Knurów: Festyn integracyjny z okazji XIII Knurowskich Dni Integracji

0
718

Wspaniała zabawa i uśmiechnięte twarze najmłodszych i ich rodziców to obrazki, które można było zauważyć podczas Festynu Integracyjnego, który odbył się na placu w Centrum Handlowym „Merkury”.

Majowa impreza została przygotowana w sobotnie popołudnie (14 maja 2022 roku) w ramach XIII Knurowskich Dni Integracji ” Bądźmy Razem”.

Celem imprezy było zachęcanie całej społeczności knurowskiej do wspólnej zabawy, a także dostarczenie uczestnikom festynu wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju.

Dla tych, którzy odwiedzili Merkury przygotowano wiele niesamowitych atrakcji. W programie znalazły się m.in.: występy muzyczne, taneczne, wokalne, kabaretowe oraz koncert orkiestry.

Miłym akcentem było wręczenie medali za rajd rowerowy Kołu TRION z Knurowa.

Festyn rozpoczęły występy pięciu grup że Studia Tańca w Knurowie:

1) Grupa fancehallowa pod kierunkiem pani Natalii Bujewicz.- jedyna grupa w Knurowie, która tańczy ten styl

2) Grupa Potworki pod kierunkiem pani Dominiki Leśniowskiej-Pawlik – szesnaście energicznych dziewczynek, które zaczynają przygodę z tańcem

3) Grupa Mini Flow pod kierunkiem pani Barbary Gonsior – taniec z pomponami w rytmie disco-dance. Dziewczynki na co dzień trenują gimnastykę artystyczną

4) Ziomziomki -grupa trenująca hip-hop pod okiem pani Karoliny Rosłońskiej 5) Grupa Extreme – taniec hip-hop pod kierunkiem pani Dominiki Leśniowskiej-Pawlik.

Wszystkie grupy taneczne z wielkim aplauzem były nagradzane gromkimi brawami.

W drugiej części artystycznej zaprezentowała się grupa taneczna Abba Kids – jedyny w Polsce zespół wokalny śpiewający utwory legendarnej grupy Abby w wersjach z filmu Mama Mia. Zespół tworzą Amelia Witomska, Lena Mandok, Filip Łukaszczuk oraz znany knurowski aktor Jakub Krysiuk. Zespół ma za sobą występy w programach telewizyjnych, liczne sesje nagraniowe.

O godzinie 16:40 pojawiła się Grupa Zakręceni należąca do Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością pod kierunkiem pani Moniki Orlof -Jagiełło i pana Kamila Rajcy. Zakręceni przedstawili zabawę w stylu lat 20. I 30 ubiegłego wieku.

Na estradzie można było wysłuchać solistek z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi pod opieką pani Beaty Wapińskiej ( Sara Podgórska z klasy 7a – piosenka Easy On Me) oraz Oliwia Sacha klasa 5a – utwór „Wierna, Odważna i Prawa”).

Nie zabrakło też Orkiestry KWK Knurów z solistami pod kierunkiem pana Mariusza Kowalczyka. Zagrali utwory z repertuaru rozrywkowego i ludowego oraz utwory dla dzieci.

Potem widownia miała przyjemność posłuchać 19 letniej Marii Boiarko, która przed okupantem uciekła z Biedrańska. Teraz wraz z rodziną znalazła spokojną przystań w Knurowie. Ma duszę artystyczną – maluje obrazy i studiuje w Kijowie na trzecim roku, z powodu wojny uczy się zdalnie.

Później zaprezentowały się trzy grupy z Akademii Tańca Perfekt prowadzone. przez panią Jolantę Cybulską. W skład grup weszły: 1) Grupa Tip Top w wieku 9-10 lat – taniec hip hop. Grupa zajęła 3 miejsce na ogólnopolskim turnieju tańca. 2) Grupa Shadow w wieku 15 lat – taniec współczesny. Zajęła 1. Miejsce w ogólnopolskim festiwalu tańca o Pluszowego Misia w Sulechowie. 3) Grupa Tofifi Kids w wieku 7- 8 lat – taniec w stylu hip hop.

W kolejnej odsłonie wystąpił zespól Hipnoteria pod czujnym okiem instruktora i choreografa pani Mileny Karpińskiej-Garcorz. Ekipa hip hopowa składa się z ośmiu dziewcząt. Na co dzień trenują w Klubie Kultury „Sztukateria”. Hipnoteria w tym roku za swoje sukcesy na polu tańca została nagrodzona przez Prezydenta Miasta Adama Ramsa.

Następnie na scenę wkroczyły reprezentantki „Dziennego Domu Seniora” z Ośrodka Wsparcia (MOPS) pod czujnym okiem pani Marty Nizińskiej. Szalone seniorki udowodniły, że potrafią rozbawić przybyłych parodią skeczy z repertuaru „Dno” pt. Klub Seniora”.

Klamrą zamykającą część artystyczną okazały się dwie grupy z Laboratorium Tańca prowadzone przez panią Jagodę Rudnik.

W skład grup weszli:

1) dorośli z Grupy Salsation

2) Grupa tańca nowoczesnego Reakcja. To młoda stażem grupa taneczna, ale  ma już za sobą występ w teledysku zespołu DKA.

Festyn nie ograniczał się tylko do występów.

Dzieci i młodzież mogły się bawić w strefie „dmuchańców” skąd dobiegały śmiech i radosne okrzyki.

Bardzo bogato prezentowała się oferta stoisk gastronomicznych, oferowały np. popcorn, watę cukrową, frytki, lody, sorbety.

Dla tych co odwiedzili festyn pod chmurką czekały także stoiska rękodzielnicze – Caritasu Knurów oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Natomiast uczennice Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 kierunku kosmetyka i wizaż wraz z nauczycielami malowały na twarzach dzieci prawdziwe arcydzieła.

Kreatywną zabawę z koralikami dla małych knurowianek proponowała Miejska Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi oraz Zespół Szkół Specjalnych.

W miłej atmosferze czas festynu szybko minął. Z tej imprezy pozostanie wiele fotografii, dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników Festynu Integracyjnego.

Relacja: Agnieszka Łyko