Knurów: Dzień ze sztuką w MSP1

0
1416

 W Miejskiej Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Knurowie odbyło się spotkanie w ramach Dnia ze sztuką

Krzysztof Rumin – malarz i grafik był szczególnym gościem w Dniu ze Sztuką w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Knurowie, gdzie w budynku „B” przy ul. A. Koziełka 7 w czterech sesjach spotkało się z artystą około 265 uczniów, aby poznać tajniki sztuki tworzenia grafiki techniką linorytu. Towarzyszyła mu pani Anna Zawisza – Kubicka, która współpracuje ze szkołą od wielu lat podczas tworzenia wystaw Bliżej Sacrum w MG1, a obecnie w prezentowaniu najlepszych prac i najbardziej znanych artystów naszego regionu należących do Związku Polskich Artystów Plastyków w Gliwicach.
Krzysztof Rumin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, od 25 lat prowadzi dla dzieci i młodzieży w Zabrzu Klub plastyczny „Pastel”, jest także wieloletnim nauczycielem Liceum Plastycznego w tym mieście, a obecnie wykładowcą na wydziale wzornictwa w wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Gliwicach i znajduje jeszcze czas, aby dzielić się swoją pasją i opowiadać o procesie tworzenia grafik oraz obrazów olejnych. Tematem jego grafik są podróżujące Gracje, zaś obrazy olejne wypełniają piękne pejzaże.
Podczas spotkania z artystą uczniowie zostali zaproszeni do pracowni plastycznej poprzez obejrzenie filmu na temat działalności twórczej Krzysztofa Rumina, a następnie mogli doświadczyć techniki linorytu, dzięki obejrzeniu matryc różnych grafik oraz podjęciu prób ich wykonania pod okiem doświadczonego twórcy. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali efekty pracy wykonanej techniką linorytu, podziwiając kunszt, cierpliwość i dokładność oraz wyobraźnię Krzysztofa Rumina. Ta lekcja została przez wielu z nich oceniona jako bardzo ciekawa, ponieważ była okazją do praktycznego zastosowania poznanej techniki plastycznej oraz spotkania ze sztuką.

 

info: Barbara Hankus