Choć to dopiero czerwiec to od dłuższego czasu w Polsce panuje piękna, słoneczna, wręcz upalna pogoda, po prostu aura iście letnia. Taka pogoda to wymarzony moment na zorganizowanie festynu pod chmurką.

Dlatego 9 czerwca 2018 roku na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ul. Dworcowej 28, odbył się Festyn Rodzinny dla pracowników KWK Knurów-Szczygłowice.

Wydarzenie biesiadne zostało zorganizowane przez Dyrekcję KWK Knurów-Szczygłowice, a na jej przygotowanie zbiegły się aż trzy jubileusze: 25-lecie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, 115 lat KWK Knurów-Szczygłowice i 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę.

Impreza plenerowa rozpoczęła się od Finału Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Prezesa JSW. Podczas tego spotkania, na murawie walczyły cztery najlepsze drużyny: GG1-K, GG2-Sz, GG3-K i TW-K. Po prawdziwie piłkarskich bitwach, puchar Prezesa JSW  przypadł reprezentacji knurowskiej wentylacji – TW-K.  Drugą lokatę zajęła drużyna GG3-K, na trzecim miejscu uplasował się zespół GG2-Sz, a kolejną pozycję zajęła grupa GG1-Sz.

W Finałowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Prezesa JSW królem strzelców został – Grzegorz Krzyżowski, który za swe sportowe umiejętności został nagrodzony.

Na meczach nie zabrakło sympatyków i znawców futbolu, którzy wytrwale oglądali z trybun zmagania zawodników, gorąco ich dopingując.

By uprzyjemnić czas osobom przybyłym tego dnia na Stadion Miejski w Knurowie organizatorzy przygotowali cały ciąg atrakcji.

Ciekawym urozmaiceniem biesiadnej zabawy okazały się występy artystyczne na specjalnie przygotowanej scenie plenerowej.

Pierwszą muzyczną gwiazdą tegorocznego Festynu Rodzinnego, na którą z niecierpliwością wszyscy czekali był jeden z najbardziej rozpoznawalnych Zespołów śląskiej estrady – Arkadia Band.

Zespół Arkadia Band wywodzi się z Rudy Śląskiej i ma wieloletnie tradycje muzyczne. Od wielu lat Zespół występuje w składzie 6-osobowym: Dorota Pacholarz i Bogdan Morawiec (wokaliści i liderzy Zespołu), klawiszowiec – Sławomir Wrona oraz tancerki: Ewelina, Sylwia i Julia. Grupa wydała już 4 płyty, ma też na koncie niezliczone przeboje. Każdy ich koncert jest nie tylko ucztą muzyczną, ale też niezapomnianym widowiskiem (dzięki pełnym charyzmy liderom oraz pięknym i bardzo utalentowanym tancerkom prezentującym efektowne układy choreograficzne). Kompozytorem piosenek Zespołu jest Bogdan Morawiec, autorką tekstów Dorota Pacholarz. Utwory Arkadia Band utrzymane są w różnych klimatach muzycznych – pop, romantyczne ballady, rock’n’roll, dance, szlagiery, muzyka biesiadna. Wśród wielkich przebojów Zespołu można wymienić: „Za wszystkie piękne chwile”, „Melodia dwóch ser”, „Przyjaźń cierpliwa jest”, „Uroki lata, Grecki raj”, „Chcę swój dom”, „Sobą być”, „Jeszcze wszystko jest przed nami”, „Dla Ciebie zatrzymam czas”, „Dziołchy ze Ślonska”, „Kochaj mocno”.

Najnowsza płyta Zespołu Arkadia Band „Tam mój dom gdzie serce moje” ukazała się w kwietniu 2018 roku z okazji 10-lecia,  a swą premierę miał podczas Śląskiej Gali Biesiadnej. Na płycie znajdziemy szybkie, taneczne bardzo energetyczne kawałki, ale też sporo bardzo nastrojowych ballad oraz utwory w innych klimatach.

Z ogromną pasją grupa Arkadia Band, dała z siebie wszystko podczas wykonywania utworów na kompleksie rekreacyjno-sportowym przy ul. Dworcowej 28, czym wzbudziła entuzjazm publiczności.

Jednak prawdziwym gwoździem koncertu okazał się występ polskiego zespołu wykonującego muzykę z pogranicza disco polo i dance – Long & Junior.

Grupa Long & Junior zadebiutowała w 2000 roku, singlem „J.A.Z.D.A.”. Najbardziej znane utwory zespołu to: „Helenka”, „Tańczyć chcę”, „Śpiewać uczę się” oraz notowane: „Tańcz tańcz tańcz”, „Kolorowa sukienka” oraz „Bądź moją królową”. Teledyski do utworów „Tańcz tańcz tańcz” oraz „Kolorowa sukienka” zostały odtworzone na oficjalnym profilu Zespołu na portalu YouTube w sumie ponad sześćdziesiąt milionów razy.

Kompozycje Long & Junior zagrane na Stadionie Miejskim w Knurowie na żywo zdecydowanie zabrzmiały o wiele mocniej i dla tego publiczność była w siódmym niebie słuchając zaproszonych gości.

Ponadto uczestnicy wydarzenia mieli też okazję rozkoszować się do woli muzyką zespołu MjusiQ cover band.

Grupa MjusiQ  jest bardzo znana i lubiana przez mieszkańców Knurowa, ponieważ tworzą ją utalentowanie osoby wywodzące się ze społeczności lokalnej.  Zespół powstał w lutym 2016 roku czyli stosunkowo niedawno, ale mimo tak krótkiego stażu w swoim dorobku posiada kilkadziesiąt udanych koncertów na małych  klubowych scenach, jak i na dużych stadionowych arenach. Grupa także często wspiera potrzebujących, grając na imprezach charytatywnych, WOŚP itp.

