KnurówKultura i rozrywkaNewsy

Knurów/Gliwice: Marsjański projekt przyspiesza. Łazik z Knurowa na etapie wirtualnego projektowania

Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie wchodzący w skład zespołu budującego łazik marsjański odbyli szkolenie z zaawansowanego projektowania systemów mechanicznych. To ważny krok na drodze do realizacji kosmicznego pojazdu. W przyszłości robot będzie uczestniczyć w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich.

Początek roku mogą zaliczyć do intensywnych. Młodzi naukowcy z Knurowa kontynuują prace koncepcyjno-projektowe, których finalnym efektem będzie łazik marsjański z kategorii Mars Rover. Wsparciem służy im zespół inżynierów gliwickiej firmy AIUT, będącej jednym z największych europejskich integratorów systemów automatyki dla przemysłu. – Mówimy o budowie sporych rozmiarów pojazdu, który zostanie przystosowany do poruszania się w trudnych warunkach terenowych. Na pokładzie robota zamontowanych zostanie wiele urządzeń pomiarowych, instrumentów badawczych, kamer oraz systemów łączności umożliwiających zdalne kierowanie pojazdem oraz jego nadzorowanie. Część z tych elementów wykorzystywana jest także do autonomicznego (samodzielnego) poruszania się łazika i wykonywania przez niego zleconych mu zadań. Inne, jak na przykład ramię z końcówką umożliwiającą znacznie większą dynamikę i liczbę ruchów w porównaniu do ludzkiej ręki, to skomplikowane mechanizmy, które trzeba poprawnie zaprojektować, aby działały precyzyjnie i potrafiły wykonać stawiane przed nimi zadanie – wyjaśnia Donat Dubiel, prowadzący istniejące od 2015 roku Knurowskie Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki.

W wirtualnej rzeczywistości

– Projektowanie i budowa tak skomplikowanego urządzenia, jakim jest łazik, wymaga wielu umiejętności związanych z mechaniką. Jak dotąd była to nasza pięta achillesowa – przyznaje Donat Dubiel, prowadzący Koło i dodaje: – Dlatego zwróciliśmy się do naszego partnera, gliwickiej spółki AIUT, z prośbą o przeprowadzenie dla naszego zespołu szkolenia z zakresu projektowania tego typu konstrukcji. Warsztaty odbyły się w centrali firmy partnerskiej na terenie gliwickiej podstrefy ekonomicznej. Dzięki szkoleniu dwunastu członków zespołu Mars Rover miało okazję poznać nowoczesne narzędzia do projektowania oraz możliwości, jakie nowe technologie oferują w zakresie symulacji poprawności działania tworzonych mechanizmów.

– Projektowanie zaawansowanych technologicznie maszyn, to złożony koncept, który wymaga niezawodnej konstrukcji mechanicznej – zwłaszcza, jeśli myślimy o robotach, którym stawia się niełatwe zadanie badania przestrzeni kosmicznej, powierzchni Księżyca czy jak w przypadku tego projektu, Marsa. Tym bardziej cieszymy się, że możemy służyć doświadczeniem i wsparciem inżynierskim dla tak ambitnego projektu. Młodzież z Koła Naukowego z Knurowa świetnie poradziła sobie w naszym biurze konstrukcyjnym ze skomplikowanymi zadaniami i przyswojeniem nowej wiedzy. To zespół z ogromnym potencjałem – mówi Daniel Prus, konstruktor mechanik, koordynator zespołu CAD w firmie AIUT, która od blisko 30 lat tworzy zaawansowane rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki przemysłowej, IT oraz Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT).

Przed członkami zespołu Mars Rover kilka miesięcy prac projektowych i dobór materiałów konstrukcyjnych.

 

materiał: Donat Dubiel Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki w Knurowie