knurów: IV Pielgrzymka Biegowa na Jasną Górę

0
796

Wreszcie nadszedł pięknie ukwiecony maj, a co za tym idzie nastały prawdziwie upalne dni.  Jednym słowem jest to doskonały czas, żeby sprawdzić swoją kondycję fizyczną w maratonie biegowym.

Aby tego dokonać warto było skorzystać z ciekawej inicjatywy w dniu 13 maja 2018 roku, którą po raz kolejny zaproponował  dla knurowian i nie tylko – Marian Płaszczyk (Rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy).

Tradycyjnie, bo już po raz czwarty odbyła się Pielgrzymka Biegowo-Rowerowa z Knurowa do Częstochowy, której start rozpoczął się o godz. 8:15 spod Kościoła św. św. Cyryla i Metodego, zaś meta biegu została zlokalizowana na Jasnej Górze.

Nieco wcześniej ( o godz. 7:00)  odbyło się nabożeństwo w intencji osób uczestniczących w pielgrzymce celebrowana przez proboszcza-emeryta ks. Franciszka Zając.

Na zakończenie Mszy św. biegacze i rowerzyści przed samym ołtarzem przyjęli błogosławieństwo na drogę oraz zostali pokropieni wodą święconą przez Proboszcza Parafii św. św. Cyryla i Metodego ks. Mirosława Pelca.

W tym roku do IV Pielgrzymki Biegowej zgłosiło swój udział 32 uczestników, w tym 20 biegaczy, 12 rowerzystów oraz 3 osoby  zabezpieczające wydarzenie. Głównie mieszkańcy knurowskiego dekanatu, z pobliskich Gliwic, Smolnicy, a także przyjaciele Mariana Płaszczyka z Częstochowy.

Celem tej pielgrzymki jest oddanie hołdu Królowej Polski Pani Jasnogórskiej, a trud pielgrzymowania oraz modlitwa będą ofiarowane w intencji dzieci – Joanny Mierzwa, Łukasza Szarfa, Laury Zawady, Zuzanny Puk.

Trzeba przyznać, że jest to wspaniały gest ze strony osób, które zdecydowały się spontanicznie uczestniczyć w biegu do Jasnej Góry, by pomodlić się za zdrowie czworo schorowanych dzieci.

Pod wpływem umiłowania Matki Bożej i Kościoła oraz otwartości na ogólnoludzkie i chrześcijańskie wartości, powstał w głowie społecznika i biegacza Mariana Płaszczyka silny impuls, dzięki czemu zakiełkował ciekawy pomysł zorganizowania tego typu imprezy w Knurowie.

Idea pielgrzymek biegowych  sięga 1999 r., kiedy to z grupą biegaczy Płaszczyk dotarł do Watykanu na urodziny Jana Pawła II.

Rycerski płaszcz przywdział w 2001 r. Kiedyś był przedsiębiorcą, do dzisiaj uprawia biegi i organizuje sztafety biegowe – ich celem był już m.in. Watykan, Jerozolima i Fatima. Ostatnia trasa wiodła do Márianosztra na Węgrzech, skąd przed wiekami do Częstochowy przybyli paulini, by założyć jasnogórski zakon.

W 2007 r. Płaszczyk, za dawanie świadectwa i zasługi dla stowarzyszenia, otrzymał Gwiazdę Komandorii Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy, przyznawaną specjalnie wyróżniającym się rycerzom.

Jest też laureatem „Lauru Knurowa”, które otrzymał w 2001 roku za wybitne działania rozsławiające miasto.

Impreza biegowo-rowerowa została przygotowana przy współpracy z ks. Mirosława Pelcem, proboszczem Parafii pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego w Knurowie, a patronat honorowy objął przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra, doskonały biegacz i maratończyk.

Zakończenie IV Pielgrzymki Biegowej jest zaplanowane na godz. 21:00 i ma się zakończyć Apelem Jasnogórskim na Jasnej Górze.

Relacja: Agnieszka Łyko