Knurów: 30 lecie Klubu HDK PCK im. dr F.Ogana

0
474
Knuròw:
    Klub HDK PCK im.Floriana Ogana w Knurowie spotyka się dzisiaj na uroczystym podsumowaniu działalności w bieżącym roku. To również okazja do podsumowania okrągłej, bo 30 rocznicy powstania Klubu Honorowych Dawców Krwi w Knurowie.
 
  Wśród gości zaproszonych na uroczystość znaleźli się m.in:
Prezydent Miasta Adam Rams, Przewodniczący Rady Miasta Knurów Tomasz Rzepa wraz z małżonką, Zastępca Prezesa LWSM Knurów – Wojciech Kołodziej z małżonką, Przewodniczący ZZ Mechanicznej Przeróbki węgla – Adam Jeliński, Prezesi knurowskiego marketu budowlanego Bricomarche – Cecylia i Aleksander Matusiak, przedstawiciel knurowskiego Centrum Kultury – Kacper Kubik.
 
   Uczczono symboliczną minutą ciszy, działaczy Klubu, którzy zmarli: śp. A. Polak, B.Leginowicz, J.Pikulski, St.Frydrch, St.Marciniak, G. Stachowiak i inni.
 

Wyróżnienia i puchary otrzymali w trakcie dzisiejszej uroczystości:

za 30 lat – Stanisław Bogumił, Stanisław Gdowski, Socik Krzysztof i Arkadiusz Wojdowski

za 25 lat – Zbigniew Kuśmierz, Małgorzata Bogumił, Tadeusz Tchórzewski

za 20 lat – Ryszard Krygiel

Serce za Serce : Ewa Klar, Danuta Tumula i Dariusz Bednarczyk

Odznaki Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi:

Krzysztof Hoffman, Artur Klatecki, Franciszek Trela, Małgorzata Haider,

===

 
   30 lecie Klubu to szmat czasu, ogrom wykonanej pracy i tysiące litrów oddanej krwi. Setki zorganizowanych otwartych akcji poboru krwi.
  W 1990 roku dokładnie 19 września, zostaje zarejestrowany Klub HDK PCK – założycielem jest Stanisław Bogumił. Rok 1997 członkowie Klubu biorą udział w pomocy podczas powodzi – zbierają meble, środki czystości, wodę i ubrania, które trafiają do potrzebujących z Bukowa, Turzy i Budzisk.
 W roku 1998 staraniem Zarządu Klubu, zostaje nadany patronat i Klub oficjalnie od tego momentu jest Klubem imienia dr Floriana Ogana w Knurowie – uczestnika III Powstania Śląskiego i organizatora służby zdrowia, po II wojnie światowej w knurowskim szpitalu. To zarazem dyrektor szpitala.
 W 2000 roku członkowie organizują Mistrzostwa Polski w szachach dla Honorowych Dawców Krwi.
  W 2001 roku otrzymują stroje Klubowe od firmy budowlanej ALBUD – pana Owczarka.
 Rok 2002 – to bardzo ważny rok dla działalności Klubu, w tym też roku za całokształt działalności, Klub otrzymuje najwyższe miejskie wyróżnienie, jakim jest LAUR Knurowa.
W tym samym roku założony zostaje Społeczny Komitet Fundacji sztandarowej. Sztandar za zgodą Zarządu Głównego PCK zostaje nadany klubowi na dni HDK PCK – 22 listopada.
  W roku 2009 Prezesem Klubu zostaje Stanisław Frydryk i pełni swoje obowiązki do 2013 roku.
   W 2021 roku Klub organizuje 10 turniej Święto Wiosny dla dzieci  szkół Podstawowych i Gimnazjów. / ostatni /
 

W 2010 to 20 lecie i na tę okoliczność zorganizowana zostaje uroczysta Akademia.

Rok 2013 – Prezesem Klubu zostaje wybrany Andrzej Pobłocki, pełni swoje obowiązki do 2018 roku.

W 2015 obchodzone jest 25 lecie Klubu. Na akademię zaproszeni zostają krwiodawcy z zaprzyjaźnionych Klubów tj. z Mysłowic, Tychów, Krosna, Bełku i Czerwionki.

W 2018 roku następuje zmiana Prezesa Klubu. Od tej chwili ponownie zostaje nim Stanisław Bogumił – pełni swoją funkcję do wyborów. Stan Klubu to 8 członków i 200 zł w kasie. Po wyborach przystąpiono do odbudowy klubu. W roku 2019 Klub liczył 19 członków. Zarząd postarał się o klubowe koszulki i na rajd Czerwonej Róży do Mikołajek , wyjechało 10 uczestników.

  Rok 2020 rok był rokiem pandemii. Klub liczy już 29 członków. Od lat Krwiodawcy, oprócz oddawania krwi, udzielają się również w środowisku, jeżdżąc na Rajdy Czerwonej Róży, Ogólnopolskie rajdy samochodowe do Sławy Śląskiej, Pszowie, pielgrzymki na Jasną Górę, spartakiady w sportach obronnych w Dusznikach Zdroju. Ponadto organizują zawody wędkarskie, turnieje w warcaby, tenisie stołowym. Drużyna krwiodawców uczestniczy w turniejach pięcioosobowej piłki pod opieką Zbigniewa Kuśmierza, w Rydułtowach, Pszowie, Unieściu Gorlickim i lokalnie w turniejach Fundacji Gram, Kibicuje, Pomagam.

W roku 2019 knurowscy Krwiodawcy oddali 806,450 mil bezcennej krwi.

2020 rok pomimo panującej pandemii zorganizował 7 otwartych akcji poboru Krwi. Akcję organizowane w sobotę i niedziele dla krwiodawców, którzy nie mogą oddać krwi w inne dni. Z tych akcji uzyskano 58,450 mil krwi.

  Po raz pierwszy została zorganizowana akcja Oddawania Krwi w Pilchowicach.

W 2020 roku Klub otrzymał piękne kurtki od kierownictwa knurowskiego BricoMarche.

Rok 2021 odbył się Ogólnopolski Rajd Czerwona Róża w Poddąbiu, w którym uczestnicy z Knurowa zdobyli 5 pucharów z 24 możliwych. Klub i miasto reprezentowało 13 osób.

/arc/