Koniec jednego roku i początek nowego to tradycyjnie okres podsumowań i rankingów.

I właśnie taki bilans sezonu 2018 odbył się wczoraj ( 27.03.2019r.) w Domu Kultury w Knurowie – Szczygłowicach.

Jak co roku na uroczystej Gali Sportu i Kultury nagrodzono osoby ze środowisk twórczych, jak i  sportowych, których talent i praca doprowadziły do osiągnięcia ponadprzeciętnych wyników w minionym roku.

Ideą nagrody jest wyróżnienie zawodników,  trenerów i artystów, którzy w sposób szczególny swoją pracowitością, aktywnością, zaangażowaniem służą Knurowowi i lokalnej społeczności oraz skutecznie przyczyniają się do promocji miasta poza jego granicami.

Ta wyjątkowa uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się,  m.in.: Adam Rams – Prezydent Knurowa, Piotr Surówka – Wiceprezydent Miasta Knurów, Tomasz Rzepa –  Przewodniczący Rady Miasta, Jerzy Pach – Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Krzysztof Stolarek – Dyrektor MOSiR, Jerzy Kosowski – Dyrektor Centrum Kultury, Joachim Machulik – Przewodniczący Komisji Sportu, Janusz Szydło – Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury.

Uroczystego wręczania nagród i przyznanych laureatom wyróżnień Prezydenta Miasta Knurów dokonali wyżej wymienieni przedstawiciele władz i osobistości życia publicznego.

Podczas Gali po części oficjalnej, rozpoczęły się w krótkiej formie prezentacje multimedialne przedstawiające działalność artystyczną nagrodzonych laureatów.

Pierwszy filmik multimedialny prezentował zespoły taneczne działające w Centrum Kultury w Knurowie przy akompaniamencie Orkiestry KWK Knurów.

Kolejne informowały o działalności reżysersko-aktorskiej dwóch nagrodzonych – Bartłomieja Kwiatkowskiego – aktora teatralno-filmowego oraz Andrzeja Frata – reżysera i twórcę ogólnopolskiej kampanii przeciw zatruciom tlenkiem węgla.

Ostatni filmik relacjonował organizowane imprezy na terenie Knurowa ( Festyn Piłkarski z okazji Dni Knurowa, Dziecięca Eskorta w Meczu Górnika Zabrze, Turniej Charytatywny – Gramy dla Amelki, Turniej Charytatywny – Gramy dla Michała, III Otwarte Mistrzostwa Śląska w Siatkówce Plażowej Mężczyzn z okazji Dnia Knurowa, Zawody Narciarskie, Olimpiada Sportowa Przedszkolaków, Marsz Nordic Walking z Mikołajem, Spotkanie ze Świętym Mikołajem na Lodowisku, Biegi Uliczne w Knurowie,  Zawody Pływackie, Tour de Pologne).

Wystawę prac nagrodzonych w pozostałych kategoriach laureatów można podziwiać przed głównym wejściem na salę Domu Kultury.

Ciekawym urozmaiceniem spotkania okazały się występy artystycznie nagrodzonych zespołów. W pierwszej odsłonie artystycznej pojawił się zespół muzyczny Time To Go, następnie zaprezentowały chorograficzne układy taneczno-marszowe Mażoretki Scarlet. W dalszej kolejności pokazała swoje zdolności grupa taneczna Sweet Dreams z Akademii Tańca Perfect.

Prowadzenie całej Gali Sportu i Kultury przypadło Piotrowi Skorupie i Martynie Mikołajczyk. Konferansjerzy podeszli do sprawy w sposób bardzo profesjonalny, dlatego prowadzili od początku do końca imprezę po mistrzowsku, w skutek tego impreza była bardzo udana.