Młodzi artyści specjalizują się w repertuarze z lat 60 ,70, 80 XX wieku i z powodzeniem przekazują słuchaczom energię jaka biła z tamtych lat.

Na ich koncertach głównie dominuje muzyka takich wykonawców jak: Led Zeppelin, Janis Joplin, Allman Brothers Band, Focus, Gary Moore, Roxette, Jamesa Browna, Eric Clapton, Mannam, Lynyrd Skynyrd, Wykonują niezwykle trudne partie instrumentalne rocka progresywnego. Ambicją rocka progresywnego było wzniesienie muzyki rockowej na wyższy poziom artystyczny. Utwory progresywnego rocka były często złożone i wyrafinowane, a wykonanie cechuje się wirtuozerią. Zespołowi MjusiQ  z pewnością się to udało dzięki wyjątkowo uzdolnionym i doświadczonym instrumentalistom oraz charyzmatycznej wokalistce.

Do grupy należą: Agnieszka Bury „AGHI”, Adrian Kowalski „ADI”,  Marcin Kuś „KUSIOL”, Krzysztof Skowroński „WODZU”, Krzysztof Galuszka „GAŁA”.

Trzeba przyznać, że widzowie na pikniku zostali całkowicie zauroczeni występem wokalistów, nie tylko warsztatem muzycznym, który przygotowali, ale także wyjątkową osobowością i temperamentem, zresztą nie pierwszy i nie ostatni raz.

Ponadto na plenerowej estradzie pokazały swoje niebywałe zdolności i niespożytą energię, tancerki ze szkoły nauki tańca Dance Academy z Knurowa, a także zaprezentowały skomplikowane chorograficzne układy taneczno-marszowe, piękne i zgrabne Mażoretki.

Szczególnie ciekawym punktem programu była musztra paradna zaprezentowana przez uczniów klas mundurowych ZSZ nr 2 w Knurowie pod przewodnictwem Sławomira Tokarza oraz występ kopalnianej orkiestry dętej.

W dalszej fazie festynu licznie zgromadzona widownia obejrzała pokaz ratownictwa górniczego przygotowany przez Pogotowie Okręgowe Stacji Ratownictwa Górniczego z Zabrza.

Podczas wydarzenia dużą furorę zrobiła grupa motocyklistów, która dumnie prezentowała swoje nieziemskie, nowoczesne i przepiękne maszyny. Następnie dla fanów ryczących jednośladów zaplanowano ciekawą przejażdżkę ulicami Knurowa.

Dla najmłodszych milusińskich również nie brakowało atrakcji. Jak powszechnie wiadomo, najmłodsi imprezowicze są najbardziej wymagającymi odbiorcami i by ich naprawdę zadowolić trzeba dobrze się postarać. Aby tego dokonać najlepiej użyć znanej recepty na udaną zabawę: ma być wesoło, kolorowo i zabawnie –  i tak też było.

Przez cały czas trwania imprezy funkcjonowało stoisko animacyjne, gdzie dzieci mogły się wyszaleć do woli. Najmłodsi biesiadnicy mieli do dyspozycji między innymi: kule wodne, dmuchane zjeżdżalnie. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się gry i zabawy, jak również malowanie buziek. Za uczestnictwo w konkursach i zabawach dzieciaki otrzymywały drobne nagrody w postaci  słodyczy.

Jak przystało na festyn nie zabrakło tez stoisk gastronomicznych, z których wydobywała się bardzo przyjemna, intensywna woń czym przyciągała zgłodniałych dorosłych biesiadników. Stragany gastronomiczne serwowały darmową grochówkę, grillowaną kiełbasę czy też uwielbiany przez męską płeć, złoty trunek – piwo. Chętni mogli oprócz tego zjeść popcorn, lody i  ugasić pragnienie sokami mrożonymi z owoców lub kawą mrożoną.

Prowadzeniem całego wydarzenia plenerowego podjął się w rzetelny i umiejętny sposób Bogusław Musiolik.

Zwieńczeniem Festynu Rodzinnego dla pracowników KWK Knurów-Szczygłowice była potańcówka na wolnym powietrzu, która trwała do godz. 21:00.

Pomimo przejściowych opadów deszczu frekwencja dopisała, zresztą można  było się tego spodziewać, skoro rozdano wśród pracowników ponad 2700 zaproszeń.

W założeniu organizatorów było zintegrowanie środowiska lokalnego poprzez relaks i zabawę. Bo przecież nic nie służy lepiej integracji pracowników, niż udana zabawa. Po wypełnieniu obowiązków na stanowiskach, warto poznać się lepiej podczas imprezy. Duża frekwencja mieszkańców Knurowa, mimo krótkotrwałych niesprzyjających warunków (obfitego deszczu oraz wyładowań atmosferycznych) pozwoliły w pełni zrealizować wyznaczony cel.

Relacja: Agnieszka Łyko

Foto: arc

2 KOMENTARZE

  1. szkoda, że nie wspomnieliście Państwo również o orkiestrze górniczej, która rozpoczynała część artystyczną festynu. Jest w orkiestrach dętych jakaś siła (w górniczych też). Grała tam całkiem przyzwoicie brzmiąca orkiestra Szczygłowice z dawnej kopalni Szczygłowice.

  2. warto też wspomnieć o jednym z najlepszych na świecie zespołów wykonujących taniec irlandzki. Mowa oczywiście o Salake z Gliwic, który był niewątpliwie „perełką” programu artystycznego podczas Festynu.

Comments are closed.