Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta.

Dzień Górnika co roku przypada w tym samym terminie – 4 grudnia. Święto to obchodzone jest wszędzie tam, gdzie spod ziemi wydobywa się skarby, które pod jej pokładami ukryła natura.

Barbórka to przede wszystkim święto górników, ale nie tylko. Tego dnia świętują także geolodzy i inne osoby związane zawodowo z poszukiwaniem paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny.

Dzień Górnika to chyba najbardziej śląskie święto ze wszystkich. Dlatego dzisiaj – 4 grudnia 2018 roku górnicy w galowych mundurach oraz ich rodziny z Knurowa zgromadzili się w kościołach na uroczystych nabożeństwach.

Na rannej mszy (9:30) w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył Proboszcz ks. Krzysztof Tabath. Na Eucharystii nie zabrakło Prezydenta Miasta Knurów Adama Ramsa wraz z zastępcą Piotrem Surówką oraz Przewodniczącego Rady Miasta Tomasza Rzepy wraz z radnymi Rady Miasta, jak również samorządowców z Knurowa. W Dniu Górnika nabożeństwo nabrało większej mocy za sprawą figurki św. Barbary, która została umieszczona w centralnej części kościoła. Figurkę wyrzeźbił w latach 60 Henryk Burzca.

Natomiast uroczystą sumę,  o godz. 10:00 –  w Parafii pw.śś  Cyryla i Metodego celebrował ks. Proboszcz Mirosław Pelc, który podczas kazania życzył wszystkim górnikom, emerytom i pracownikom kopalń, aby św. Barbara zawsze opiekowała się nimi i chroniła ich przed nieszczęściami podczas pracy. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele powiatowi na czele z Wicestarostą Powiatowym Ewą Jurczygą. Piękną oprawę udzieliły poczty sztandarowe górnicze oraz miejscowych organizacji społecznych, a także Orkiestra Dęta KWK „Knurów” pod batutą Mariusza Kowalczyka.

Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz w asyście orkiestry KWK „Knurów”, pocztów sztandarowych oraz oficjeli pod pomnik Tragicznie Zmarłych Górników w parku przy ulicy Dworcowej,  gdzie odegrano hymn państwowy i hymn górniczy oraz złożono kwiaty.

Relacja: Agnieszka Łyko