Wśród laureatów nagród indywidualnych w kategorii Kultura znaleźli się:

 1. Bartłomiej Kwiatkowski – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jako aktor teatralny, telewizyjny i filmowy zaangażowany jest w prestiżowe projekty międzynarodowe i ogólnopolskie, będąc zarówno ich artystą, jak i niejednokrotnie twórcą. Wraz z Teatrem Wierszalin brał udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Teatralnej w Indiach. Występował w teatrach w Polsce, w Indiach oraz Szwajcarii. Na stałe związany z międzynarodową platformą artystyczną Delirium Edition, krakowskim Teatrem Barakah, gdzie prowadzi zajęcia teatralne z kanonu Zbigniewa Herberta oraz rezydencją artystyczną AgitLAB w Portugalii. Związany jest także z fotografią.

2.Andrzej Frat – reżyser i scenarzysta. Absolwent reżyserii Wyższej Szkoły Technicznej na Wydziale Aktorstwa Mediów i Reżyserii w Zabrzu. Jako założyciel projektu Silesia MÓVIE Film aktywnie propaguje sztukę filmową wśród mieszkańców Śląska, w tym wśród osób najbardziej potrzebujących społecznego wsparcia. Twórca ogólnopolskiej kampanii społecznej przeciw tlenkowi węgla oraz autor powstałych na podstawie własnych przeżyć, nagłośnionych w ogólnopolskich mediach filmów o tytułach „Czadowy Film” i „Czadowy Dokument, czyli poleciałem na Ibizę”. Promując kampanię, był gościem ogólnopolskiej telewizji, prasy oraz stacji radiowych. Na zaproszenie artysty, w wyreżyserowanym przez niego spocie wziął udział znany polski aktor Artur Barciś.  Rok 2018 przyniósł reżyserowi Nagrodę Specjalną Gali Unikalni 2018 za działalność artystyczną i społeczną, a rok wcześniej otrzymał on wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Script Fiesta z rąk reżysera Macieja Ślesickiego za scenariusz do filmu „Wzgórze Nikodema”.

