Knurów: Festyn Strażacki

0
618

Praca strażaka jest pewnego rodzaju misją, gdyż są wzywani tam, gdzie zachodzi potrzeba niesienia pomocy ludziom oraz środowisku naturalnemu. Strażacy-ratownicy ratują mienie i dobytek ludzki, często będące dorobkiem całego życia. Działają w miejscach, gdzie sytuacja wymaga przytomności umysłu i rozwagi, ale jednocześnie szybkiej reakcji, dużej wytrzymałości psychicznej i odpowiedzialności, a także właściwego zachowania się wobec poszkodowanych.

Dlatego dla wielu samo hasło „strażacki piknik” wystarczy, by rzucić wszystko i biec co sił w nogach. Wszyscy lubią i szanują strażaków za ich wysiłek oraz ciężką, szlachetną i przede wszystkim nieocenioną pracę. U niektórych ta pasja jest wyjątkowa, a wielu nigdy z niej nie wyrasta. Jest to związane z szacunkiem i uznaniem, którym strażacy się cieszą.

W sobotę, 4 września 2021 roku Centrum Kultury w Knurowie zaprosiło mieszkańców na niezwykle atrakcyjny „Festyn Strażacki”.

Impreza została zorganizowana w parku przy. ul. F.Ogana, rozpoczęła się o godz. 16:00. Trwała bite trzy godziny, ale godziny były tak interesujące, że mijały jak kwadranse, co jest zasługą przede wszystkim CK w Knurowie oraz jednostek strażackich i zaproszonych osobowości.

Jesienny piknik plenerowy obfitował w niespodzianki i z pewnością każdy z gości znalazł coś ciekawego dla siebie.

Pierwszą interesującą propozycją wydarzenia był bieg Drużyn Młodzieżowych przez tor przeszkód. W konkursie brały udział drużyny z OSP Knurów, OSP Niewiesze, OSP Chechło.

Później na torze przeszkód mogły wziąć udział dzieci i sprawdzić swoje siły i kondycje.

Kolejnym ciekawym punktem programu był pokaz ratownictwa technicznego – rozcinanie samochodu za pomocą specjalnych urządzeń hydraulicznych, aby wyciągnąć poszkodowanego po wypadku drogowym.

Po pokazie chętni mogli obejrzeć wyposażenie wozów strażackich, wsiąść do pojazdów i złapać za sikawki.

Barwnym akcentem festynu pod chmurką okazał się pokaz tanecznych umiejętności dzieci, który prowadziła młoda, doświadczona i pełna pozytywnej energii – Jagoda Rudnik.

Ponadto podczas imprezy wolontariusze zbierali fundusze na leczenie Nikodema Wójcickiego. Dziewięcioletni Nikodem to członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w OSP Knurów. Choruje na medubllastoma IV stopnia (nowotwór złośliwy mózgu -pień mózgu).

W dalszej fazie wydarzenia liczni uczestnicy mogli rozkoszować się do woli śpiewem knurowianki – Martyny Wolszyńskiej. Młoda artystka wszędzie, gdzie się pojawia, funduje słuchaczom pełen emocji występ. Tym razem też tak było.

Oczywiście, jak przystało na piknik rodzinny na imprezie nie zabrakło również degustacji waty cukrowej i popcornu.

Najmłodsi nie mogli narzekać, bo dla nich przygotowano kącik zabaw, w postaci kolorowych, dużych dmuchańców ( zamek i ciuchcia). Tego typu atrakcja dzieci przyciąga jak magnez, bo mali imprezowicze najbardziej na świecie uwielbiają taką formę rozrywki. Od razu poprawia im się nastrój, daje poczucie spełnienia i zadowolenia.

W parku stanął także namiot krwiodawstwa, gdzie można było uzyskać informacje i pobrać ulotki informacyjne.

Kluczowym założeniem organizatorów było zintegrowanie mieszkańców  miasta oraz ukazanie możliwości spędzenia wolnego czasu w przestrzeni plenerowej wśród rodziny, przyjaciół i lokalnej społeczności.

Festyn strażacki okazał się strzałem w dziesiątkę. Tego dnia nie tylko pogoda dopisała, ale i frekwencja, a z twarzy biesiadników właściwie uśmiech nie znikał.

Relacja: Agnieszka Łyko