Jeżeli natura stworzyła nas do dawania, mamy otwarte dłonie i serca od pierwszych chwil życia.

W myśl tej zasady wielu mieszkańców Knurowa po raz kolejny udowodniła, że są ludźmi wielkiego serca, o ogromnej wrażliwości  na ludzkie krzywdy i cierpienia.

O szeroko otwartych sercach knurowian na ludzi dotkniętych przeciwnościami losu można było naocznie się przekonać w dniu 2 września 2018 roku na Charytatywnym Turnieju Piłki Nożnej i Siatkówki Plażowej.

Mieszkańcy Knurowa licznie odpowiedzieli na apel organizatorów – przyszli, zaangażowali się i szeroko rozchylili swoje portfele, by pomóc choremu Michałowi.

Michał ma prawie trzynaście lat i mieszka w Knurowie. W drugiej połowie kwietnia 2018 roku pojawiły się u niego pierwsze, niepokojące objawy choroby, jeszcze wtedy rodzice nie wiedzieli, że jest to nowotwór. Był leczony na grypę żołądkową kiedy zaczął  wymiotować, następnie gorączka, która wystąpiła została potraktowana jako zapalenie dróg moczowych. Antybiotyki działały przez dwa dni po czym  wszystkie objawy powróciły jak bumerang. Ostatecznie skierowano chłopaka do Zabrza gdzie wykonano szczegółowe badania USG i rezonans po których ostatecznie zdiagnozowano chłoniaka nieziarniczego. Michał wymaga leczenia za pomocą leku Rituksimab, który nie jest refundowany przez NFZ.

Michał interesuje się piłką nożną. Ma bogate pokłady wiedzy i aktywnie spędza czas goniąc za piłką. Jego ulubioną drużyną jest FC Barcelona. Gry komputerowe niezwykle go absorbują, chętnie też spędza czas z rówieśnikami na planszowych potyczkach. Dużo czasu spędza na świeżym powietrzu, a dwa rowerowe koła napędzają jego akumulatory.

Dla Michała zorganizowano w/w turniej na kompleksie boisk wielofunkcyjnych MOSiR przy Alei Lipowej 12 w Knurowie Charytatywny Turniej Piłki Nożnej i Siatkówki Plażowej pt. „ Gramy dla Michała”.

Start turnieju rozpoczął się o godz. 9:00 i do rywalizacji przystąpiło 20 drużyn piłkarskich i 8 drużyn siatkarskich.

Zespoły piłkarskie zostały podzielone na 3 kategorie.

W skład pierwszej kategorii weszły drużyny dorosłe: Wyspa Team, Rodzice Apn 2009, GKP Team, Orlik Team, Stop ISIS, HDK Team, Rossmany, Młodzi sportowcy.

W skład drugiej kategorii weszły reprezentacje rocznika 2009 : APN Knurów,  APN Knurów II, AP Team Gliwice, Orlik Blachownia, Gwiazda Ruda Śląska,  Gwarek Zabrze

W skład trzeciej kategorii  weszły zespoły rocznika 2010: APN Knurów, APN Knurów II, Orlik Blachownia, AP Team Gliwice, Progress Andrychów, Gwarek Zabrze.

W skład drużyn siatkarskich weszli: Magda Team, Bolek i Lolek, Wczorajsi, Trenerzy TKKF,  Piotr Kamiński /Jakub Teper, Pets Play, Siwy Team, TDI Team.

Interesującym wydarzeniem na turnieju okazał się mecz GKP kontra Przyjaciele APN Knurów, na który wszyscy z niecierpliwością oczekiwali.

Miłą niespodzianką w tym spotkaniu było uczestnictwo braci Łukasza i Rafała Wolsztyńskich czyli zawodników Górnika Zabrze, którzy zasilili zespół GKP.

Zmagania sportowe dostarczyły niesamowitych wrażeń ruchowych, sporą dawkę sportowej adrenaliny i pozwoliły w miłej atmosferze spędzić niedzielny dzień. Sportowcy z ogromną determinacją i chęcią zdrowej rywalizacji reprezentowali swoje drużyny.

A grze z zaciekawieniem przyglądała się zgromadzona publiczność, która zagrzewała swoich idolów do walki za pomocą własnych dłoni i gardeł.

Jednak mecze nie wyłoniły zwycięzcy, bo nie o to chodziło. Główną  istotą było pokazanie, że Razem Możemy Więcej czyli pomoc dla Michała.

I jak to zwykle bywa z imprezą tego typu najważniejszą sprawą jest angażowanie się w zbiórkę pieniędzy na szczytny cel. Tym razem szlachetna misja była skierowana na wsparcie dla chorego Michała w jego walce z chorobą.

Na licytacji „Darów Serca” można było zakupić ciekawe przedmioty i atrakcyjne gadżety sportowe otrzymane od osób, którym leży na sercu dobry los Michała. Hobbiści gadżetów sportowych mogli nabyć,  między innymi: piłkę z autografem Ronaldo , piłkę reprezentacji Polski,  koszulkę BVB , koszulkę Menchesteru , koszulkę Górnika Zabrze , koszulkę Łukasza Podolskiego z KOBE,  koszulkę z autografem Messiego.

A loterii można było zdobyć miedzy innymi: piłki , plecaki , kubki , bidony wiele innych atrakcyjnych „Darów Serca”.

Cały dochód uzyskany w czasie akcji został przekazany na konto chorego Michała. Dzięki temu chłopiec będzie miał szansę zrealizować swoje marzenie – powrót do zdrowia.

Były też atrakcje nie tylko sportowe, ale też dla ciała czyli stoiska  gastronomiczne serwujące bardzo pyszne dania gorące. Chętni mogli delektować się smakiem potraw, a  później uczestniczyć czynnie w wydarzeniu charytatywnym.

W czasie imprezy sportowej powodzeniem cieszyły się przepyszne domowe wypieki i smaczna kawa czy herbata, które w efekcie również zasiliły konto Michała.

Na Charytatywnym Turnieju Piłki Nożnej i Siatkówki Plażowej nie zapomniano również o najmłodszych. Dla nich przygotowano dmuchane atrakcje.

Jednocześnie każdy kto miał ochotę mógł wykonać sobie selfie z Apkiem -maskotką klubową Akademii Piłki Nożnej w Knurowie oraz z maskotkami z bajek: Minionkiem, Kaczorem Donaldem, Myszką Minnie, słoniem z My Travel.

W trakcie wydarzenia chętni mogli zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku kostnego i komórek macierzystych.

Ogółem w dniu 2 września 2018 roku zarejestrowało się do DKMS 26 osób.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród ponad 30 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Dlatego, by zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów chorych na białaczkę, zorganizowano apel do mieszkańców Knurowa.

Na zakończenie wręczono wyróżnienia wszystkim sponsorom, partnerom i osobom zaangażowanym w to wielkie przedsięwzięcie.

Główni organizatorzy całego przedsięwzięcia to: Akademia Knurów oraz „ Gram, Kibicuję, Pomagam” – Jacek Szurgot, jak również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Knurów.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: portal informacyjny – iKnurów.pl oraz tygodnik – Przegląd Lokalny.

Relacja: Agnieszka Łyko