 1. Krzysztof Gołuch – uznany zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju artysta fotograf. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury oraz Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zdobywca I miejsca w największym konkursie fotografii prasowej w Polsce – GRAND PRESS FOTO 2018 w kategorii „Ludzie”. Jego wystawa pt. „W pracy” była prezentowana podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie, który jest jednym z najważniejszych festiwali fotografii w Europie Środkowo-Wschodniej. Prace Krzysztofa Gołucha zdobyły także główną nagrodę podczas konkursu Śląskiej Fotografii Prasowej 2018. Kolejne nagrody to: „Obiektywnie Śląskie” – 2 nagroda w kategorii fotografia, „O!Znaki Pracy 2018“ – nagroda w kategorii fotografia oraz nagroda specjalna Rektora Akademii Sztuk w Katowicach.
 2. Jadwiga Janowska – zdobywczyni głównej nagrody za fotoreportaż w kategorii YOUNG POLAND w prestiżowym konkursie GRAND PRESS PHOTO 2018. Jej prace były publikowane na portalach takich jak Fresh From Poland oraz The Hidden Photo. Studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Pierwsze fotograficzne kroki stawiała w gliwickiej grupie fotograficznej Aczkolwiek. Do najważniejszych wystaw i projektów, w których brała udział należą: DEBUTS, Eastreet oraz SHOWMEYOURUFO. Jest autorem zdjęć do kilku numerów magazynu Ultramaryna, ilustrowała książki autorstwa popularnego znawcy herbat świata „Czajnikowy.pl” oraz jest współautorem zdjęć do książki wydanej przez Muzeum w Gliwicach. Dokumentuje także wydarzenia dla Muzeum i Teatru Miejskiego w Gliwicach oraz wydarzenia muzyczne związane z festiwalem Tauron Nowa Muzyka.
 3. Paweł Franik – magister sztuki na kierunkach realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia. Absolwent Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Jako fotograf otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie organizowanym przez PHOTOGRAPHY MAGAZINE & GRANT. Prezentował swoje prace na wystawie w Rzymie jako finalista austriackiego konkursu ALFRED FRIED AWARD. Laureat licznych konkursów dziedzinie fotografii artystycznej na szczeblu międzynarodowym oraz ogólnopolskim. W swojej karierze brał udział w wystawach we Włoszech, Francji, Holandii, był także laureatem międzynarodowych konkursów – w USA, Francji, Austrii, Niemczech. Zawodowo: fotograf, motion graphic designer, operator kamery oraz właściciel studia kreatywnego FRANKIE CREATIVE.
 4. Jolanta Cybulska – tancerz, instruktor, choreograf oraz pedagog. Założycielka i prowadzącą studio Akademia Tańca Perfect w Knurowie, którego podopieczni młodzi tancerze odnoszą znaczące sukcesy ogólnopolskie. Wielokrotna Mistrzyni Śląska w tańcu towarzyskim, posiada najwyższą międzynarodową klasę „S” w tańcu sportowym. Jako finalistka Grand Prix Polski reprezentowała Polskę na turniejach polskich i zagranicznych. Tańczyła na wielu parkietach Europy, rywalizując z najlepszymi parami świata (m.in. Niemcy, Austria, Włochy, Łotwa, Czechy). Doskonaliła swe umiejętności współpracując z trenerami w Polsce oraz zagranicą. Uczestniczyła w warsztatach i szkoleniach z nowoczesnych technik tanecznych. Posiada bogate doświadczenie pedagogiczne, co z powodzeniem wykorzystuje w nauczaniu tańca dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.
 5. Milena Karpińska – tancerka, choreograf, pedagog oraz sędzia taneczny kategorii street dance. Prowadzi knurowską formację taneczną Hipnoteria, działającą przy Klubie Kultury Lokalnej Sztukateria w Knurowie. Grupa w ubiegłym roku zdobyła wyróżnienie w 21. Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „Róża”. Twórczyni choreografii dla zespołów tanecznych, które w ubiegłym roku zajęły wysokie miejsca w ogólnopolskich i wojewódzkich konkursach i festiwalach. Autorka choreografii do spektakli teatralnych, wystawionych między innymi w Słupsku i Katowicach oraz sędzia kategorii street dance w konkursach Rhythm & Style 2018 w Rybniku oraz Salt City Dance Festival w Wieliczce.
 6. Julia Powiecka – uczennica piątej klasy Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9 im Marii Konopnickiej w Knurowie. Autorka wielokrotnie nagradzanych komiksów o Przygodach Koziołka Matołka, a także autorka twórczości z motywem patriotycznym, gdzie w żartobliwy sposób opowiada historię powstania godła Polski w komiksie pod tytułem „Kajko i Kokosz. Chrzciny”, za który otrzymała I miejsce od Fundacji Kreska im. Janusza Christy oraz tytuł Przyjaciela Kajka i Kokosza w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym „Bazgroł”. Kolejną pracą z tej kategorii jest ruchoma rzeźba – instalacja przestrzenna, za którą Julia otrzymała nagrodę w konkursie upamiętniającym 25. rocznicę przystąpienia Polski do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
 7. Alicja Powiecka – uczennica siódmej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 9 im. Marii Konopnickiej w Knurowie. Interesuje się literaturą piękną, malarstwem i historią świata, jest laureatką i finalistką olimpiad przedmiotowych z języka polskiego i historii na szczeblu ogólnopolskim. Za komiks „Rodzinne więzi” z gatunku historical fiction otrzymała we wrześniu 2018 roku I miejsce w kategorii wiekowej 13 i 15 lat w ramach 29. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier pod hasłem „Nie ma jak rodzina”. Muzeum w Raciborzu podjęło z Alicją współpracę w sprawie wykorzystania pomysłu z jej pracy do zilustrowania lekcji edukacyjnych dla dzieci prowadzonych przez tę placówkę muzealną.

