Jak co roku w drugą niedzielę stycznia Knurów razem z całą Polską zbierał pieniądze w ramach 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tym razem środki pozwolą zakupić najnowocześniejsze urządzenia dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

Aby operacje były skuteczne i bezpieczne i aby jak najmniej było powikłań, a wyniki wczesne i odległe nie różniły się od najlepszych na świecie, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Dlatego WOŚP w tym roku skupiać się będzie przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.

Niezwykłość WOŚP na światową skalę rozpoczęła się w 1993 roku, gdzie początek dał prof. Bohdan Maruszewski z Centrum Zdrowia Dziecka, który zaapelował o pomoc w ratowaniu dzieci – prosił o jedno płuco-serce. Na apel profesora odpowiedział Jerzy Owsiak. Zorganizowana przez niego zbiórka pieniędzy przerosła wszelkie oczekiwania i wyobrażenia. Potem, z roku na rok, zbierano coraz więcej funduszy, a sam Jerzy Owsiak  stał się człowiekiem orkiestrą – Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Tradycyjnie w trakcje 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Knurowie odbył się wyjątkowy koncert, który został usytuowany w samym centrum parku przy ulicy 1 Maja.

Jednodniowa akcja wystartowała w dniu 12 stycznia 2020 roku, trwała od godz. 15:00 do 21:00.

Mimo, że pogoda w niedzielę nie rozpieszczała, to na estradzie plenerowej sporo się działo. Od samego początku, aż po sam koniec, poprzez różnorodny repertuar, od ożywczych brzmień, po dynamiczne rytmy, skończywszy na optymistycznych tekstach – widzów do czerwoności rozgrzewali – mega energetyczni, przebojowi artyści z aglomeracji knurowskiej.

Na scenie zaprezentowały się takie zespoły jak: The Wave, MjusiQ, Awake, The Last Room, Aeroplan, Asia&Przemek, Samsom, Vukk, Le Fleur, Eternus.

Występy „gwiazd” to niejedyna atrakcja, która czekała na mieszkańców Knurowa, bo między występami artystów odbyły się licytacje, w których można było kupić, ciekawe przedmioty i atrakcyjne gadżety. Na aukcji udało się wylicytować między innymi: budzik kwarcowy – 300 zł, koszulkę czarną rozmiar L – 170 zł, koszulkę czarną rozmiar XL – 150 zł, koszulkę czarną rozmiar XL ( komiks) – 120 zł, kalendarz trójdzielny – 120 zł, kalendarz trójdzielny – 100 zł, torba na zakupy – 100 zł, koszulkę czarną rozmiar XL (komiks) – 100 zł, koszulkę granatową dziecięcą, wymiary 110/116 cm – 80 zł, ramki i nakładki na tablice rejestracyjne WOŚP – 75 zł, koszulkę czerwoną dziecięcą, wymiary 92/96 cm – 50 zł, kalendarz osobisty – 50 zł, zestaw do pierwszej pomocy – 30 zł, kalendarz osobisty – 30 zł.

Licytacje prowadził Jacek Waszak, Sandra Kłosowska oraz Krzysztof Skowroński. Wszyscy potrafili zbudować nastrój wyjątkowości, a także w urzekający sposób nakłonić kupujących do aktywności. Dzięki charyzmatycznym prowadzącym wzrastało tempo aukcji, co pozwalało uzyskać najwyższą stawkę licytowanej pozycji.

Podczas 28. Finału WOŚP w Knurowie odbyła się także akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Główną organizatorką tego wielkiego przedsięwzięcia była Asia Świdrak, która chorowała jakiś czas temu na białaczkę i dzięki autoprzeszczepowi komórek macierzystych odzyskała zdrowie. Niestety większość chorych zdana jest na pomoc dawcy niespokrewnionego. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród ponad 30 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Dlatego, by zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów chorych na białaczkę, zorganizowano apel do mieszkańców Knurowa. W sumie deklaracje jako dawca szpiku złożyło 26 osoby.

Symbolicznym zwieńczeniem tego wspaniałego dnia pełnego wrażeń było tradycyjne „światełko do nieba”.  Po raz kolejny „światełko do nieba” symbolicznie pokazuje ogrom zaangażowania i energii osób biorących udział w tej pięknej akcji charytatywnej. Polacy angażując się w to wielkie przedsięwzięcie robią coś wspólnie, w zgodzie i jest to po prostu czyste dobro w postaci ogromnego serca.

36.717, 90 zł– to kwota którą zebrano w 28. finale WOŚP

Relacja: Agnieszka Łyko