Pogoda w niedzielę ( 16.06.2019r.)  to ciąg dalszy ładnej , słonecznej i ciepłej – czerwcowej aury, chociaż temperatura nie była już tak spektakularna.

Przy takich warunkach pogodowych knurowianie mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w niezwykłej imprezie –  w drugim dniu obchodu Dni Knurowa.

Całe wydarzenie odbyło się na Placu 700-lecia w Knurowie, gdzie rozbrzmiewała najpiękniejsza muzyka polska w wykonaniu wybitnych talentów wokalnych.

Teren wypełnił się nie tylko pełną paletą dźwięków i bogatym brzmieniem współczesnej muzyki, ale też gwarem towarzyszącym dobrej zabawie, bo jak powszechnie wiadomo knurowianie potrafią znakomicie reagować na żywiołową, świetną linię melodyczną, która łatwo wpada w ucho. W ten sposób  uwalniają się od zmartwień i trosk życia codziennego. Muzyka łatwa i przyjemna dodaje mieszkańcom Knurowa energii, motywuje do działania i wprowadza ich w pozytywny nastrój.

W tym celu organizatorzy czerwcowego święta muzyki z okazji urodzin Knurowa wszystko dobrze przemyśleli, idealnie przygotowali i perfekcyjnie zrealizowali. Jednym słowem plan działania został dopięty na ostatni guzik, by mieszkańcy byli zadowoleni z udziału w imprezie.

Niezwykły nastrój, dobrą energię i magię można było poczuć, gdy na scenie pod chmurką wystąpiły zespoły artystyczne Centrum Kultury w Knurowie oraz młodzi artyści ze Studia Piosenki i Musicalu działającym przy Centrum Kultury w Knurowie.

Młodzi artyści z prawdziwą pasją i zaangażowaniem pokazali na scenie na co ich stać  –  zademonstrowali oszałamiające umiejętności wokalne i popisy taneczne.

Sam początek koncertu już robił wielkie wrażenie, kiedy na scenie pojawili się: Scarlet Kadetki – taniec (opiekun Marta Jabłońska), Milena Prokop i Nadia Kaszuba – wokal (opiekun Jacek Żyła).

Następnie scenę opanowali młodzi artyści pokazując swoją pasję do tańca i ogromny talent: Hipnoteria Bis  – taniec (opiekun Milena Karpińska), Marzenie Bis – taniec (opiekun Joanna Kusy-Szpotańska).

Kolejni artyści, którzy się pojawili na estradzie plenerowej zademonstrowali publiczności również wysoki poziom m.in.: Hipnoteria – taniec (opiekun Milena Karpińska), Marzenie – taniec ( opiekun Joanna Kusy-Szpotańska).

Ponadto imprezę muzyczną uświetnili swoją obecnością młodzi artyści, którzy z niesamowitą lekkością i naturalnością pokazali co potrafią: Scarlet Seniorski – taniec (opiekun Marta Jabłońska), Studio Piosenki i Musicalu – wokal (opiekun Agnieszka Bielanik-Witomska).

Nie zabrakło też wspaniałych popisów tanecznych podopiecznych ze szkoły Dance Academy oraz Akademii Tańca „Perfect”.

Gorące latynoskie rytmy – Zumby i Salsation –  zatańczyli  z atomową werwą doświadczeni instruktorzy z Klubu NJN z Knurowa.

Wieczorem, o godz. 20:00 nadszedł czas na lekki, łatwy i przyjemny gatunek muzyczny czyli disco polo. Magia dźwięków disco polo uwodziła, wzbudzała emocje, poruszała publikę pod sceną. O muzyczne doznania zadbały trzy zaproszone zespoły – Focus – Quest – Junior.

Mieszkańcy Knurowa na festynie mieli okazję posłuchać i zobaczyć, efektownego, „pięknego i boskiego” Zbyszka Perkowskiego z zespołu Focus.

Focus – zaistniał pod koniec 1999 roku sprawą piosenki pt. „Podaruj dzieciom słońce”, która została nagrana wspólnie z Marcinem Millerem z zespołu Boys. W 2000 roku nakładem wytwórni muzycznej Green Star został wydany debiutancki album zespołu zatytułowany „Coś nowego”], na której znalazły się na niej piosenki, będące mieszanką muzyki disco polo i dance. Największą popularnością wśród fanów zespołu cieszyły się dwie piosenki z tego albumu, do których nakręcono teledyski: „Powiedz gdzie jesteś” i „Dziś oszalałem”. W 2001 roku został wydany drugi album pt. „Transformacja”, na których znalazły się piosenki disco polo utrzymane w stylu dance. Płyta ta zasiliła konto zespołu o kolejne trzy utwory: „Trzeba zmiany”, „Słoneczne lato”  i „Maria”. W 2003 roku po dwóch latach przerwy zespół Focus powrócił z kolejnym utworem pt. „Absolutnie Ty”.  W nowym składzie zespół zaprezentował się na VIII Festiwalu Disco Polo i Dance w Ostródzie. W 2004 roku ukazał się trzeci album pt. „Absolutnie Ty”, na którym znalazło się 10 piosenek disco polo utrzymanych w stylu dance z elementami muzyki techno i trance, w tym m.in. tytułowy utwór i dwie piosenki do których nakręcono teledyski: „Twoje ciało” i „Tydzień”, oraz nowa wersja utworu „Powiedz gdzie jesteś”.

Następnie z mocnym uderzeniem zagrała, zatańczyła i zaśpiewała grupa Quest.

Zespół muzyczny Quest –  powstał na początku 2000 roku z inicjatywy Dariusza Kilanowskiego, Jacka Kozakiewicza i Marcina Jasińskiego. W swojej dyskografii ma 3 albumy i liczne przeboje, w tym m.in.: „Te Quiero”, „Pozwól choć raz”, „Będę tu”, „Czemu tak”, „Droga, która mnie prowadzi”, „Nie zmieniaj nic”, „Stan równowagi”, „Niespotykana”, „Piekła dotyk” czy „Najpiękniejsza”.

Zwieńczeniem imprezy i podsumowaniem dwudniowego maratonu muzycznegio, okazał się wokalista zespołu Junior.

Grupa Junior – założona w 1994 roku w Białymstoku, przez dwóch braci Tomasza i Marcina Popławskich. Zespół ma na koncie trzy albumy. Zespół w dorobku ma albumy: „Zakręcone lato”, „Tamte dni nie wrócą”, „Poczuj ten rytm”. W 2007 roku drogi braci Popławskich się rozeszły. Tomasz wyleciał do Stanów Zjednoczonych, a Marcin pozostał w Polsce. W 2011 roku Tomasz Popławski nagrał w duecie z Krzysztofem Kasowskim „K.asa” utwór „Zabierz ze sobą mnie”.

Podczas wydarzenia dużą furorę zrobiła grupa motocyklistów, która dumnie prezentowała swoje nieziemskie, nowoczesne i przepiękne maszyny na Placu 700-lecia.  Fani ryczących jednośladów mogli w dowolnym momencie podziwiać, a nawet dosiąść „stalowego rumaka” i zrobić sobie na nim zdjęcie. Dodatkowo, chętni mogli skorzystać z przejażdżki  motocyklowej po Knurowie. Parada rozpoczęła się o godz.17:00, a zakończyła się kilkanaście minut później na placu w sąsiedztwie sceny.

Dzięki członkom Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Gliwickiego i jej dyrektor p. Beacie Miącz-Pałka, zgromadzeni na placu mogli podziwiać efektowne wyskoki z „antka”. Jak również doskonałe i gładkie lądowania skoczków zaznaczających na niebie swoją obecność świecami dymnymi oraz bardzo efektowną flagą narodową.

Wspaniałym uzupełnieniem i jednocześnie najbardziej widowiskową częścią imprezy była eksplozja kolorów. W tym roku wystrzały kolorów holi odbyły się po raz trzeci w historii obchodów Dni Knurowa. Atrakcyjna, zabawa została entuzjastycznie przyjęta przez mieszkańców w poprzednich latach, jak i tym razem, więc za rok prawdopodobnie będzie powtórzona.

Po za tym, w trakcie urodzin miasta została przeprowadzona w godzinach od 15:00 do 21:00 akcja rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku i Komórek Macierzystych.  Do Bazy Fundacji DKMS, w ciągu dwóch dni zarejestrowało się 78 osób.

W trakcie drugiego dnia urodzin miasta, wolontariusze zbierali fundusze na leczenie Gabriela Pasieki. Historia Gabriela – urodził się 24 marca 2016r, w dziewiątym miesiącu ciąży, jednak po urodzeniu trafił na oddział Patologii Noworodka zabrzańskiego Szpitala Klinicznego z rozpoznaniem wrodzonego zespołu wad Dodatkowe konsultacje lekarskie wskazywały na zespół wad genetycznych zwany Zespołem Nagera. Malec cierpi na przedwczesne skostnienie szwu czaszkowego (Tzw. Kraniostynozę), mikrocję prawego ucha z atrezją kanału słuchowego, przykurcze stawów oraz deformację nóżki zwaną wrodzoną stopą płasko – koślawą. Przeprowadzone dotąd liczne konsultacje i badania genetyczne nie przyniosły żadnej odpowiedzi. Obecnie Gabryś znajduje się pod wielospecjalistyczną opieką lekarską i terapeutyczną. 3 lata ciężkiej pracy pozwoliły mu osiągnąć stan określany mianem niepełnosprawności sprzężonej. Gabryś pomimo swojego wieku nie mówi, nie chodzi, porusza się na wózku tylko z pomocą osoby trzeciej, ma poważne trudności w komunikacji i wymaga stałej, całodobowej opieki i wsparcia przy najprostszych czynnościach takich, jak choćby jedzenie. Obecnie największym wyzwaniem jest operacja rekonstruująca kanał słuchowy i ucho, przywracająca w miarę normalne słyszenie.

Organizatorzy festynu nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach. Dla nich przygotowano wiele atrakcji, m.in.: karuzele – crazy dance, łabędzie, dmuchańce,  kule wodne, euro bungee, zbijanie piramidy piłeczką, cymbegraj air hockey i wiele innych. Chętne dzieci miały okazję skorzystać z artystycznego malowania twarzy czy krótkiej przejażdżki kucykiem. Podczas zabaw młodym uczestnikom imprezy plenerowej do wieczora nie schodził uśmiech z twarzy i były bardzo szczęśliwe, że mogły wziąć udział w fajnych zabawach.

Nie zabrakło też kramów oferujących dla dzieci różnego rodzaju zabawki, balony, maskotki, które były przez cały czas okupowane przez małych imprezowiczów.

Dla dorosłych zaś czekały smaczne degustacje kulinarnych specjałów np. grillowana kiełbaska, hamburgery, zapiekanki, hot-dogi, frytki belgijskie,  oraz inne rarytasy przygotowane przez punkty gastronomiczne. Osoby zainteresowane konsumowaniem miały także możliwość zjedzenia popcornu ,gofrów, waty cukrowej, serów z Istebnej i Koniakowa, lodów, jak również mogły ugasić pragnienie zimnymi napojami, a smakosze złotego trunku mogli zaopatrzyć się w ten żółty napój z pianką.

O sprawny przebieg całego wydarzenia zadbał w profesjonalny sposób  Paweł Zięba – dziennikarz radiowy konferansjer, DJ, animator, aktor. Pracuje głosem : przy produkcji reklam, prezentacji, filmów instruktażowych, przez 12 lat w roli prokuratora w serialu W11 (produkcja TVN).

Uroczystość urodzinowa Knurowa dostarczyła uczestnikom imprezy mnóstwo emocji, humoru, wiele atrakcji i sporo dobrej zabawy. Wydarzenie nie tylko pozwoliło się odprężyć od codzienności, ale również zostawiło po sobie mnóstwo niezwykłych wspomnień, które będą mieszkańcom Knurowa towarzyszyć jeszcze przez dłuższy czas.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, również święto Knurowa. Nie na długo, bo czas pędzi do przodu, więc rok szybko minie i ponownie odbędą się Dni Knurowa, na które już z wyprzedzeniem serdecznie zapraszamy.

Relacja: Agnieszka Łyko