W gronie laureatów nagród zbiorowych w kategorii Kultura znaleźli się :

 1. Orkiestra KWK Knurów – prezes orkiestry to Mariusz Jurczak. Orkiestra prowadzona przez dyrygenta Mariusza Kowalczyka ma na swoim koncie: 7 klipów promujących Centrum Kultury w Knurowie, jak i zabytki powiatu gliwickiego z udziałem zespołów promujących miasto Knurów: Mażoretek Scarlet, Hipnoterii, zespołu Marzenie oraz solistów: Martyny Wolsztyńskiej, Michała Puchowskiego – wibrafonisty, Ewy Marii Gil – skrzypaczki, Anny Papiernik i Joanny Kani – klarnecistek. Na jednym z klipów można także zobaczyć współpracę ze sportowcami z klubu Aerokickboxing oraz występ orkiestry na lodowisku MOSiR wraz z pokazem freestyle na lodzie w wykonaniu Benjamina Spyry. W 2018 roku Orkiestra KWK Knurów wraz z Mażoretkami Scarlet została zaproszona do programu „Dzień Dobry TVN”, występując w Studiu TVN w Warszawie.
 2. Chór kameralny Slavica Musa – prezes chóru to Maria Bismor oraz dyrygent Tomasz Sadownik. Chór Kameralny „Slavica Musa” powstał w Knurowie w 1990 roku. W swoim dorobku artystycznym ma liczne występy na koncertach, konkursach i festiwalach w kraju i zagranicą. W ubiegłym roku chór zdobył Srebrny Dyplom w 4. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra w Cieszynie oraz II miejsce w ogólnopolskim 17. Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek. Jest także inicjatorem i organizatorem Dni Muzyki Chóralnej, które organizowane są w Knurowie cyklicznie od 1992 roku. W 2000 roku za wybitne osiągnięcia rozsławiające miasto, chór został wyróżniony przez władze miasta „Laurem Knurowa”.
 3. Męski zespół wokalny Calvi Cantores – prezes Stowarzyszenia Calvi Cantores to Mariusz Sęka oraz dyrygent Tomasz Sadownik. Zespół powstał w roku 2005 – od początku swojej działalności dał kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą, zdobywając szereg nagród w konkursach chóralnych i festiwalach. W roku 2018 zespół zajął: – I miejsce oraz otrzymał Grand Prix na 6. Konkursie Pieśni Chóralnej im. Czesława Prudla w Lyskach – II miejsce na 4. Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Muzyki Dawnej im. Gorczyckiego „Ars Longa” w Poznaniu – II miejsce na 3. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Białymstoku w kategorii Muzyka Współczesna – II miejsce na 3. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Białymstoku w kategorii Zespoły Wokalne. Zespół nagrał także oraz wydał płytę z muzyką poważną.
 4. Mażoretki Scarlet –zespół prowadzony przez instruktorkę Martę Jabłońską reprezentuje wysoki poziom artystyczny, uczestnicząc w licznych konkursach i festiwalach. W 2018 zajął I Miejsce w Ogólnopolskich Konfrontacjach Tanecznych Pasja Tańca oraz III miejsce na 6. Festiwalu Tanecznym Aplauz w Marklowicach. Zespół „Scarlet” wraz z Orkiestrą KWK Knurów wystąpił w programie telewizyjnym „Dzień dobry TVN”, ma także na koncie nagranie dwóch teledysków reprezentujących zabytki powiatu gliwickiego – Ratusz Knurów oraz Zamek Toszek.

Wyróżnienia indywidualne w kategorii Kultury otrzymali:

Joanna Kusy-Szpotańska – instruktor zespołów tanecznych Marzenie oraz Marzenie BIS, działających przy Centrum Kultury w Knurowie w Klubie Kultury Lokalnej Sztukateria.

Agnieszka Bielanik-Witomska – wokalistka oraz instruktor zespołów muzyczno-aktorskich, działających przy Centrum Kultury w Knurowie, prowadząca Studio Piosenki i Musicalu w Knurowie.

Marta Jabłońska – instruktor zespołu Mażoretek Scarlet, reprezentujących Centrum Kultury w Knurowie.

Jacek Waszak – muzyk, konferansjer, a nade wszystko asystent i koordynator podczas pierwszej w Polsce operacji wszczepienia sztucznego serca, wraz z zespołem chirurgów został laureatem konkursu Złoty Skalpel 2018.

