Knurów: IV liga kobiet zmienia oblicze

0
425

Niespełna miesiąc pozostał do inauguracji IV ligi kobiet w sezonie 2022/2023, który rozpocznie nową erę. 18 zespołów, które wystartują w rozgrywkach, będzie bowiem walczyć nie tylko o mistrzostwo, ale także o utrzymanie, ponieważ za rok sformowana zostanie V liga.

Ale po kolei. W zbliżającym się sezonie rywalizacja odbywać się będzie w dwóch 9-zespołowych grupach. Wszystkie drużyny w systemie jesień–wiosna rozegrają ze sobą mecz i rewanż. Po zakończeniu sezonu regularnego awans do III ligi uzyska drużyna, która wygra baraże pomiędzy mistrzami każdej z grup (mecz i rewanż). W przypadku rezygnacji zwycięzcy barażu z awansu do III ligi, awans uzyska przegrany barażu.

Utrzymanie wywalczą zespoły, które po zakończonym sezonie zajmą miejsca: 2, 3, 4, 5 w każdej z grup. Wraz z drużyną pokonaną w barażach i ewentualnym spadkowiczem z III ligi utworzą one od sezonu 2023/2024 10-zespołową IV ligę. W przypadku braku spadkowicza z III ligi lub wycofania się którejś drużyny z miejsc premiowanych do gry w nowej IV lidze, skład ligi będzie uzupełniany drużynami z kolejnych miejsc, na podstawie lepszej „średniej wywarzonej”.

Natomiast pozostałe drużyny wraz z zespołami nowo zgłoszonymi od sezonu 2023/2024 utworzą V ligę.

W sezonie 2022/2023 w IV lidze kobiet Śląskiego Związku Piłki Nożnej grać będą:

GRUPA I: Akademia Piłkarska Tygryski Świętochłowice 2019; GKS GieKSa II Katowice S.A.; KKS Górnik II Zabrze; KKS Polonia II Tychy; KP GKS Tychy S.A.; KP Warta Zawiercie; MTS Knurów; RKS Raków Częstochowa S.A. i UKS Jaskółki Chorzów.

GRUPA II: KS SWD II Wodzisław Śląski; KKS Wisła Skoczów; LKS Bestwina; LKS Goczałkowice; TS ROW II Rybnik; UKKS Istebna; UKS RIO Pielgrzymowice; UKS Rybnicka Akademia Piłkarska Rybnik i KS Niepokorni Orzesze.

AW

Info: Śląski Związek Piłki Nożnej

Fot. Agnieszka Łyko