Podczas minionego weekendu policjanci gliwickiego garnizonu ujęli 18 sprawców przestępstw (liczba nie obejmuje sprawców wykroczeń). Pięciu z nich to nietrzeźwi kierujący. W grupie zatrzymanych na gorącym uczynku lub bezpośrednio po zgłoszeniu znaleźli się podejrzani o: kradzieże, wandalizm, groźby karalne, znieważenie i napaść na funkcjonariuszy, przemoc domową, przestępczość narkotykową, łamanie sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Zatrzymano też 8 osób poszukiwanych przez organy ścigania, w tym jedną ściganą listem gończym. W czasie weekendu zgłoszono policji 16 kolizji drogowych. Doszło też do wypadku, w którym ucierpiał rowerzysta.

Wśród pijanych kierowców rekordzistą był 31-letni knurowianin jadący renaultem. Nietrzeźwy mężczyzna spowodował w piątkowy wieczór kolizję w Knurowie  po czym odjechał z miejsca zdarzenia. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że miał we krwi ponad 2 promile alkoholu. Podejrzany stracił już prawo jazdy, czeka na proces karny i wyrok.
W niedzielę przed południem na ul. Oświęcimskiej zatrzymano z kolei nietrzeźwego mieszkańca Pyskowic, kierującego oplem astrą. Po kontroli wyszło na jaw, że mężczyzna figuruje w policyjnych bazach danych jako poszukiwany celem osadzenia w areszcie śledczym.
Do wypadku drogowego doszło w niedzielne popołudnie (ok. godz. 16.30) w Trachach na ul. Nowowiejskiej. 38-letnia mieszkanka Zielonej Góry kierująca bmw, wyprzedzając w rejonie skrzyżowania, potrąciła wykonującego skręt w lewo 50-letniego rowerzystę. Poszkodowany doznał obrażeń w postaci licznych złamań.

info: KMP Gliwice

Rybnik:  Nietrzeźwy kierujący z czynnym zakazem zatrzymany dzięki reakcji świadka

Policjanci z wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy zatrzymali nietrzeźwego kierującego, dzięki informacji od świadka. 52-letni rybniczanin miał promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna posiada czynny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nieodpowiedzialny kierowca odpowie za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i niestosowanie się do wyroku sądu.

Informację o nietrzeźwym kierującym dyżurny rybnickiej komendy otrzymał w sobotę około 15.00. Policjanci z wydziału ruchu drogowego natychmiast udali się w jego kierunku. Mężczyzna został zatrzymany na ulicy Chwałowickiej. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości 52-letniego mieszkańca Rybnika. Wynik badania na alkomacie wykazał w jego organizmie promil alkoholu. Podczas sprawdzenia w bazach policyjnych okazało się, że mężczyzna posiada czynny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Rybniku obowiązujący do lipca 2017 roku. Rybniccy policjanci prowadzą czynności w tej sprawie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości i naruszenie zakazu sądowego grozi mu kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Dziękujemy świadkowi za przekazanie informacji. Pana przypuszczenia okazały się słuszne i dzięki Pana reakcji rybniccy policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierującego, który mógł doprowadzić do tragedii na drodze. Postawa którą Pan zaprezentował stanowi powód do dumy i jest godna naśladowania. Mamy nadzieję, że Pana zachowanie i postawa w czasach ciągłego pośpiechu i zobojętnienia będzie wzorem do naśladowania dla innych osób, które w podobnej sytuacji nie zawahają się zadziałać adekwatnie do zagrożenia.

info: KMP Rybnik