Wyróżnienia grupowe w kategorii Kultura przypadła:

Zespół Taneczny Marzenie – prowadzony przez Joannę Kusy-Szpotańską, działający w knurowskim klubie Sztukateria, otrzymał wyróżnienie w kategorii tańca charakterystycznego podczas 11. Ogólnopolskiego Festiwalu Tanecznego „Róża” 2018

Zespół Taneczny Hipnoteria – prowadzony przez Milenę Karpińską, działający w knurowskiej Sztukaterii otrzymał wyróżnienie w kategorii tańca hip-hop podczas 11. Ogólnopolskiego Festiwalu Tanecznego „Róża” 2018

Studio Piosenki i Musicalu – prowadzone przez Agnieszkę Bielanik-Witomską, działające w Domu Kultury w Szczygłowicach ma na koncie liczne koncerty oraz spektakle. W tym roku był to m.in. musical „Dziewczynka z zapałkami”

Zespół Time To Go – zespół rockowy, który mieliśmy przyjemność usłyszeć na początku Gali w składzie: Sonia Biedrowska – śpiew. Maks Haponik – gitara solowa, Bartek Siemantowski – gitara, Kamil Kowalczyk – gitara basowa, Błażej Bęben – perkusja

Wyróżnienia sportowe: wolontariusze projektu Gram Kibicuję Pomagam, Damian Wdówka – APEK

Nagrody finansowe – sport – 1 grupa nagrodzonych:

1 Szymon Bobak Trójbój siłowy 5MP
2 Michał Bochniarz Trójbój siłowy 6MŚl
3 Dawid Pietrykowski Trójbój siłowy 3MP, 4MŚl
4 Jakub Ostrowski Trójbój siłowy 3MP, 4MP
5 Kacper Laxa Trójbój siłowy 3MP,4MP
6 Maria Kasprzyk Trójbój siłowy 3MŚ, 3MP
7 Sylwia Mularczyk Trójbój siłowy 1ME, 1MP,2MP
8 Norbert Kaczor Trójbój siłowy 2MP,3MP, 2PP,4PP
9 Eugeniusz Mehlich Trójbój siłowy 1ME, RP,2x1MPw
10 Tomasz Rutkowski Trójbój siłowy 4MP, 4MŚl
11 Dawid Ożga Trójbój siłowy 1MP
12 Aleksandra Potaczek Trójbój siłowy 1PP
13 Jagoda Karmowska Trójbój siłowy 1MŚl
14 Paweł Puławski Trójbój siłowy 5MŚl
15 Daniel Machulik Trójbój siłowy 1MP, 4PP, 3MŚl
16 Szymon Mątewski Kickboxing 1MS, 2MS, 1MPx2
17 Wiktoria Kamieniak BJJ 2PE,3PP, 2MŚl
18 Łukasz Gulcz Kickboxing 1MP, 2MP, 1LMFR
19 Alicja Stypułkowska BJJ 2ME,1MPx2,1PEx2
20 Jarosław Kraska Kickboxing 2MP, 3MP

Nagrody finansowe – sport – 2 grupa nagrodzonych:

21 Mateusz Godziejewicz BJJ 3MŚl
22 Krzysztof Sieprawski BJJ  3MPx2, 2PP
23 Anna Cora  Kickboxing 2MP, 3MP,1LMFR
24 Mateusz Parzybut    Wędkarstwo 1MMOK, 3GP
25 Jakub Lewicki Pływanie 2DMP, 3DMP
26 Patryk Zając Boks 3MŚl
27 Martyna Surówka Pływanie 1MŚlx2, 1DMŚl, DMP
28 Patrycja Nahibowicz Pływanie 5MŚl
29 Weronika Morciszek Pływanie 5MP,1MŚlx2, 3GPP
30 Kacper Przybyła Pływanie 1DMP
31 Paulina Biskup Jeździectwo 1PP
32 Julia Świstuń Pływanie 1DMP, 4DMP
33 Bartosz Ciesielski Wspinaczka sportowa 5PP, 3RPŚl,
34 Patrycja Aksman Wspinaczka sportowa 9PE,3DPŚl
35 Katarzyna Gola Jeździectwo 3MPj, 1PP, 4PP
36 Oliwia Sieprawska BJJ 1MP, 2MP
37 Damian Durkacz Boks  IP ME
38 Mateusz Kręplewski Kickboxing  IP 2MP
39 Adam Witkowski Kickboxing  IP 1MŚ

