Po raz drugi knurowscy entuzjaści kolarstwa mieli wspaniałą okazję uczestniczyć w największym wydarzeniu sportowym w Polsce czyli Tour de Pologne. Światowa czołówka kolarzy przejechała przez Knurów 6 sierpnia 2018 roku w ramach rywalizacji na trzecim etapie tegorocznego 75. Tour de Pologne UCI World Tour.

Tour de Pologne (pol. Wyścig dookoła Polski), to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie.

Tegoroczny Tour de Pologne UCI World Tour 2018 rozgrywany jest w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 90 urodziny wyścigu narodowego.

Kolarze w ramach 3. etapu wyścigu Tour de Pologne mieli do pokonania płaski odcinek o długości 139 kilometrów. Peleton wyruszył  ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie, śmignął przez Knurów kierując się do mety w Zabrzu, która została umiejscowiona przy stadionie Arena Zabrze.

Na trasie Chorzów – Zabrze ulokowano trzy Lotne Premie LOTTO: Ruda Śląska (ok. 16:06), Rybnik (ok. 17:42) oraz Knurów (ok. 18:10), a także Górska Premia TAURON IV kategorii w Rybniku (ok. 17:45). Po przyjeździe do Zabrza (ok. 18:26) peleton kolarski pokonał cztery sześciokilometrowe rundy i zafiniszował na ul. Roosevelta przy Arenie Zabrze – stadionie Górnika (ok. 19:10).

Nim sportowcy dotarli do Knurowa, na moment w miejscu premii zatrzymała się kolorowa i głośna kolumna reklamowa wyścigu zagrzewająca kibiców do dopingu.

Ponadto Prezydent Miasta Knurów Adam Rams w asyście Wiceprezydenta Miasta Knurów Piotra Surówki i Sekretarza Miasta Knurów Piotra Dudło przywitał byłych czołowych polskich kolarzy – Czesława Langa i Lecha Piaseckiego.

Czesław Lang to polski kolarz torowy i szosowy, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata. Czesław Lang jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski oraz zwycięzcą wyścigu Tour de Pologne. Po zakończeniu kariery sportowej działacz sportowy. Obecnie jest dyrektorem generalnym firmy Lang Team oraz organizatorem największego sportowego wydarzenia w Polsce, wyścigu Tour de Pologne.

Lech Piasecki –  polski kolarz szosowy i torowy, mistrz świata amatorów (1985) i torowy mistrz świata zawodowców (1988), zwycięzca Wyścigu Pokoju, pięciu etapów w Giro d’Italia, lider Tour de France.

W poniedziałkowe popołudnie sportowcy błyskawicznie przemknęli przez ulice Knurowa, a zwłaszcza przez ul. Kosmonautów, gdzie została ulokowana premia specjalna przed wjazdem do Zabrza. Kolarze przekraczając tzw. lotną premię w Knurowie dali z siebie wszystko, gdyż walczyli o cenne punkty. Mimo zmęczenia fizycznego i psychicznego oraz dość wysokiej temperatury nie opuścił ich duch sportowej rywalizacji i tym samym licznie zgromadzonej widowni dostarczyli morze doznań.

Udział Knurowa w zawodach to wspólna inicjatywa organizatora wyścigu oraz władz miejskich. Prestiżowe wydarzenie jest doskonałą okazją do wypromowania Knurowa, a także niezwykłą frajdą dla mieszkańców, którzy mogli naocznie podziwiać zawodników peletonu.

Przejazd grupy kolarzy przez Knurów to także wielkie medialne wydarzenie – zmagania sportowców transmitowały na żywo: TVP Sport,  TVP1 i Eurosport 2, docierając do kibiców kolarstwa na całym świecie.

W finiszu 3. etapu 75. Tour de Pologne z Chorzowa do Zabrza ( 139 km), przez Knurów najszybszy okazał się Kolumbijczyk – Alvaro Jose Hodeg (Quick-Step Floors) i został nowym liderem klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął Nowozelandczyk – Daniel McLay (Team EF Education First), a trzecia lokata przypadła Niemcowi – Andre Greipel (Lotto-Soudal). Najszybszy z Polaków Paweł Franczak (CCC Sprandi Polkowice) był szesnasty.

Premia specjalna w Knurowie padła łupem Belga Jenthe Biermansa (Team Katusha-Alpecin), który wygrał także lotną premię w Rybniku, dzięki czemu utrzymał koszulkę Najaktywniejszego Zawodnika LOTTO. Jedyną górską premię w Rybniku wygrał Polak – Michał Paluta i to on nadal przewodzi klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON.

Aby uświetnić to niecodzienne wydarzenie sportowe, zorganizowano na kompleksie boisk przy MSP nr 6 Festyn Rekreacyjno-Sportowy z wieloma atrakcjami. Impreza odbyła się w okolicy ul. Kosmonautów, gdzie kolarze zmagali się podczas lotnej premii. Festyn był idealnym uzupełnieniem 3. etapu 75. Tour de Pologne oraz dobrą okazją do integracji lokalnego środowiska, połączoną z grupowym kibicowaniem na imprezie rangi międzynarodowej.

W czasie Imprezy Rekreacyjno-Sportowej na scenie, o godz.17:00 –  wystąpił z młodzieńczą werwą zespół „Last Room”. Grupa ma w swym repertuarze odświeżone klasyki z rock n’rollowej półki i choć gra od niedawna, to w żaden sposób nie umniejsza jej możliwości. Artyści są pozytywnie zakręceni i skutecznie zarażają swoją niespożytą energią fanów muzyki rockowej, za którą przepadają.

Ciekawym punkiem festynu, na którą wszyscy czekali była radosna zabawa z eksplozją kolorów czyli jednoczesne wyrzucenie przez zgromadzonych w powietrze kolorowego proszku.

Festyn obfitował także w różnego rodzaju konkursy sportowe oraz szereg innych atrakcji, m.in.: bańki mydlane, brokatowe tatuaże, malowanie twarzy, strefa chillout, które umilały czas kibicom czekającym na peleton 75. Tour de Pologne UCI World Tour.

Oprócz tego na kompleksie boisk przy MSP nr 6 dla zgłodniałych kibiców zostały usytuowane stanowiska gastronomiczne typu „foodtruck” i każdy kto miał ochotę posilić się mógł z tej propozycji skorzystać. Natomiast najmłodsi mieszkańcy Knurowa mogli do woli pałaszować watę cukrową, popcorn i zabawiać się na dmuchanych zamkach.

Organizatorem całego przedsięwzięcia był Knurów –  zawsze po drodze , Centrum Kultury oraz MOSiR Knurów. Patronat medialny objął portal informacyjny iKnurów.pl i Przegląd Lokalny.

Relacja: Agnieszka Łyko