Knurów/Gierałtowice: WOŚP 2022

0
801

Od  kilkunastu lat w styczniu odbywa się impreza, która jednoczy Polaków. Mowa o Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która oczywiście grała w niedzielę (30.01.2022 roku) również w Knurowie.

W tym roku jednak odbył się bardzo wyjątkowy Finał, bo jubileuszowy – 30. Przez te lata WOŚP niestrudzenie pomagał szpitalom w całej Polsce, czy to przez zakup sprzętu, czy poprzez edukację i warsztaty z udzielania pierwszej pomocy.

Tym razem środki pozwolą zakupić nowoczesny sprzęt medyczny dla okulistyki dziecięcej dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.

Tradycyjnie w trakcje 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Knurowie odbył się wyjątkowy koncert, który tym razem został usytuowany w Domu Kultury w Knurowie.

Na estradzie  z wielkim przytupem wystąpili m.in.: Vukk, Eternus, Strzała, Snake Tracer, Aeroplan, Claustrophonic, AWAKE.

Występy gwiazd to niejedyna atrakcja, która czekała na mieszkańców Knurowa w Domu Kultury, bo między występami artystów odbyły się licytacje, w których można było kupić – kalendarz ścienny, kalendarze notesy, puszkę złotą, zawieszki niebieskie serca, t-shirt męski, dziecięcy i damski, płytę CD Przystanek Woodstock 2004 ARMIA, płytę CD Przystanek  Woodstock Live 2017 Nocny Kochanek czy gadżety związane z WOŚP.

Licytacje prowadzili Jacek Waszak i Piotr Kaletka, którzy potrafili zbudować nastrój wyjątkowości, a także w urzekający sposób nakłonić kupujących do aktywności. Dzięki czemu wzrastało tempo aukcji, co pozwalało uzyskać najwyższą stawkę licytowanej pozycji.

W czasie 30. Finału WOŚP w Knurowie trwały także licytacje w internecie oraz chętni mogli przekazać dowolną kwotę do eSkarbonki. Na dodatek liczni wolontariusze knurowscy kwestowali na ulicach miasta rozdając darczyńcom serduszka. Wesprzeć WOŚP można było również wrzucając pieniądze do puszki w sklepach i instytucjach.

Koordynatorem wydarzenia muzycznego organizowanego przez Centrum Kultury w Knurowie był Krzysztof Skowroński. Warto tu nadmienić, że pan Skowroński jest głównym założycielem koncertu w Knurowie od samego początku istnienia WOŚP czyli dokładnie 30 lat.

Podczas Finału WOŚP w Knurowie odbyła się także akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Główną organizatorką tego wielkiego przedsięwzięcia była Asia Świdrak, która chorowała jakiś czas temu na białaczkę i dzięki autoprzeszczepowi komórek macierzystych odzyskała zdrowie. Niestety większość chorych zdana jest na pomoc dawcy niespokrewnionego. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród ponad 30 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Dlatego, by zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów chorych na białaczkę, zorganizowano apel do mieszkańców Knurowa. W sumie deklaracje jako dawca szpiku złożyło 8 osób.

Ponadto równolegle z odbywającym się Finałem WOŚP w Knurowie, odbywał się koncert wsparcia w Szkole Podstawowej w Gierałtowicach. Z powodu pandemii tegoroczna impreza była transmitowana on-line. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in: Pandemic Silesian Band, After Midnight, The Farsk.

Niezwykłość WOŚP na światową skalę rozpoczęła się w 1993 roku, gdzie początek dał prof. Bohdan Maruszewski z Centrum Zdrowia Dziecka, który zaapelował o pomoc w ratowaniu dzieci – prosił o jedno płuco-serce. Na apel profesora odpowiedział Jerzy Owsiak. Zorganizowana przez niego zbiórka pieniędzy przerosła wszelkie oczekiwania i wyobrażenia. Potem, z roku na rok, zbierano coraz więcej funduszy na zakup sprzętu do szpitali w całej Polce czy też na edukację i warsztaty z udzielenia pierwszej pomocy.  A sam Jerzy Owsiak  stał się człowiekiem orkiestrą – Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Kulminacyjnym momentem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było tradycyjnie Światełko do nieba.

Relacja: Agnieszka Łyko