Nagrody finansowe – sport – 3 grupa nagrodzonych:

1 Artur Litwin Piłka nożna Działacz sportowy
2 Maciej Jaśkiewicz Trójbój siłowy 1DMP,2DMP
3 Askaniusz Sobierajski Kickboxing MŚx3, MPx4
4 Przemysław Wejner Kickboxing  IP Trener
5 Ireneusz Przywara Boks  IP Trener

Wyróżnienia – sport – 1 grupa wyróżnionych:

1 Borys Zakrzewski Piłka nożna Udział w turnieju
2 Bartłomiej Adamczyk Piłka nożna Udział w turnieju
3 Mateusz Rozumek Piłka nożna Udział w turnieju(1m)
4 Dawid Wiederek Piłka nożna Udział w turnieju(1m)
5 Krzysztof Nieradzik Piłka nożna Trener
6 Damian Kraska Piłka nożna Trener
7 Aleksander Kamieniecki Piłka nożna Udział w turnieju(1m)
8 Wojciech Noweliński Piłka nożna Udział w turnieju(1m)
9 Maksymilian Głód Piłka nożna Udział w turnieju(1m)
10 Leon Petelicki Piłka nożna Udział w turnieju(1m)
11 Oliwier Mikos Piłka nożna Udział w turnieju(1m)
12 Witold Antonowicz Piłka nożna Trener
13 Jakub Skowroński Koszykówka 1DMŚl,3DMŚl
14 Szymon Tobiasz Koszykówka 1DMŚl,3DMŚl

Wyróżnienia – sport – 2 grupa wyróżnionych:

15 Jacek Nowak Koszykówka 1DMŚl,3DMŚl
16 Grzegorz Nowak Koszykówka 1DMŚl,3DMŚl
17 Szymon Wąsik Koszykówka 1DMŚl,3DMŚl
18 Katarzyna Kubik Piłka nożna MP futsal, MŚl,
19 Marcin Rozumek Piłka nożna Trener
20 Adrian Kasprzyk Piłka nożna Trener
21 Marian Płaszczyk Lekkoatletyka Działacz sportowy
22 Paweł Wasiak Kickboxing Trener
23 Filip Frątczak Piłka nożna Udział w turnieju(1m)
24 Mateusz Banz Cross fit Spartan
25 Sławomir Tokarz Kickboxing, boks Trener Spartan
26 Karolina Musiolik Muay thai Spartan
27 Leszek Tokarz Kickboxing, boks Trener Spartan
28 Oliwer Nowok Boks, Jujitsu,Sambo Spartan

 

Wyróżnienia – sport – 3 grupa wyróżnionych:

APN rocznik 2005 – awans do II ligi wojewódzkiej trampkarzy – Tr. Kraska

APN rocznik 2006 – awans do II ligi wojewódzkiej młodzików – Tr. Nieradzik

APN rocznik 2008 – awans do IV ligi okręgowej orlików – Tr. Kasprzyk

APN rocznik 2009 – awans do IV ligi okręgowej orlików (r. 2009) i awans do V ligi okręgowej w roczniku starszym – Tr. Pietraczyk (zam. Gliwice)

+ APN rocznik 2011 – turniej „O puchar Tymbarku” 1 miejsce w powiecie (7 zawodników + tr. Rozumek i kier. Antonowicz)

Na zakończenie puszczono clip – Orkiestry KWK Knurów plus boksu.

Relacja: Agnieszka Łyko

Prezentacje multimedialne: