Knurów: Bieg Pamięci Tragedii Górnośląskiej 1945 roku

0
264

Knurów:

I Bieg Pamięci Tragedii Górnośląskiej 1945 roku

W dniu dzisiejszym (tj.24.10.2021r.) odbył się I BIEG PAMIĘCI TRAGEDII ŚLĄSKIEJ 1945 – ma on upamiętnić m.in ofiary mordu, internowania, których liczba sięga ponad 70.000.

Organizatorem całego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej, które tak je opisuje: „Pamięć o Tragedii Śląskiej podtrzymywana jest przez coraz mniej liczną grupę rodzin, związanych udziałem członków rodzin w wydarzeniach roku 1945 i kolejnych bolesnych lat i strat (liczba ofiar czyli pomordowanych, wywiezionych, internowanych sięga ponad 70.000). Chcemy tę pamięć podtrzymać!”
Aby więc podtrzymać pamięć tych wydarzeń, uczestnicy biegu wyruszyli w 6km trasę z Nieborowic do Knurowa.
Bieg rozpoczął się symbolicznym złożeniem kwiatów pod obeliskiem z napisem „1939 PAMIĘCI POMORDOWANYCH PRZEZ HITLEROWCÓW W OBOZIE PRZEJŚCIOWYM W NIEBOROWICACH”, zaraz po tym uczestnicy ruszyli do wspólnego, równego dla wszystkich biegu.
Meta znajdowała się w Knurowe przy Miejskiej Szkole Podstawowej nr.2 im. Karola Miarki, gdzie wszyscy otrzymali pamiątkowe medale za ukończenie biegu.
Następnie przy wejściu do szkoły gdzie znajduje się tablica ” W HOŁDZIE ŚLĄZAKOM – OFIAROM TERRORU STALINOWSKIEGO PRZEŚLADOWANYM W OBOZACH PRACY W KRAJU W ZSRR W 1945 ROKU” złożono symboliczny bukiet kwiatów.

” Jak długo pamięta się o ludziach godnych czci, tak długo Ci ludzie żyją „.

Patronat nad biegiem objął Prezydent Knurowa, Adam Rams.
Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO.

Koordynatorem projektu był Piotr Koj – reprezentujący Zarząd Stowarzyszenia . Wsparciem i pomocą służył Marian Gruszka i Michał Piszer. Uczniowie klas mundurowych knurowskiego ZSZ nr 2 pod okiem sierżanta Sławomira Tokarza. Wydział Ruchu Drogowego KMP Gliwice, pod okiem komisarza Janusza Szydło, knurowska Straż Miejska. Udział w biegu wzięli biegacze: AKB Knurów, Klub Leniwych Biegaczy,KB Orły z Knurowa, Zatyrani Pilchowice oraz osoby niezrzeszone.

tekst: Oliwia Duraj.

⬇️⬇️⬇️