Knurów: Ćwiczenia obiektowe strażaków

0
224

W ubiegłym tygodniu, w Knurowie miały miejsce ćwiczenia obiektowe z wykorzystaniem systemu gasząco-tnącego Coldcut Cobra, którego jednostka w Knurowie stała się posiadaczem, znacznie zwiększając swój potencjał ratowniczy. Szkolenie przeprowadzili instruktorzy z Armatec Fire & Rescue, którym dziękujemy za profesjonalizm i rzetelność.

Działanie tego systemu szwedzkiej produkcji umożliwia przebicie się przez materiały budowlane i inne elementy prądem wody podawanym pod ciśnieniem ok. 300 bar, z zawartością specjalnego ścierniwa. Po przebiciu się do wnętrza pomieszczenia zostaje ono wypełnione mgłą wodną, ograniczając rozwój pożaru. Zastosowanie tego systemu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo strażaków podczas takich działań, ponieważ – w zależności od przyjętych priorytetów ratowniczych – ograniczona zostaje natychmiastowa konieczność wprowadzania ratowników do strefy niebezpiecznej celem natarcia na pożar. Dodatkowym atutem wykorzystania urządzenia jest fakt, że zużywa ono niewielką ilość wody (ok. 60 l/min) – co znacznie ogranicza straty popożarowe.

Urządzenie jest na wyposażeniu nowego średniego pojazdu gaśniczego, który niedawno trafił do jednostki ratowniczo – gaśniczej w Knurowie (więcej informacji wkrótce).

Przedmiotowe wydarzenie zakończyło cykl ćwiczeń obiektowych realizowanych w obiekcie przeznaczonym do rozbiórki.

Info: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach